Piaty Medzinárodný deň Jogy v Nových Zámkoch prinesie prax i teóriu

 Novozámčanka Erika Giffard-Moore – právnička, ktorá interdisciplinárne prepája právo s kultúrou, umením, športom, prevenciou socio-patologických javov a klimatickými zmenami do Nových Zámkov prináša konferenciu ohľadom Medzinárodného dňa Jogy, ktorej sa zúčastní i veľvyslanec Indie. 

 

 Dr. Erika Giffard je zakladateľkou organizácie YOGA TO SCHOOLS IN VISEGRAD GROUP o. z., ktorá je súčasťou Yoga-Eco Movementu, ktoré zvyšuje povedomie o Joge ako vede, meditácii a mentálnom-duševnom zdraví na Slovensku, vo Veľkej Británii a v Indii. Po dvoch rokoch štúdia Jogy a Ayurvedy na Uttarakhandskej Univerzite v Indii a súbežnej spolupráci s Ministerstvom AYUSH – Ayurveda, Yoga, Udani, Sidhi a Homeopatia a tiež mnohých rokoch mimo Slovenska spúšťa korene v rodnom meste a nadväzuje na svoje silné lojálne priateľstvá z detstva a z čias vysokoškolského štúdia. Jej cieľom je vytvoriť a vložiť ilustrovanú metodickú príručku o Joge, meditácií, mentálnom zdravý, zdravej výžive a klimatických zmenách do Všeobecného vzdelávacieho pokynu Ministerstva školstva. Pracuje s podporou a pod záštitou novej prezidentky Slovenska Zuzany Čaputovej.

 

Jednou z najkrajších foriem propagácie jogy ako nástroja, alebo kľúčika k zlepšeniu mentálneho zdravia detí je podľa nej organizovanie podujatia a oslava Medzinárodného dňa jogy. Ten sa oslavuje už od roku 2014, kedy ho schválila rada OSN, na podnet Premiéra Indickej republiky – PM Modi. Tento rok ho budeme oslavovať už po piaty krát.

 

Piatkový program je pri tejto príležitost rozdelený na 2 časti. Na Diplomaticko-akademickú (formálnu)  a Jogovo-Meditačnú (neformálnu). Formálna časť dňa sa uskutoční v priestoroch Cisársko-Kráľovskej Jazdiarne na Kasárenskej ulici od cca. 11:00. Neformálna jogovo – meditačná časť dňa sa uskutoční v priestoroch Atletického štadiónu na Sihoti od 10:00 do 20:20.Piatkovej konferencie sa zúčastní Jeho Excelencia Shri Vanlalhuma ( H.E. Mr. Vanlalhuma ), Veľvyslanec  Indickej republiky v Bratislave, slovenský špeciálny pedagógovia, Inštitút pre rozvoj a výskum duševných chorôb a duševného zdravia, Asociácia mladých podnikateľov Slovenska, Inštitút pre prevenciu socio-patologických javov, Bio-Eco orientované mladé firmy a Open Minded Societas.  

 

V diplomatickej časti dňa symbolicky nazrieme do nasledujúcich tém:

 1. Kríza mentálneho zdravia detí v Európe – podpora a prevencia duševného a mentálneho zdravia, prevencia sociálno-patologických javov

2. Dôstojnosť jogy a meditácie na Slovensku – Žiadosti o podporu na úrovni verejnej správy

3. Joga ako neoddeliteľná súčasť života – neoceniteľné dedičstvo našej civilizácie vyhlásené UNESCO-m

4. Štruktúra Asociácii/ Federácii jogy na Slovensku – Žiadosť o efektívnosť a zameranie na vzdelávací proces 

 5. Proces vzdelávania nových učiteľov jogy – vzdelávanie v Indii – tradičný spôsob na Univerzitách a inštitúciách

6. Dôležitosť Ministerstva jogy, ayurvédy, naturopatie a homeopatie v Európe

7. Jóga ako multi-miliónový business po celom svete

8. Zranenia pri praktizovaní Asany spôsobené nedostatočne vzdelanými učiteľmi/inštruktormi jogy

9. Návrh novely zákona. 440/2015 – 1. kvalifikačná úroveň – kvalifikácia pre výcvik inštruktorov jogy – návrhy na vyššie kritériá účastníkov a poskytovateľov kurzovVo formálnej časti dňa sa taktiež dozviete ako výrazne spotrebiteľ ovplyvňuje trh s potravinami, deti a mladý ľudia a ich vplyv na tieto skutočnosti. Mladý ľudia ako najdôležitejší článok pri transformácií spotrebiteľskej dopytovo orientovanej spoločnosti. 

 

Na neformálnej časti si budete môcť vyskúšať rôzne tradície precvičovania Jogy.  Jogovú psychoterapiu, ktorá je považovaná za pilotnú formu psychoterapie vôbec na Zemi. 

Azda najdôležitejšiou a najprirodzenejšou súčasťou nášho života je dýchanie a jogové dýchanie je mimoriadne liečivé. Jogové dýchacie techniky a mnoho ďalšieho liečivého terapeutického Vás čaká a neminie. 

 

Usporiadateľom neformálnej časti Jogovo-Meditačnej, praktickej – ozdravnej – náučno- terapeutickej časti Medzinárodného dňa Jogy v Nových Zámkoch je už po mnohé roky “Joga s Tami“. Celkový program neformálnej časti nájdete tuOrganizátori Vás srdečne pozývajú na obe časti podujatia. Pripravená je i súťaž

Na záver sa uskutoční stručné a vecné zhrnutie a vyhlásenie letnej súťaže pre žiakov základných škôl a študentov stredných škôl.  Súťaž o zájazd do Talianskeho Rimini a účasť na svetovom Ekologickom veľtrhu ECOMONDO v Novembri 2019, ktorý je zameraný na Obnoviteľné zdroje energie, recyklácie, ekológiu, odpadové hospodárstvo s minimálnou ekologickou stopou a podobne.

 

 Podmienky na zapojenie sa “Letnej študentskej Novozámockej Eko súťaže“ sú: 

1. Na 3-4 stranách vlastnými slovami v Anglickom, Nemeckom, Španielskom, Francúzskom, alebo v Talianskom jazyku popísaná predstava o tom ako “ ja sám “ prípadne “ spolu “  vieme prispieť k zmierneniu devastačných klimatických zmien, aké pozitívne zmeny v tejto oblasti môžeme v spolupráci s verejnou správou u nás v našom meste vykonať – podporiť a prípadne akékoľvek nápady, návrhy, experimenty a emancipácie všetkých rozmerov.

2. Ako tému môžete použiť, poľnohospodárstvo – lokálne, odpadové hospodárstvo, obnoviteľné zdroje energie, priemyselný eko dizajn v dennej spotrebe alebo môžete použiť tému podľa vlastného výberu. 

3. Svoje mikro projekty posielajte do 10.9. 2019 na e-mailovú adresu erikagiffardmoore@gmail.com

Počet výhercov nie je určený vopred – môže to byt celá skupina, môžu to byť i jednotlivci.

 

My pre vás pripravíme z celého podujatia reportáž. Ak sa podujatia zúčastníte, pošlite nám na info@somnovozamcan.sk fotografie a váš názor na podujatie, možno ho potom nájdete v reportáži.