Som Novozámčan Všetko o Nových Zámkoch
Novinky z Nových Zámkov

Dobrý deň, sme veľmi radi, že sme Vám mohli poslať ďalší Novozámocký Newsletter. Žiaľ, programy na budúci týždeň sú momentálne pozastavené, keďže kultúrne akcie sa z dôvodu vládnych opatrení takmer neorganizujú. Prinášame Vám však článok o aktuálnej situácií v súvislosti so základnými školami v Nových Zámkoch.

Pre to najaktuálnejšie spravodajstvo navštívte aj našu webstránku www.somnovozamcan.sk

Prajeme príjemné predvianočné obdobie a veľa zdravia!

Ďakujeme, že nás čítate!

Novozámocké základné školy sa už tento rok neotvoria, riaditelia chcú školy otvoriť v januári

Ilustračná fotografia. Zdroj: Julia M Cameron (Pexels)

Základné školy sú na celom Slovensku od októbra pre žiakov piateho až deviateho ročníka uzatvorené, učí sa dištančnou formou. Riaditelia novozámockých základných škôl priblížili, či a kedy plánujú prejsť na prezenčnú formu výučby a či je dištančná výučba dostačujúca.

Minister školstva Slovenskej republiky Branislav Gröhling po dohode s krízovým štábom a premiérom Igorom Matovičom umožnil otváranie niektorých základných a stredných škôl. Zriaďovatelia, ktorými sú väčšinou mesto či kraj sa môžu rozhodnúť či školu otvoria a budú žiakov testovať alebo budú pokračovať v dištančnej forme výuky. Tieto zmeny sa netýkajú prvého stupňa základných škôl, títo žiaci totiž do školy chodia už dlhší čas.

Otvorené školy musia žiakov a rodičov pravidelne testovať

Na základne uznesenia vlády boli určené podmienky, za ktorých môžu byť školy otvorené. Od vstupu do platnosti tohto uznesenia boli už niektoré školy otvorené, väčšina základných škôl však svoje brány tento rok neotvorí. Rozhodnutie je momentálne na zriaďovateľovi školy.

"Rozhodnutie otvoriť je na vedení školy a zriaďovateľovi. Ak prebehne testovanie zamestnancov, žiakov a 1 zákonného zástupcu každého žiaka žijúceho v spoločnej domácnosti, môže škola prejsť na prezenčnú výučbu. Ak sa škola pre to nerozhodne, ostáva na dištančnej výučbe,"informuje pomocou sociálnej siete minister školstva Gröhling.

Novozámocké základné školy sa tento rok už neotvoria

Zriaďovateľom základných škôl v meste Nové Zámky je mestská samospráva. Tá sa rozhodla základné školy už tento rok neotvoriť. "Po porade riaditeľov ZŠ a ZUŠ, ktorá sa konala 7.12.2020 na Mestskom Úrade a odporučení hlavným hygienikom mesta sa zriaďovateľ škôl rozhodol školy v našom meste už tento rok neotvoriť, nakoľko vysoko stúpa chorobnosť na Covid-19 v našom meste,"povedala pre SomNovozámčan.sk Iveta Rajčániová, ktorá je riaditeľkou základnej školy na G. Bethlena 41 v Nových Zámkoch.

Dátum, kedy základná škola na G. Bethlena 41 otvorí prezenčnú výučbu aj pre žiakov piateho až deviateho ročníka zatiaľ známy nie je. "Škola bude otvorená podľa pokynov MŠ SR, RÚVZ a zriaďovateľa,"informuje Rajčániová.

Základná škola na Devínskej ulici 12 v Nových Zámkoch taktiež v roku 2020 svoje brány pre žiakov okrem prvého a druhého ročníka neotvorí. Návrat žiakov k prezenčnej výučbe je momentálne naplánovaný na začiatok januára.

"Ak epidemiologická situácia bude dobrá tak sa škola vráti k prezenčnej výučbe 11.1.2021. Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu v meste Nové Zámky, konzultovanú s RUVZ a zriaďovateľom školy, sa návrat žiakov 5.-9. ročníka k prezenčnej forme vyučovacieho procesu zatiaľ nemôže uskutočniť,"povedal pre SomNovozámčan.sk riaditeľ školy Gabriel Dékány.

Svoje brány neotvorí ani Základná škola na Nábrežnej ulici 95. Podľa vedenia sa návrat žiakov vzhľadom na epidemiologickú situáciu nemôže uskutočniť. Presný dátum bude podľa riaditeľa školy jasný až po upresnení pokynov z Ministerstva školstva.

Situácia na Základnej škole Gergelya Czuczora s vyučovacím jazykom maďarským je situácia podobná. Návrat druhého stupňa k prezenčnej výučbe sa uskutoční až v budúcom roku 2021.

"Na základe odborných konzultácií so zriaďovateľom, riaditeľmi novozámockých škôl a najmä na základe odporúčania riaditeľa RÚVZ v Nových Zámkoch - momentálna epidemiologická situácia v regióne vôbec nie je priaznivá k otvoreniu školy pre žiakov II. stupňa (5.-9. ročníkov). V tomto kalendárnom roku, podobne ako ostatné novozámocké ZŠ pod zriaďovateľskou pôsobnosťou mesta Nové Zámky, naša škola neplánuje otvoriť brány pre žiakov 5.-9. ročníkov,"povedal pre SomNovozámčan.sk riaditeľ školy Zoltán Priskin.

Katolícka spojená škola, ktorá sídli na Andovskej ulici, je tiež momentálne pre žiakov druhého stupňa uzatvorená. Žiaci prvého stupňa a materskej školy sa momentálne vzdelávajú prezenčnou formou, ostatný sa momentálne učia pomocou online hodín. "Je to rozhodnutie nášho zriaďovateľa,"informuje riaditeľka školy Katarína Hozlárová.

Dištančné vzdelávanie nedokáže plne nahradiť prezenčnú výučbu

Žiaci teda aktuálne pokračujú v dištančnom vzdelávaní. Rodičia by návrat žiakov do škôl uvítali, nesúhlasia však s testovaním. "V tejto situácii je dištančné vzdelávanie náhradou za prezenčné, no kvalitatívne sa mu nikdy nevyrovná. Žiakom chýbajú sociálne kontakty. Rodičia o návštevu školy svojich detí prejavili záujem, ale bez testovania,"hovorí riaditeľka základnej školy na G. Bethlena 41 v Nových Zámkoch Iveta Rajčániová.

Dištančnú výučbu nepovažuje za úplnú náhradu prezenčnej výučby ani riaditeľ základnej školy na Devínskej ulici 12, školu chce otvoriť. "Myslím si, že dištančná forma nie je dostatočnou náhradou za prezenčnú formu, čo nám potvrdili skúsenosti aj z prvej vlny. V novom kalendárnom roku spravíme všetko pre návrat žiakov do školských lavíc,"informuje Gabriel Dékány.

V dištančnej výučbe žiakov druhého stupňa pokračuje aj Základná škola Gergelya Czuczora s vyučovacím jazykom maďarským. Riaditeľ školy Zoltán Priskin vníma dištančnú výučbu ako krátkodobé riešenie pre aktuálnu situáciu.

"Myslím si, že dištančná forma vyučovania je čiastočným riešením na momentálnu situáciu. v ktorej využívame predovšetkým online vyučovanie. Samozrejme sme v kontakte so žiakmi i so zákonnými zástupcami žiakov, informujeme ich o aktuálnych zmenách. Za štandardných okolností uprednostňujeme prezenčné vyučovanie, ktoré z pedagogického i psychologického hľadiska dlhodobo nemôže byť nahradená žiadnou inou formou vzdelávania,"hovorí.

Starší žiaci Cirkevnej spojenej školy sa učia z domu prostredníctvom internetu. Škola zabezpečila vybavenie aj pre žiaka, ktorý sa predtým online výuky nezúčastňoval. Podľa riaditeľky školy nie je online vyučovanie náhradou prezečnej výučby, niektorí žiaci sa však zlepšili.

"Určite nie je dostatočnou náhradou. Online vzdelávanie mám nastavené dobre, 99% žiakov funguje s technológiami. V dnešných dňoch sme zabezpečili notebook aj pre jediného žiaka, ktorý doteraz pracoval s pracovnými listami v papierovej podobe. Sú dokonca žiaci, ktorí sú počas online vyučovania aktívnejši a pripravenejší. Rozhodne však žiaci postrádajú sociálny kontakt,"povedala pre SomNovozámčan.sk Katarína Hozlárová, riaditeľka školy.

V momentálnej situácií teda zostávajú Novozámocké základné školy v predvianočnom období zatvorené pre žiakov druhého stupňa. Žiaci základných škôl budú mať tento rok taktiež dlhšie Vianočné prázdniny. Z dôvodu sprísňovania opatrení začínajú školské vianočné prázdniny už 21.decembra. Posledný krát teda výučba v tomto roku prebehne 18. decembra.

Najnovšie články ohľadom diania v meste Nové Zámky
9. decembra 2020
Novozámocké základné školy sa už tento rok neotvoria, riaditelia chcú školy otvoriť v januári
Čítajte viac...
9. novembra 2020
Ensemble Ricercata vo Vzdušných Zámkoch – keď si hudba nájde cestu
Čítajte viac...
20. októbra 2020
Koncert rezidenčného súboru Nových Zámkov Ensemble Ricercata bude online
Čítajte viac...
17. októbra 2020
AKTUÁLNE: Je vyhlásená mimoriadna situácia, Nitra dosiahla 3. stupeň povodňovej aktivity
Čítajte viac...
17. septembra 2020
Novozámockí kajakári naďalej napredujú, podporte ich v hlasovaní projektu Ukáž sa
Čítajte viac...
15. septembra 2020
Dva septembrové tipy do kina od Filmového klubu pri Kine Mier
Čítajte viac...
1. septembra 2020
E-sport Nové Zámky sa uskutočnil už po tretí krát, napriek opatreniam prežili hráči deň plný zábavy
Čítajte viac...
20. augusta 2020
Helga Varga Bach: Je pre mňa radosť a česť spievať pre Nové Zámky
Čítajte viac...
12. augusta 2020
Klavirista Ivan Šiller bude hrať v Nových Zámkoch už túto nedeľu
Čítajte viac...
10. augusta 2020
Na tom našom dvore, Lasciar Sonare a mnoho ďalšieho sa uskutoční už tento týždeň
Čítajte viac...
Navštíviť web
Facebook Twitter Youtube Instagram
Odhlásiť sa z odberu e-mailov    |    Pozrite si tento e-mail online

©Všetky práva vyhradené.

Ak máte tip na článok, alebo pripomienku, napíšte nám na info@somnovozamcan.sk