Som Novozámčan Všetko o Nových Zámkoch
Novinky z Nových Zámkov

Dobrý deň, sme veľmi radi, že sme Vám mohli poslať ďalší Novozámocký Newsletter. Žiaľ, programy na budúci týždeň sú momentálne pozastavené, keďže kultúrne akcie sa z dôvodu vládnych opatrení takmer neorganizujú. Prinášame Vám však článok o aktuálnej situácií v súvislosti s očkovaním v Nových Zámkoch.

Pre to najaktuálnejšie spravodajstvo navštívte aj našu webstránku www.somnovozamcan.sk

Prajeme príjemné predvianočné obdobie a veľa zdravia!

Ďakujeme, že nás čítate!

Novozámocká nemocnica sa stala oficiálnym vakcinačným centrom

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch sa v stredu stala oficiálnym vakcinačným centrom Ministerstva zdravotníctva. Očkovanie verejnosti už začalo.

Na Slovensku je aktuálne 25 oficiálnych vakcinačných centier Ministerstva zdravotníctva. V stredu medzi ne pribudla aj Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch. "Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky sa dňa 3.2.2021 oficiálne zaradila medzi vakcinačné centrá, ktoré stanovilo Ministerstvo zdravotníctva SR,"informuje Ján Baček, hovorca Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.

O očkovanie je veľký záujem, na Slovensku bolo už podľa Ministerstva zdravotníctva k včerajšiemu dňu zaočkovaných 160 860 ľudí. Na základe zaradenia nemocnice do zoznamu vakcinačných centierje už možné prihlásiť sa cez národný portál korona.gov.skprihlásiť na očkovanie do Nových Zámkov.

Vo Fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch sa očkuje už od začiatku januára. Doteraz však boli očkovaný iba lekári a iný pracovníci v rámci prvej vlny očkovania proti COVID-19. "Vo FNsP Nové Zámky sa začalo očkovať dňa 7.1.2021. Do konca uplynulého týždňa sme zaočkovali 1 250 zamestnancov a zdravotníkov z okolia Nových Zámkov, Šurian a Štúrova,"hovorí Ján Baček.

Očkovanie bolo pre zamestnancov nemocnice dobrovoľné, záujem bol však veľký. "O očkovanie našich zamestnancov je veľký záujem, mnohí z nich boli do dnešného dňa už aj preočkovaní druhou dávkou vakcíny,"dodáva Ján Baček. Teraz sa však už v nemocnici môžu očkovať aj bežní ľudia spadajúci do aktuálnych kategórií tretej vlny očkovania.

Nemocnici boli darované mrazničky

Nemocnica na prechovávanie väčšieho množstva vakcín potrebuje špeciálne na to určené mrazničky. Tie už majú vďaka darcom. "Vďaka dvom darcom, ktorí sa rozhodli nemocnici zakúpiť mrazničky potrebné na uskladnenie vakcín, sme výrazne urýchlil proces ich dodania,"informuje Ján Baček, hovorca FNsP Nové Zámky.

Mrazničky už sa nachádzajú priamo v budove nemocnice, v nemocničnej lekárni. Tretia mraznička by mala doraziť v priebehu polovice februára. Doteraz nemocnica nahlasovala počet potrebných vakcín Ministerstvu zdravotníctva jeden krát do týždňa. "Vakcíny nám následne prišli v chladenom stave, po ich rozmrazení sme ich museli spotrebovať do 5 dní,"hovorí Baček.

Z tohto dôvodu nemocnica vždy objednávala presný počet vakcín. Nebolo ich možné uskladniť na viac ako spomínaných 5 dní. "Príchodom darov – mrazničiek, budeme môcť v nemocnici naskladniť viac vakcín naraz a spustiť očkovanie takpovediac vo veľkom,"vysvetľuje Ján Baček.

Ako prebieha vakcinácia v Nových Zámkoch?

Pred samotným očkovaním je nutné zaregistrovať sa na očkovanie proti koronavírusu pomocou stránky korona.gov.sk, kde je pomocou formuláraumožnená registrácia každému, kto spadá do aktuálnych kategórií tretej vlny očkovania. Zaregistrovaná osoba následne obdrží konkrétny čas vakcinácie na zvolenom mieste vo vopred zvolený deň.

Priamo na vakcinačnom mieste ešte však prebieha niekoľko testov. "Pacient po príchode do vakcinačného centra, respektíve ambulancie vypĺňa poučenie a dotazník, v ktorom sa posudzujú rizikové faktory,"informuje Ján Baček.

Po vyplnení formulárov sa už pristupuje k samotnému očkovaniu prvou dávkou vakcíny. "Po tomto kroku je potrebné, aby pacient počkal na pozorovanie približne 15 minút v na to určenom priestore,"dodáva Ján Baček, hovorca a marketingový manažér nemocnice.

Vakcinuje sa priamo v monobloku

Vakcinácia verejnosti spôsobilej na základe vakcinačného plánu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky prebieha v upravených priestoroch Kliniky fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie na prízemí budovy monobloku. "Vakcinačné centrum bude v prvej fáze denne očkovať 75 ľudí a bude v prevádzke od 8.00 hod. do 14.00 hod,"informuje Ján Baček.

Miesto očkovania proti koronavírusu v Nových Zámkoch. Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Fakultná nemocnica však plánuje proces očkovania proti koronavírusu v priebehu februára ešte zrýchliť. "Od 15.2.2021 plánujeme dennú kapacitu zaočkovaných ľudí rozšíriť až na 270 denne a teda aj prevádzkovú dobu predĺžiť do 17.00 hod,"informuje Baček.

Registrovať na očkovanie sa môžu aj náhradníci

Okrem ľudí, ktorí majú aktuálne nárok na očkovanie proti koronavírusu sa môžu na očkovanie prihlásiť aj náhradníci. "Vyhláška č. 10/2021 Z. z. MZ SR nám umožňuje vytvárať zoznam náhradníkov na očkovanie osôb proti COVID-19,"približuje Ján Baček.

Zoznam náhradníkov sa nevytvára cez oficiálnu stránku Ministerstva zdravotníctva. Nemocnica sa rozhodla vytvoriť ho osobitne."Registrácia bude prebiehať prostredníctvom online formulára na tejto stránke,"hovorí Baček.

Náhradníkom môže byť osoba s vekom minimálne 65 rokov, ale aj onkologický pacient či pacient s cirhózou pečene. Kompletný zoznam zverejnila nemocnica tu"Nutnosťou registrácie je vedieť sa dostaviť na očkovacie miesto do 30 minút od zavolania,"dodáva Ján Baček, hovorca Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Náhradníkov plánuje Fakultná nemocnica očkovať v poobedňajších hodinách. "Očkovanie náhradníkov bude prebiehať v časoch zhruba od 13.30 hod. do 14.15 hod.,"približuje Ján Baček.

Najnovšie články ohľadom diania v meste Nové Zámky
5. februára 2021
Novozámocká nemocnica sa stala oficiálnym vakcinačným centrom
Čítajte viac...
31. januára 2021
Seniori nad 75 rokov sa môžu prihlásiť na očkovanie v Nových Zámkoch
Čítajte viac...
23. januára 2021
Nemocnica otestovala svojich zamestnancov a ich rodiny, väčšina Covid lôžok je obsadená
Čítajte viac...
12. januára 2021
Výtvarníci z Centra voľného času tvoria aj počas pandémie, dosahujú úspechy
Čítajte viac...
31. decembra 2020
TOP 5 článkov roka 2020: Čo najviac zaujímalo Novozámčanov?
Čítajte viac...
19. decembra 2020
Nahliadnite do knižných pokladov múzea počas výstavy s názvom Poklady jednej knižnice
Čítajte viac...
9. decembra 2020
Novozámocké základné školy sa už tento rok neotvoria, riaditelia chcú školy otvoriť v januári
Čítajte viac...
9. novembra 2020
Ensemble Ricercata vo Vzdušných Zámkoch – keď si hudba nájde cestu
Čítajte viac...
20. októbra 2020
Koncert rezidenčného súboru Nových Zámkov Ensemble Ricercata bude online
Čítajte viac...
17. októbra 2020
AKTUÁLNE: Je vyhlásená mimoriadna situácia, Nitra dosiahla 3. stupeň povodňovej aktivity
Čítajte viac...
Navštíviť web
Facebook Twitter Youtube Instagram
Odhlásiť sa z odberu e-mailov    |    Pozrite si tento e-mail online

©Všetky práva vyhradené.

Ak máte tip na článok, alebo pripomienku, napíšte nám na info@somnovozamcan.sk