Ako byť EKO: Malý obchodík ukrytý v uličke nášho mesta prináša možnosť ekologického nákupu

Séria článkov Ako byť EKO pokračuje. Prostredníctvom rozhovorov vám prinášame tipy a triky, ako by sme mohli zodpovednejšie pristupovať k životnému prostrediu. V Nových Zámkoch máme viac obchodov, ktoré prihliadajú na ekológiu. Ktoré sú to a kde sa nachádzajú?

Tentokrát sme navštívili obchodík s názvom ECO drogéria a domácnosť, ktorý je špecifický tým, že v Nových Zámkoch vznikol ako prvý svojho typu. Nájdete v ňom čapovanú drogériu, ekologické výrobky aj slovenskú kozmetiku. Viac nám prezradila v rozhovore jeho majiteľka Andrea Tóthová.

Boli ste prvým obchodom svojho druhu v Nových Zámkoch. Pociťujete dnes konkurenciu alebo už máte svoju klientelu?

Veľmi nás tešilo, že môžeme prísť s takouto novinkou do Nových Zámkov práve my. Popravde to dopadlo tak, že behom pár mesiacov otvorili ďalšie dva obchodíky podobného typu, no nepovažujeme ich za konkurenciu. Práve naopak, sme radi, že nie sme jediní, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty. Navyše, každý z týchto obchodov má svoj typický tovar a atmosféru. Pracujeme s tovarom rôznych značiek a naše cieľové skupiny sa tiež trochu líšia.

Čo vás viedlo alebo inšpirovalo k založeniu ekologickej drogérie?

Dlhoročný záujem o tematiku a vlastná snaha žiť o čosi ekologickejšie. Keďže v Nových Zámkoch nefungoval žiadny obchod, ktorý by ponúkal ekologické produkty a iný doplnkový tovar pre domácnosti uvedomelých spotrebiteľov, rozhodla som sa to riešiť takto a zároveň sa profesijne venovať niečomu, čo bolo mojou srdcovou záležitosťou už dávno pred otvorením predajne. Keď sa projekt rozbiehal, všimla som si, ako pozitívne ho hodnotili ľudia, a že naozaj je záujem aj o takúto alternatívu.

Predajňa ECO drogéria a domácnosť sa ukrýva na adrese M. R. Štefánika 2373/14 v Nových Zámkoch.

Základom vášho portfólia je čapovaná drogéria, ktorá sa zakupuje na váhu. Čo okrem toho ešte ponúkate?

Súčasťou nášho sortimentu je kozmetika vyrobená na Slovensku. Ponúkame aj rôzne univerzálne využiteľné produkty, ktoré sú šetrné k prírode. Ako aj náš názov prezrádza, snažíme sa zabezpečiť všetko, čo je potrebné pre udržiavanie a fungovanie ekologickej domácnosti. Nájdete u nás rôzne pomôcky na upratovanie ako kefky z dreva a kokosových vlákien, rozložiteľné sáčky do koša vyrobené z rastlinných škrobov, hygienické pomôcky výlučne  z prírodných a rozložiteľných materiálov, ako je organická bio bavlna, bio-bavlnený zamat a froté, ktoré nezaťažujú našu prírodu ani telo. Ďalej sa dajú u nás zakúpiť rôzne mydielka, tuhé šampóny a aj zubná niť balená v skle potiahnutá včelím voskom.

Sú všetky produkty, ktoré ponúkate, na prírodnej báze?

Všetky produkty držíme v ekologickej kvalite, no nie v každom prípade to znamená, že musia byť aj stopercentne prírodné. Naše produkty sú vhodné aj do biologických čističiek vôd. Čisto prírodné produkty, hlavne tie v bio kvalite, sú často finančne náročnejšie pre zákazníkov a je o ne menší záujem. No snažíme sa mať riešenie aj pre takúto alternatívu.

Hovorili ste, že je pre vás dôležité podporovať lokálnych výrobcov, aby ste takýmto spôsobom znížili uhlíkovú stopu. Odkiaľ teda dovážate čapovaný sortiment?

Čapovaný tovar sa vyrába v Pezinku a dováža nám ho dodávateľ z Nitry. Sypké výrobky máme zaobstarané z Česka. Všetky produkty sú dovážané vo vratných nádobách, dokonca aj kartónové krabice a obalový materiál posielame naspäť dodávateľom.

Váš sortiment je dostatočne rôznorodý. Po čom máte najväčší dopyt?

Z čapovaných prípravkov určite pracie gély, aviváže a čistiace prostriedky. No z doplnkového tovaru zažívajú „veľký boom“ bambusové zubné kefky, čapovaná zubná pasta alebo zubná pasta v tabletkách. Mnoho zákazníkov má záujem o šité látkové kozmetické tampóny, biobavlnené intímky a voskové obrúsky nahrádzajúce potravinové obaly alebo aj kovové slamky, ktoré vydržia do konca života.

Akú má podľa vás výhodu čapovaná drogéria voči tým tradičným, v ktorých si kupujeme už vopred balené množstvo?

Zákazníci majú možnosť v čapovanej drogérii zobrať si z daného produktu toľko, koľko potrebujú, hoci aj malinké množstvo na vyskúšanie. Často sa totiž stáva pri vopred balenom tovare, že človeku na ňom po otvorení niečo nesadne. Práve pre toto sú bezobalové a čapované obchody podľa mňa výhodnejšie.

V čapovanej verzii si v ECO drogérii a domácnosti môžete zakúpiť na váhu rôzne čistiace prostriedky, pracie gély a aviváže, ale aj telové produkty ako tekuté mydlá či šampóny. No môžete si tu načapovať aj zubnú pastu.

Môže si zákazník načapovať drogériu do vlastnej nádoby, ktorú si prinesie so sebou?

Ak je nádoba vhodná na daný účel a vyhovuje aj z hygienického hľadiska, nevidím v tom problém. Našim cieľom je predsa znížiť množstvo výroby a predaj zbytočných plastových odpadov. Nádoba by však mala byť umytá, čistá a suchá. Ak je to možné, odporúčame aj sterilizáciu v umývačke riadu. Väčšinou je však vhodné použiť nádobu od rovnakého typu produktu.

Ak zákazník nemá v tom momente nádobku so sebou, akú alternatívu ponúkate Vy?

Najlepšie je, ak má zákazník nádobku so sebou. Tí, čo vyhľadávajú tento typ nakupovania nemávajú problém vrátiť sa domov, aby mohli priniesť už existujúcu nádobu a znovu ju použiť. V odlišných prípadoch ponúkame možnosť zapožičania vratných obalov.

Všimla som si, že pôsobíte na rôznych sociálnych sieťach. Akým spôsobom sa snažíte ešte zviditeľniť?

Uprednostňujeme formy online marketingu a osobných stretnutí, nakoľko by sme neradi podporovali papierovú formu reklamy, ktorá v konečnom dôsledku zase vedie len k tvorbe zbytočného odpadu a odlesňovaniu. Počas letného obdobia sme sa zúčastnili viacerých komunitných akcií a festivalov v rámci Nových Zámkov, na ktorých sme prednášali o ekologickom životnom štýle. V budúcnosti plánujeme pokračovať s edukačnou aktivitou, rôznymi prednáškami, workshopmi a aj SWAP-om (výmena oblečenia, poznámka redakcie) v našom obchodíku.

Niektorí tvrdia, že tento spôsob nakupovania je finančne náročnejší. Aký na to máte názor vy?

Ja si nemyslím, že čapovaná metóda nákupu je príliš drahá. Práve naopak, platíte len za produkt, nie za obal ani za marketing. Niektoré naše ekologické prostriedky sú cenovo výhodnejšie ako produkty v bežných drogériách. Čo sa týka stopercentných prírodných produktov alebo produktov bio kvality, pri nich môže byť cena vyššia oproti ostatným, no dostanete aj oveľa vyššiu kvalitu.

Regál plný ekologických výrobkov a produktov.

Začať vlastné podnikanie je niekedy dosť náročné. Stretli ste sa s nejakými komplikáciami počas otvárania vášho obchodu?

Určite to nebol jednoduchý projekt. Často sme mali pocit, že nám úrady zbytočne komplikujú život a naťahujú drahocenný čas 30-dňovými lehotami na reakciu z ich strany. No nakoniec nám najviac skomplikovalo otvorenie obchodu práve zavedenie e-kasy, ktorá nebola dostatočne pripravená zo strany štátu. Popasovali sme sa aj s tým.

Cítite pocit zadosťučinenia vzhľadom na to, že ste sa rozhodli predávať výrobky, ktorými šetríte životné prostredie?

Cítim, že sme vzbudili záujem u mnohých ľudí o túto tematiku, no stále mám v hlave viacero projektov, ktoré by mohli byť prospešné pre širšiu verejnosť.

Mohli by ste čitateľom poradiť zopár tipov či trikov, možno aj z vlastných skúseností, ako by sa mohli vyhnúť zbytočným plastovým obalom?

Takým základom je nakupovať do vlastných znovu použiteľných tašiek, vyhýbať sa plastovým jednorazovým sáčkom, ktoré sa dajú recyklovať veľmi ťažko alebo vôbec. Môžete si vyrobiť vrecúška na zeleninu, ovocie a pečivo zo starých textílií. Skúste si pri nakupovaní ďalších vecí do svojej domácnosti rozmyslieť, či tú danú vec naozaj potrebujete. Niekomu zas možno pomôže riadiť sa teóriou anglických 5R, ktorá pomáha k obmedzeniu tvorby zbytočného odpadu: Reduce, Reuse, Refuse, Recycle, Rot. V slovenčine to znamená redukujte, znovu použite, odmietnite, recyklujte a kompostujte.

V obchode nájdete okrem iného aj látkové vrecúška, drevené kefy a háčkovanú hubku na riad.

Predajňu ECO drogéria a domácnosť nájdete na adrese M. R. Štefánika 2373/14 v Nových Zámkoch.

Ako byť EKO je séria článkov, ktoré pripravila naša redakcia. Našim cieľom je predstaviť ekologické obchody v Nových Zámkoch, ktoré možno ešte veľká časť obyvateľov prehliada alebo nepozná, keďže niektoré vznikli len nedávno. Prostredníctvom rozhovorov chceme našim čitateľom priblížiť podstatu a fungovanie takýchto obchodov. Už máme za sebou dve návštevy čapovaných drogérií aj bezobalového obchodu s potravinami. Čo nás čaká najbližšie? Rozhodnite o tom vy! Ak poznáte nejaký obchod, ktorý šetrí životné prostredie a nachádza sa v našom meste, dajte nám o ňom vedieť.