Ako byť EKO: Počuli ste už o čapovanej drogérii? V našom meste nájdete hneď dve


Čím ďalej, tým viac sa prihliada na ekológiu a životné prostredie. Preto sa naša redakcia rozhodla, vytvoriť sériu článkov Ako byť EKO, v ktorej nájdete tipy a triky o tom, ako by sme mohli zlepšiť prístup k životnému prostrediu. Množstvo plastov sa na našej planéte zvyšuje a nachádzajú sa už aj tam, kde by miesto vôbec nemali mať. Čo tak skúsiť čapovanú drogériu?

Mnohí možno ešte o čapovanej drogérií nepočuli alebo si ani nevedia predstaviť, čo to je. Preto sme sa vybrali do ulíc nášho mesta, kde dnes už fungujú dve predajne s takouto drogériou. V rámci našej série vám dnes predstavíme jednu z nich. Altini je čapovaná drogéria, ktorú v júni otvorila Veronika Prekopová. Jej hlavným cieľom je takouto formou eliminovať plasty.

Predtým ste pôsobili ako zdravotná setra. Čo vás inšpirovalo k založeniu čapovanej drogérie Altini?

Najprv som mala na pláne otvoriť si predajňu len s bio kozmetikou. Ako zdravotná sestra som bola svedkom toho, ako sa mnoho ľudí trápi s kožnými ochoreniami. Môj syn bol tiež ťažký ekzematik už od narodenia. Navštevoval kúpele, lekári mu vypisovali drahé krémy, ktoré mu nepomáhali, a tak končili často v koši. Vtedy som si povedala, že stačilo a začala som si vyrábať vlastné krémy. Prostredníctvom toho som sa dostala k bio kozmetike a neskôr som sa dopočula o čapovanej drogérii. Priznám sa, že tiež som najprv nevedela o čo ide (smiech). Neskôr som si to však vyhľadala a veľmi sa mi to zapáčilo.

Prečo sa hovorí, že čapovaná drogéria šetrí životné prostredie?

Tento druh drogérie je ekologickejší lebo je odbúrateľný v prírode a aj preto, že sa čistiace prostriedky, aviváže alebo sprchové gély čapujú do tej istej nádobky. Mnoho zákazníkov sa ma pýta či si fľašku musia zakúpiť tu. Aj to je možnosť, ak ju nemá práve so sebou. No vždy ich upozorním, aby ju už nevyhadzovali, a keď budú mať cestu okolo, tak si vedia tú istú fľašu opätovne načapovať. Ale netreba sa báť priniesť vypláchnuté fľaše z domu, pokojne od saponátov, šampónov a čistiacich prostriedkov. Všetky sa dajú doplniť. Takže nie je povinné, aby sa fľaša zakúpila u nás, veď práve od toho sme tu, aby sme tie plastové nádoby obmedzili.

Čo je podľa vás výhodou čapovanej drogérie voči väčším obchodným reťazcom?

V supermarkete alebo vo veľkých drogériách človek nemá možnosť prací gél alebo aviváž ovoňať. Potom ho však kúpi a musí ho minúť celý, napriek tomu, že sa mu nepáči alebo mu v niečom nevyhovuje. U nás sa však dajú všetky prostriedky ovoňať. Za najväčšiu výhodu teda pokladám to, že si z daného produktu môže zákazník zobrať liter, ale aj desať mililitrov. Skutočne, keď to chce len vyskúšať, tak si vezme toľko, koľko potrebuje. A to v supermarkete nemôžete.

Vedľa bandasiek s čapovanou drogériou nájdete v malých fľaštičkách vzorky, ktoré môžete ovoňať.

Pokladáte svoje skúsenosti zo zdravotnej oblasti za výhodu ako majiteľka a predavačka zároveň?

Myslím si, že áno. Vnímam to tak preto, lebo mnoho ľudí sem príde z toho dôvodu, že im povedia známi, že som bývalá zdravotná sestra, a že im budem vedieť poradiť. Takže v tomto možno mám výhodu, ale iní ju zas majú v niečom inom. Ja mám trochu nedostatkov v tom ekologickom vzdelaní, ale snažím sa sledovať nové trendy.

Drogériu čapujete do fľašiek priamo z bandasiek. Ako však dopĺňate produkt, keď sa minie?

Funguje to tak, že ja si tovar objednám a oni mi sem naplnené bandasky dovezú rovno pred dvere a vymenia ich za prázdne.

Okrem drogérie, ktorá sa dá načapovať máte v ponuka aj niečo iné?

Áno, keďže preferujem všetko prírodné, tak taká kozmetika tu nesmie chýbať. Zväčša môj sortiment tvorí maďarská značka Olívia. Mám s ňou dobré osobné skúsenosti. Môjmu synovi pomohla popasovať sa so seboreou vo vlasoch a s ekzémom. Ďalej tu máme aj mydielka, ktoré sú náhradou za sprchovacie gély. Sortiment dopĺňajú aj ľanové tašky, voskované vrecúška a servítky, ktoré si sama vyrábam. Ale takou mojou najväčšou srdcovkou, odkedy som robila na zubnom oddelení sú ekologické medzizubné kefky.

Prírodná alebo inak povedané bio kozmetika, ktorú nájdete v predajni, pochádza od slovenských a maďarských výrobcov.

Spomínali ste, že si dávate záležať, aby bola vaša kozmetika prírodná. Sú aj čistiace prostriedky vyrábané na tejto báze?

Áno, snažím sa vyberať len také produkty. Keď vidím, že mi niečo na výrobku nesedí, skrátka ho neobjednám. Mala som tu však zákazníkov, ktorý napríklad voči značke Chicco (čítaj čiko, poznámka redakcie) mali výhrady. Boli tu však lekárničky a povedali mi, že je to čisté a prírodné, no ľudia majú voči tej značke kritický pohľad a vadí im, tak ju aj postupne sťahujem z ponuky.

Máte tu mnoho ekologických výrobkov. Čo ľudí prekvapí najviac?

Myslím, že je to tuhý šampón a kondicionér. O tom málo ľudí vie. Je to vlastne ako mydlo, ale svojím zložením to nahrádza šampóny a kondicionéry. Aplikuje sa to veľmi jednoducho. Len si treba navlhčiť hlavu, prejdete si ju mydielkom, ono krásne napení a potom už len opláchnete. Vydržia aj pomerne dlho. Ja mám jeden už štyri mesiace. Ale treba dávať pozor, keď ho nepoužívame, nenechávajme ho na vlhku alebo na okraji vane, aby sa nerozmočilo. Z nich je veľmi obľúbený s kofeínom proti vypadávaniu vlasov. Obľúbili si ho zákazníčky, ktoré sú na liekoch alebo majú problém so štítnou žľazou. Potvrdili mi, že keď si ním každý deň umývali vlasy, tak im začali dorastať.

„Výčap“ v čapovanej drogérii.

Videla som, že máte založenú facebookovú stránku. Ako sa ešte snažíte zviditeľniť?

Nechcela som investovať do reklamy a letákov, ktoré podľa mňa už menej ľudí pozerá. Ale vždy hovorím, že najlepšia reklama sú spokojní zákazníci. Keď som otvorila, tak mi mnoho ľudí hovorilo, že mi sem starší zákazníci chodiť nebudú. No práve tá strašia generácia začala navštevovať našu čapovanú drogériu, lebo oni sa často stretávajú, rozprávajú sa medzi sebou, a tak sa to postupne rozšíri. A čo ma potešilo, že mnohí pochopili význam tejto drogérie a hovorili, že konečne budeme chrániť prírodu pre naše deti. Takže pre mňa je najlepšia reklama, keď si o mojom obchode povedia ľudia medzi sebou.

Prečo je tento spôsob nakupovania finančne náročnejší ako nakupovanie v supermarketoch?

Túto otázku som si na začiatku kládla aj ja a pýtali sa ma to aj moji zákazníci. Je pravda, že bio produkty sú drahšie, ale je to tým, že samotná príprava pred ich výrobou je rozsiahlejšia a aj ten proces je náročnejší. No ceny čapovanej drogérie sa snažím prispôsobovať tak, aby boli dostupné všetkým. Stretla som sa aj s názormi zákazníkov, ktorí mi povedali, že im sa to neoplatí, je to drahšie. Ja som si dala tú námahu, obehala som si veľké obchody a pozrela si ceny za liter. Uvedomila som si, že ľudia práve túto cenu často prehliadajú a neriešia. Potom, čo som porovnala ceny zo supermarketov s mojimi, tak vo väčšine prípadov sa až tak nelíšili. A treba si uvedomiť, že naše prostriedky, ktoré sa tu dajú čapovať sú koncentráty, čo znamená, že z nich stačí menšie množstvo na použitie.

Aké produkty sú medzi ľuďmi najpopulárnejšie?

Aviváže a pracie gély sa míňajú dosť rýchlo. Ale veľmi obľúbený je u nás WC čistič. (smiech) Jedna zákazníčka mi dokonca povedala, že keď ním umyla záchod, tak bol taký čistý, že ani zrkadlo nepotrebovala. (smiech)

Mydielka si môžete vyberať podľa vône alebo aj podľa toho, na čo ich potrebujete. Niektoré dokonca pomáhajú pri problémoch s pleťou a pokožkou.

Meníte alebo dopĺňate sortiment podľa ročného obdobia?

Snažím sa obmieňať napríklad mydielka. Všimla som si, že cez leto si zákazníci žiadali citrusové alebo mätové vône a na zimu, si pýtajú niečo iné. Takže v tomto smere určite budem meniť ponuku.

Svoj obchod ste otvorili len nedávno. Stretli ste sa s nejakými ťažkosťami, možno aj na úradoch?

Nie, nespomínam si na nič také. Je pravda, že ma ľudia plašili, že na úradoch sú „takí“ a „takí“. Ja som sa držala toho, že ako sa postavíte vy k ľuďom, tak sa postavia aj oni k vám. Všetko som sa snažila riešiť pozitívne a možno práve preto, že som všade chodila usmiata a s dobrým zámerom, tak ma problémy minuli.

Spomínate si na nejakú milú príhodu?

Mala som tu zákazníčku, ktorá mala kožný problém na rukách. Vtedy je potrebné pri liečbe s krémami prispôsobiť aj čistiace prostriedky, aby neškodili pokožke. Ja som jej ponúkala náš prostriedok na umývanie riadu, ktorý viem, že neobsahuje žiadne chemikálie. Ona to odmietla, že ja ju neprehovorím, lebo ona už má svoj a nebude používať iný. No ja som jej k nákupu potom dala vzorku zadarmo a neskôr sa ku mne vrátila a povedala, že už konečne nemá kožné problémy. (smiech)

Predajňu Altini Eko čapovaná drogéria a Bio kozmetika nájdete na adrese Letomostie 1D v Nových Zámkoch.

V obchodíku sa okrem príjemnej atmosféry nachádza aj priestor pre deti, kde sa môžu zabaviť alebo kresliť, kým si rodičia nakúpia.

 

Ako byť EKO je séria článkov, ktoré pripravila naša redakcia. Našim cieľom je predstaviť ekologické obchody v našom meste, ktoré možno ešte veľká časť obyvateľov prehliada alebo nepozná, keďže niektoré vznikli len nedávno. Prostredníctvom rozhovorov chceme našim čitateľom priblížiť podstatu a fungovanie takýchto obchodov. Čapovaná drogéria Altini bola prvým obchodom, ktorý sme navštívili a porozprávali sa s jeho majiteľkou Veronikou Prekopovou. Ďalšia čapovaná drogéria, ktorá bola v Nových Zámkoch založená ako prvá sa nazýva ECO drogéria a domácnosť – tam zavítame už čoskoro. Najbližšie vám však prinesieme rozhovor s majiteľkou prvého bezobalového obchodu v našom meste!