Ako začať s ekologickou domácnosťou? Máme pre vás 4 jednoduché tipy

Ilustračný obrázok, foto: Viktória Záčeková.

Jednoducho a lacno. Aj tak sa dá začať šetriť životné prostredie, a to priamo vo vašej domácnosti. Malými krokmi môžete aj vy prispievať k zníženiu množstva jednorazových plastových tašiek či obalov. Začiatky nie sú vždy ľahké a môže chvíľu trvať, kým sa v nových zvykoch zabehnete. Preto vám prinášame zopár tipov, ako najjednoduchšie začať. 

Prírodná špongia

Lufa, inak nazývaná aj ako prírodná špongia, je skvelou alternatívou zaužívanej špongie na umývanie riadu. Ide o stopercentne prírodný materiál, ktorý po doslúžení môžete vyhodiť do kompostu. Na umývanie riadu sa odporúča používať ho nie viac ako 3 mesiace. Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že mne tak dlho jeden kúsok lufy nevydržal. Po mesiaci používania sa už veľmi scvrkol a umývanie s ním bolo nepraktické.

Ale špongie, ktoré nájdete v bežných obchodných reťazcoch, taktiež nevydržia dlho. Preto som zostala verná tejto plne rozložiteľnej prírodnej verzii. Lufu však nehľadajte v supermarkete, najčastejšie sa dá zohnať v čapovanej drogérii. Okrem umývania riadu ju môžete využiť aj na pokožku tela alebo rôzne povrchy v domácnosti.

Nevyhadzujte fľašky

Keď už sme začali s témou umývania riadu, rada by som spomenula čapované čističe na riad. Ide o položku, ktorá sa v domácnosti rýchlo míňa, a preto sa neustále dokupuje. V Nových Zámkoch máme dve čapované drogérie a jeden obchod so sypanými potravinami, v ktorom majú tiež zriadenú sekciu čapovaných prostriedkov. Namiesto toho, aby ste prázdnu nádobu od saponátu vyhodili, necháte si ju opätovne doplniť čapovaným čističom. Ide o malý krok, ale v priebehu roka, tým ušetríte niekoľko desiatok vyhodených plastových nádob.

Ilustračný obrázok, foto: unspash.com

Štýlovo a ekologicky

Nákupy sú bežnou súčasťou každodenného života. Ak vieme, že pôjdeme na nákup, siahnime radšej po látkovej taške, ako po plastovej. Tá látková alebo plátenná má nielen väčšiu nosnosť, ale dá sa použiť viackrát ako igelitka. Navyše sa pri látkovej taške nemusíte obávať, že vám ostré hrany jogurtového téglika zničia tašku cestou domov z obchodu.

Mne sa napríklad raz prihodilo, že sa mi v látkovej taške vyliala kyslá smotana. Po príchode domov, som tašku vyprala a po vyschnutí som ju mohla opäť použiť pri ďalšom nákupe. Keby som mala so sebou plastovú tašku, po tomto incidente by skončila v koši. V súčasnosti mnohé obchodné reťazce ponúkajú vo svojich predajniach aj ekologické varianty nákupných tašiek. Podľa môjho názoru, sú niektoré oveľa štýlovejšie než tie plastové.

Zelenina a ovocie v sieťke

Mnohí na svojom nákupnom zozname mávajú aj zeleninu a ovocie. V supermarketoch sú niektoré druhy zdravých pochutín vopred zabalené a niektoré si môžete navážiť podľa vlastnej potreby. Práve pri tomto kroku sa môžete rozhodnúť, či si zvolíte jednorazový plastový sáčok alebo viackrát využiteľnú sieťku. V niektorých obchodoch už existuje takáto možnosť výberu, ale rozhodnutie je iba na vás.

Malou nevýhodou sieťoviny na zeleninu a ovocie je jej trošku väčšia hmotnosť v porovnaní s plastovým sáčkom. Preto sa môže stať, že pri vážení ovocia či zeleniny zaplatíte pri pokladni o zopár centov naviac. Avšak sieťovina vám zostane dlhšie, ako sáčok, ktorý po príchode domov vyhodíte. Na začiatku sa mi často stávalo, že keď som išla na nákup, sieťoviny na ovocie som zabudla doma. Časom som si na to už zvykla a pre prípad som si do každej plátennej nákupnej tašky, vložila aspoň tri sieťové taštičky. Od vtedy na ne nezabúdam.