AKTUÁLNE: Je vyhlásená mimoriadna situácia, Nitra dosiahla 3. stupeň povodňovej aktivity

Situácia neďaleko Zúgova

Primátor mesta Nové Zámky v piatok vyhlásil mimoriadnu situáciu. Tá je spôsobená povodňovou aktivitou rieky Nitra. Súvislé dažde v priebehu tohto týždňa výrazne zdvihli hladinu.Súvislé a silné dažde či prehánky, ktoré boli v uplynulých dňoch zaznamenané aj v meste Nové Zámky výrazne zvýšili hladinu rieky Nitra, ktorá mestom prechádza. Posledné meranie sa uskutočnilo dnes po 14-tej hodine. Podľa údajov Slovenského Hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) bol nameraný vodný stav vo výške 564 centimetrov. Táto hodnota presahuje hranicu tretieho povodňového stupňa, ktorý sa vyhlasuje pri výške vodného stavu 550 centimetrov.

Tento údaj je však oproti piatkovému meraniu výrazne nižší. V piatok 16.10 o 15-tej hodine bola nameraná výška vodného stavu 630 centimetrov. Hladina následne klesala až do dnešnej štrtej hodina rána, kedy dosahovala 545 centimetrov. Od tohto času sa však vodný stav začal opäť zvyšovať až na aktuálnu hodnotu 564 centimetrov.V súvislosti s vyhlásením tretieho povodňového stupňa vyhlásil primátor mesta Nové Zámky Otokar Klein mimoriadnu situáciu. „Primátor mesta Otokar Klein  16. októbra 2020 o 12:00 hod. pre územie nášho mesta vyhlásil mimoriadnu situáciu dôvodu zvýšeného nebezpečenstva povodní,“ informuje Mesto Nové Zámky.

Chaty a záhradky v blízkosti Nitry majú byť evakuované

Zaplavené záhradky.
S evakuáciou ľudí a zvierat z chatiek či záhrad pomáha obyvateľom mestská polícia. „Žiadam všetkých obyvateľov mesta, ktorí majú svoje chatky a záhradky v blízkosti rieky Nitry, aby opustili zatopené územia a evakuovali ľudí a zvieratá do bezpečia,“ hovorí Otokar Klein, primátor mesta Nové Zámky.

Primátor taktiež apeluje na občanov mesta, aby sa v lokalitách v okolí rieky Nitra pohybovali iba v nevyhnutných prípadoch. Vyzýva aj na rozširovanie informácií o aktuálnom stave medzi obyvateľov, ktorých sa aktuálna situácia priamo dotýka. „Chcem Vás poprosiť, aby ste túto správu oznámili aj svojim známym, prípadne susedom, o ktorých viete, že majú chaty a záhradky v tejto oblasti a mimoriadna situácia sa ich môže dotýkať,“ informuje Klein.


Evakuovaná je aj zvieracia škôlka v Berku

Traktor prevažajúci slamu pre zvieratá. Zdroj: FB Otokar Klein

Zvieracia škôlka, nazývaná aj „mini zoo“, pri vstupe do Lesoparku Berek bola už taktiež evakuovaná. Nachádza sa len kúsok od koryta rieky Nitra a je teda tiež v ohrození aktuálnym zvýšeným vodným stavom.„Zvieratká sme premiestnili do susedného oploteného areálu, ktorý leží o niečo vyššie. Uložili sme tam balíky slamy, ktoré slúžia ako podstielka a súčasne ako ďalšie navýšenie terénu,“ informuje Otokar Klein.

V prípade núdze plánuje mesto obložiť areál, kam boli zvieratá presunuté pieskovými vrecami. Už teraz sú v areáli vyložené balíky slamy, ktoré slúžia ako podstielka, zároveň však povrch o niečo vyvýšia.Z mestskej hrádze je možné vidieť, ako veľmi sa hladina oproti bežnému stavu zvýšila. Nižšie nájdete aktuálne fotografie koryta rieky Nitra. Primátor zároveň oznamuje, že mimoriadna situácia bude trvať až do odvolania.„Mimoriadna situácia platí až do odvolania,“ informuje. Pre najaktuálnejšie spravodajstvo nás sledujte na Facebooku.

FOTOGALÉRIA