AKTUÁLNE: Nemocnica zaviedla ďalšie opatrenia, rúšok je zatiaľ dostatok

Stan pred nemocnicou. Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky / Facebook

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky zrušila ambulantnú časť Kliniky fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. Podľa hovorcu má nemocnica aktuálne dostatok ochranných prostriedkov.„Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky dnešným dňom 16.3.2020 zrušila ambulantnú časť Kliniky fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. V priestore rehabilitačnej časti na prízemí monobloku (východný trakt) nemocnica zriadila takzvanú červenú zónu COVID-19 a prijala tak veľmi prísne opatrenia, v súlade so smernicou hlavného hygienika. Priestor je odizolovaný, má dva samostatné vchody a bude slúžiť výlučne pre pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Krízový štáb nemocnice sa rozhodol pre tento krok preto, aby zabránil možnému hroziacemu riziku rozšírenia koronavírusu v monobloku nemocnice,“ informuje nemocnica v tlačovej správe.Zriadená zóna však nie je plnohodnotným infektologickým pracoviskom, neslúži teda primárne na na vykonávanie preventívnych vyšetrení pacientov s podozrením na COVID-19. Každý pacient u ktorého sa potvrdia príznaky ochorenia COVID-19 bude na základe rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nových Zámkoch prevezený na najbližšie infektologické pracovisko, ktoré je pre Nové Zámky v Nitre alebo bude poslaný do domácej karantény. Pacienti s pozitívnou anamnézou, bez príznakov budú v domácej karanténe a majú kontaktovať RÚVZ Nové Zámky.

Na Slovensku je aktuálne potvrdených 63 prípadov, dva z toho v okrese Nové Zámky. V Nových Zámkoch nie je možné nechať sa otestovať na nové ochorenia COVID-19. „FNsP NZ odbery nerobí, robí ich infekčné oddelenie v Nitre,“ informuje Ján Baček, hovorca Faklutnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.Nemocnica zriadila aj stan na takzvaný odklon pacientov. „Nemocnica v rámci prijatých opatrení zriadila aj stan pri vrátnici, kde člen vlastnej ochrany a zdravotnícky pracovník budú vykonávať triedenie všetkých pacientov podľa usmernenia hlavného hygienika. Nemocnica sa riadi usmernením hlavného hygienika, preto každý pacient u ktorého sa potvrdia klinické príznaky bude na základe rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nových Zámkoch prevezený na najbližšie infektologické pracovisko, alebo do domácej izolácie. Pacienti s pozitívnou anamnézou, bez príznakov budú v domácej karanténe a budú kontaktovať RÚVZ Nové Zámky,“ hovorí Ján Baček, hovorca nemocnice.Nemocnica taktiež zrušila všetky plánované operácie a vyšetrenia, ktoré je možné odložiť. V nemocnici aktuálne poskytujú iba akútnu zdravotnú starostlivosť, ktorá neznesie odklad. „Zrušené sú všetky plánované operácie a ambulantné vyšetrenia, ktoré znesú odklad. Nemocnica poskytuje iba akútnu a neodkladnú zdravotnú  starostlivosť. Z toho dôvodu žiadame pacientov, aby dôkladne zvážili potrebu návštevy lekára. Pacientom odporúčame, aby sa telefonicky informovali o ďalšom postupe, preobjednali sa a pokiaľ ide o lieky, aby o predpísanie liekov požiadali výhradne elektronicky,“ informuje Ján Baček.Aktuálne sa odporúča nosiť rúško aj pri ceste do obchodu, v MHD je už povinné. Podľa hovorcu nemocnice Jána Bačeka má aktuálne nemocnica dostatok rúšok. „Nemocnica má toho času dostatok ochranných prostriedkov,“ hovorí Jána Baček.

Na všetkých oddeleniach naďalej platí zákaz návštev a nemocnica taktiež apeluje, aby ľudia nechodili ani do administratívnych priestoroch a úkony vybavili cez telefón alebo e-mail. „Na oddeleniach naďalej platí prísny zákaz návštev, vychádzania pacientov z oddelení, okrem plánovaných vyšetrení. Všetci zamestnanci FNsP NZ sú povinní nosiť ochranné rúška. Obedy pre zamestnancov budú vydávané výhradne do obedárov podľa harmonogramu výdaja. Rovnako všetkých prosíme, aby nevstupovali ani do administratívnych priestorov nemocnice a na úkony využívali výhradne elektronickú, telefonickú a poštovú komunikáciu. Kontakty sú zverejnené na stránke nemocnice www.nspnz.sk,“ informuje FNsP Nové Zámky.

Ďalšie články o aktuálnej situácií v súvislosti s koronavírusom v Nových Zámkoch nájdete tu.