Akým vývojom prešlo a ako sa vyrába pivo? Na to odpovie nová výstava v Múzeu

Urývok z plagátu výstavy. Zdroj: Múzeum Jána Thaina

Pivo pozná takmer každý a tento nápoj ľudia pijú už po stáročia. Nová výstava v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch návštevníkom ukáže históriu a výrobný proces tohoto známeho nápoja.

Výstava, ktorú vytvorilo Tríbečské múzeum v Topoľčanoch, ukáže návštevníkom Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch históriu i proces výroby známeho nápoja. Priblíži postup výroby piva, od výberu a pestovania surovín až po finálny produkt. Prostredníctvom informačných panelov oboznámi so stručnou históriou piva, pivovarníctva, pohostinských zariadení a jeho úlohou v rôznych historických obdobiach. Súčasťou výstavy sú i predmety zo zbierkového fondu Tribečského múzea, ktoré celý súbor dopĺňajú.Výroba kvalitného piva si vyžaduje nielen odborné vedomosti a skúsenosti, ale i správny technologický postup. V minulosti, ešte pred vznikom veľkých pivovarov, sa pivo varilo v každej domácnosti a často nahrádzalo vodu. So vznikom pivovarov sa na trhu začali presadzovať rôzne druhy a značky pív, z ktorých mnohé si získali obľubu na celom svete.

Pivo patrí k najstarším nápojom, aké ľudstvo pozná. Podľa niektorých bádateľov je dokonca staršie ako chlieb. Ľudské pokolenie sprevádza naprieč storočiami.


Plagát výstavy. Zdroj: Múzeum Jána Thaina

Od svojho počiatku prešlo pivo, a aj pivovarníctvo, dlhým vývojom. Z pôvodného jednoduchého nápoja sa stal nápoj takmer nekonečnej rozmanitosti, a jeho varenie v domácnostiach začali nahrádzať postupne vznikajúce špecializované pivovary. A tento vývoj trvá dodnes.

Na výstave „Od chmeľu k pivu“ sú prezentované rozličné predmety zo zbierky Tribečského múzea v Topoľčanoch. Ide o predmety spojené s pestovaním a spracovávaním chmeľu, predmety súvisiace s varením piva, zdobené krígle a korbele, pivové poháre, ale aj rôzny zberateľský materiál súvisiaci s pivovarníctvom. Výstavu si môžete pozrieť do 6. augusta 2020.

Zdroj: Múzeum Jána Thaina