Augustové projekcie filmového klubu: Výnimočné zážitky za skvelú cenu

Ani v auguste nebude núdza o výnimočné filmy. Pomôžeme vám troška sa zorientovať a zopár titulov vám priblížime. Vo Filmovom klube každú stredu hráme aj staršie aj nové tituly a utorky sa zasa oplatí sledovať kvôli netradičným (väčšinou) európskym filmom.

7.8. – Traja blízki neznámi

(USA, 2018, 96 minút, anglická verzia, české titulky,  dokument/dráma/životopisný)

Bobby, Eddy a David prišli na svet v New Yorku na začiatku 60. rokov ako jednovaječné trojčatá. Hneď po narodení ale boli rozdelení a adoptovaní rôznymi rodinami. Nikto z nich nemal tušenie, že má na vlas rovnakého súrodenca. Po necelých dvadsiatich rokoch sa súhrou šťastných náhod stretli a ich neuveriteľný príbeh sa stal senzáciou Ameriky. Kto a prečo ich rozdelil? Ako ovplyvnilo mnohoročné odlúčenie ich životy? Znepokojujúce tajomstvo experimentovania s ľudskými osudmi odhaľuje dokumentárny film Tima Wardla, ktorý sa stal diváckou senzáciou a porota festivalu v Sundance ho ocenila Zvláštnou cenou.Vstupné: 4 eurá (s preukazom FK 3 eurá)

14.8. – Boj

(Dánsko, 2015, 115 min), 1 euro

Ten skutočný boj čaká vojaka často až po návrate z bojového poľa domov. Dánsky dôstojník a veliteľ roty Claus Michael Pedersen pôsobí vo vojenskej misii v afganskej provincii Helmand. Doma v Dánsku sa jeho žena Maria snaží zvládať každodenný život bez muža a postarať sa o ich tri malé deti. Počas rutinnej bojovej akcie sa Clausova jednotka dostane do ťažkej krížovej paľby, a aby Claus zachránil svojich mužov, urobí rozhodnutie, ktoré ma závažne dôsledky preňho aj pre jeho rodinu. Majster tichého napätia Tobias Lindholm predstavuje skvele vystavanú osobnú drámu, ktorá si hneď po premiérovom uvedení na festivale v Benátkach vyslúžila mimoriadne ovácie.

Dánsko nominovalo tento film na Oscara 2016 v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

21.8. – Dvojitý milenec

(Francúzsko, 2017, 107 min), 1 euro

Chloé, mladá krehká žena so sklonmi k depresiám, začne dochádzať na psychoterapiu a bezhlavo sa zamiluje do svojho psychológa Paula. Potom, ako spolu milenci začnú bývať, začne Chloé zisťovať, že v Paulovej minulosti niečo nehrá. Erotikou presýtený thriller z dielne skúseného francúzskeho režiséra Françoisa Ozona je premyslenou filmárskou poctou legendárnym snímkam ako Rosemary má dieťatko, Príliš dokonalá podoba alebo Základný inštinkt. Upozorňujeme, že film nie je vhodný pre maloletých divákov.


28.8. – Tiesňové volanie

(Dánsko, 2017, far., 85 min)

Asger Holm, bývalý policajt, ktorému bola pridelená služba na tiesňovej linke, odpovie na volanie od unesenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po žene a jej únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom, obklopený stenami kancelárie vstúpi Asger do pretekov s časom, aby zachránil ohrozenú ženu. Zločin, ktorý odkrýva, je však omnoho väčší, ako sa na začiatku mohlo zdať. Jeden z najsľubnejších tvorcov novej dánskej filmovej generácie, režisér Gustav Möller, vo svojom prvom celovečernom filme experimentuje s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom a presvedčením, že najsilnejšie filmové momenty, sú tie, čo nevidíte. Film získal na festivale Sundance v roku 2018 Cenu divákov za najlepší svetový hraný film.

Z utorkových projekcií určite odporúčame nemecko-rakúsku drámu Trafikant (6.8. o 19:30). Ide o filmovú adaptáciu svetového bestselleru Roberta Seethaltera. Dojímavý príbeh o mladíkovi, ktorý sa zamestná v trafike a tam sa zoznámi a spriatelí s jej pravidelným zákazníkom – Sigmundom Freudom . V tom čase Viedeň práve okupujú nacisti…

Filmový klub pri Kine Mier rozdáva knihy filmovým fanúšikom

Ďalšia zaujímavá novinka je životopisná snímka Diego Maradona (20.8. o 19:30). Strhujúci portrét jednej z najslávnejších kontroverzných osobností vôbec poskladal držiteľ Oscara Asif Kapadia (Senna, Amy) z viac než 500 záberov z Maradonovho súkromného archívu.

Pokiaľ ste nestihli v júli životopisnú hudobnú drámu Rocketman o Eltonovi Johnovi, budete mať šancu. V auguste je na programe dňa 27.8. o 19:30.

Lístky sú dostupné online na www.kinomier.sk a v pokladni kina. Veríme, že niečo si vyberiete a venujete nám svoju priazeň aj v auguste. Tešíme sa na vás!