Ako sa zrodilo Betlehemské svetlo a ako sa k nám dostane?

Betlehemské svetlo – malý posol ktorý spája

Odpaľuje sa v Betleheme odovzdávaním zo sviečky na sviečku a tak putuje medzi tisícky ľudí do celého sveta a spája ľudí a ich srdcia, láskou, nádejou, a je predzvesťou Vianoc a narodenia Ježiša.

Zrodenie Betlehemského svetla:

Tradícia Betlehemského svetla siaha do obdobia križiackych výprav 1099, kedy jeden člen z výpravy z Talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného svetla“, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub aj dodržal a na Vianoce 1099 sa domov vrátil s plamienkom, ktorý umiestnil v kostole, odkiaľ si ho ľudia brali domov.Betlehemské svetlo začalo podľa histórie svoju púť v Rakúsku v roku 1986. Za týmto účelom stojí rakúska televízia a jej tvorcovia vianočnej televíznej akcie v mestečku Linz na pomoc postihnutým deťom. Chceli tak spraviť radosť a premýšľali ako zaujať jedinečným programom.

Napadla ich myšlienka, poslať lietadlom telesne postihnuté dieťa do mesta Betlehem (dieťa svetla), ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a prinieslo ho späť do Linzu. Tam sa ho ujali, miestny skauti ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska. Po roku 1989 sa Betlehemské svetlo rozšírilo ďalej do sveta. V roku 1990 sa Betlehemské svetlo z Viedne sa dostáva aj k nám do Bratislavy, kde ho prevzali tamojší skauti a roznášajú ho po celom Slovensku.

Cesta Betlehemského svetla:

Svoju púť na Slovensko Betlehemské svetlo začína odpálením z večného plamienka v Betleheme ktoré putuje do Linzu, odtiaľ do sveta na Slovensko ho prinesú skauti roka a v najbližších dňoch sa roznáša po celom Slovensku. Zástupcovia slovenského skautingu slávnostne prijmú Betlehemského svetla ktoré sa odovzdá do rúk prezidenta SR (Andrejovi Kiskovi) a potom sa odovzdáva ďalej po Slovensku až k poľským skautom harcerom, tam už putuje ďalej až do Ruska na ďalekú Sibír u nás je to až na Lomnický štít (2634 m.n.m)

Na Slovensku je tradícia roznášať Betlehemské svetlo vlakom na trasách spoločnosti ZSSK. Tento rok to pripadá na 22.12.2018, do regiónov Slovenska sa Betlehemské svetlo dostáva aj skôr, ako je oficiálna trasa ZSSK, nakoľko nie všade je možné prísť vlakom.Harmonogram roznášania Betlehemského svetla SR (zdroj www.betlehemskesvetlo.sk)

  • 15decembra prebratie Betlehemského svetla v Linzi
  • decembra
    • Slávnostné prijatie na Slovensku prezidentom SR Andrejom Kiskom
  • odovzdanie poľským skautom harcerom
  • odovzdanie verejnosti vo Svite
  • december – 24.december – roznášanie Betlehemského svetla vlakom po SR po 25 hlavných i vedľajších železničných tratiach do 330 miest obcí v SR.
  • Lomnický štít – odovzdanie plamienka z Betlehemského svetla na Lomnický štít

Nitriansky kraj – Okres Komárno – Nové Zámky:

  • 12.2018 Odovzdanie Betlehemského svetla v kostole sv. Jána Krstiteľa v Imeli
  • 12.2018 Odovzdanie Betlehemského svetla vo Františkánskom kostole v Nových Zámkoch

Začiatky prinesenia Betlehemského svetla boli ťažké, tak ako zháňať kontakt na zbory, ochotné priniesť sem Betlehemské svetlo. Nakoniec sa hľadanie vyplatilo a s pomocou skautov z Veľkého Zálužia (45.zbor Posledného Spojenectvo) z okresu Nitra som spolu s nimi priniesol Betlehemské svetlo do farnosti Imeľ už po štvrtý krát. Túto myšlienku šírenia posolstva Betlehemského svetla, som sa rozhodol šíriť aj do farnosti františkánov v Nových Zámkoch a úspešne tento rok po prvý krát prinesiem aj svetlo do Nových Zámkov.Vďaka patrí Nitrianskej oblasti Kniežaťa Pribinu, 45.Zboru Posledné Spojenectvo, všetkým ochotným ľuďom, nadšencom a skautom, ktorý mi pomáhajú rozširovať myšlienku Slovenského skautingu Betlehemského svetla.

Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku a patrí k najaktívnejším. Svojím programom ponúka členom rôznorodé činnosti a aktivity, ktorých cieľom je nielen zábava, ale aj rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7000 členov, ktorí pracujú v 100 skautských zboroch v takmer 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 29-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.Ak máš záujem sa pridať a dozvedieť sa o Skautingu viac, daj nám to vedieť! Prines si zo sebou aj svojho kamaráta či kamarátku. Spolu tak dokážeme viac.

Autor článku:

skaut radca Atila

Studená Dolina 19/39,

946 52 Imeľ

+421 948 797 209

www.skautnz.sk

Pre najaktuálnejšie spravodajstvo sledujte náš FaceBook a Instagram @rttvsk: