Café Európa v Nových Zámkoch: Kultúra môže pomôcť aj hospodárstvu mesta

Diskusia s odborníkmi na kultúru. Zdroj: FB/SME

Nové Zámky sa stali mestom kultúry pre rok 2020. Na nedávnej diskusií v Castle Café sme sa o projekte, aj celkovo o kultúre dozvedeli viac.

Stretnutie naslovovzatých odborníkov z oblasti kultúry a umenia, v najširšom slova zmysle, sa nieslo v duchu aktuálneho kultúrneho diania, oživenia najrozmanitejších sfér umenia a hlavne búrania bariér, a to nie len sociálnych, ale hlavne vekových z pohľadu prezentácie, zapájania sa a návštevnosti kultúrnych podujatí a umeleckých prezentácií.

V tomto rozmedzí sa 29. októbra 2019 diskutovalo i v našom meste pod rúškom celoslovenského projektu Café Európa. Hosťami novozámockého večera boli Denisa Felixová – programová koordinátorka projektu Vzdušné Zámky 2020, Helena Markusková – riaditeľka Galérie umenia Ernesta Zmetáka a Matúš Bieščad z Inštitútu kultúrnej politiky ministerstva kultúry.

Aká je teda kultúra a miera kultúrnosti na Slovensku?
Podľa Denisy Felixovej, hlavnej koordinátorky kultúry v našom meste, môže byť projekt Vzdušné zámky, s ktorým mesto uspelo v súťaži Fondu na podporu umenia, aj praktickým prínosom pre Nové Zámky.

„Naše mesto by mohlo byť vyhľadávané kvôli kultúrnej turistike,“ povedala a zdôraznila zároveň, že umenie a kultúra v živote človeka je dôležité a malo by sa stať neodlúčiteľnou súčasťou každého z nás.

„Titul Nové Zámky – Mesto kultúry 2020 je pre nás príležitosťou, aby nás Slovensko, ale i blízke zahraničie, vzhľadom na veľmi výhodnú polohu a dobré dopravné spojenie  – objavilo,“ hovorí Denisa Felixová.

Nové Zámky sú multikultúrne

Kultúra podľa p. Felixovej ovplyvňuje aj fungovanie miest. „Myslím si, že to veľmi výrazne pôsobí na život v meste a na to, ako mesto pôsobí a ako sa ľudia cítia v priestore, v ktorom žijú.“Helena Markusková, riaditeľka Galérie umenia, pripomenula, že Nové Zámky sú historicky multikultúrne mesto. „Boli sme križovatkou Európy a vyrastali tu osobnosti svetového formátu, napríklad Lajos Kassák, pôsobil tu Ernest Zmeták, obaja známi celosvetovo.“

„Schopnosť spolupráce a vzájomnej solidarity chce podporiť aj projekt Vzdušné Zámky. Aby sme sa v našom národnostne zmiešanom meste dokázali navzájom obohatiť, rešpektovať a hlavne spolupracovať,“ dodala hlavná koordinátorka. Umenie a kultúra podľa nej môže aj zmierňovať sociálne napätie v spoločnosti.

„Bojíme sa toho, čo nepoznáme. Chceme otvárať dvere a obzory a prežívať spoločne kultúrne zážitky,“ dodáva Denisa Felixová.Café Európa je diskusný projekt, ktorý funguje od roku 2010 pod hlavičkou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Séria verejných debát sa venuje témam, ktoré sa týkajú obyvateľov Slovenska, no majú aj európsky rozmer.

Podujatia sa zatiaľ konajú v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove a Žiline. Nové Zámky by sa podľa aktivistu Milana Grieča, ktorý projekt do mesta pritiahol, mohli stať ďalšou pravidelnou zastávkou diskusií formátu Café Európa. Videoreportáž z diskusie nájdete už čoskoro na našom Facebook-u.

PaedDr. Beáta Nociarová

Autor článku: PaedDr. Beáta Nociarová

Profesorka Gymnázia v Nových Zámkoch.

Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor: