Ensemble Ricercata vo Vzdušných Zámkoch – keď si hudba nájde cestu

Koncert v Galérií Ernesta Zmetáka. Zdroj: Peter Takáč

Ensemble Ricercata bol v tomto roku rezidenčným súborom mesta Nové Zámky. Štvoricu koncertov poznamenali hygienické opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu: publikum ich počúvalo s rúškami na tvárach a sediac v odstupoch, záverečné podujatie sa konalo len v online forme. Hudbu však obmedzenia nezastavili, k ľuďom sa dostala za každých okolností.Jedna sopranistka, jeden huslista, jeden klarinetista a dvaja klaviristi. Trinásť skladateľov, tvorba ktorých znela počas štyroch výnimočných večerov na troch rôznych miestach. Taká je základná bilancia cyklu Ensemble Ricercata – rezidenčný súbor mesta Nové Zámky 2020. Aké zážitky projekt priniesol?

Koncert Ensemble Ricercata. Zdroj: Peter Takáč

Koncertná séria bola výnimočná tým, že jej program tvorilo niekoľko premiér. Ivan Šiller pred novozámockým publikom prvýkrát zahral repertoár svojho nového albumu Lasciar Sonare. Súbor predstavil aj skladbu Leoša Janáčka Říkadla v nástrojovej verzii, ktorá na Slovensku dovtedy neznela. Svetovej premiéry sa dočkali aj Tarantulky – nová klavírna zbierka pre štyri ruky, ktorú zložil Tomáš Boroš.Súčasťou projektu bol aj workshop pre žiačky a žiakov miestnych základných škôl. „Zažili sme dve úžasné skupiny detí. Z tváre každého dieťaťa žiarila silná a jedinečná osobnosť. Ako vraví Ján Ámos Komenský, boli to tváre budúcich lekárov, pedagógov, policajtov, podnikateľov,” hovorí Ivan Šiller. A ako workshop hodnotia zúčastnené školy? „Vypočuli sme si nepočuté a videli sme nevidené. Zažili sme krásne dopoludnie plné zážitkov s novými zvukmi a možnosťami, ktoré nám hudba ponúka“ hovoria zástupcovia škôl.

„Každý z nás si mohol vyskúšať hru na nezvyčajné hudobné nástroje a pod rukou skúsených hudobníkov sme spolu zneli ako skutočný orchester. Lektori nás pochválili, že niektoré nami vytvorené harmónie zneli ako umelecké diela,” napísala o akcii Katolícka spojená škola v Nových Zámkoch na svojej facebookovej stránke.

Živé vysielanie posledného zo série koncertov zo Základnej umeleckej školy v Nových Zámkoch. Zdroj: František Tóth
Umelecký vedúci súbor Ivan Šiller si pochvaľuje spoluprácu s mestom, projektom Vzdušné Zámky 2020, Galériou umenia Ernesta Zmetáka a Základnou umeleckou školou. Tvrdí, že všetci spravili maximum, aby Novozámčanky a Novozámčania prišli na koncerty aj v zložitej situácii spôsobenej koronavírusom.

„Budem si pamätať tvár jedného poslucháča, na ktorej bolo vidno slzy napriek rúšku,” odpovedá Ivan Šiller na otázku, aký bol najsilnejší moment koncertnej série. Vráti sa teda Ensemble Ricercata do Nových Zámkov? „S veľkou radosťou a veríme, že čoskoro,”  hovorí Ivan Šiller za celý súbor.Na koncertoch komorného cyklu účinkovali Helga Varga Bach – soprán, Ronald Šebesta – klarinet, David Danel – husle, Tomáš Boroš – klavír a Ivan Šiller – klavír. Publikum si vypočulo tvorbu týchto skladateľov: Martin Burlas, Philip Glass, György Ligeti, Valentin Silvestrov, Darius Milhaud, Leoš Janáček, Robert Kolář, Maurice Ravel, Erik Satie, Tomáš Boroš, Igor Stravinskij a Charles Ives.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Projekt Ensemble Ricercata – rezidenčný súbor mesta Nové Zámky 2020 podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Realizované s finančným príspevkom Hudobného fondu a s podporou SOZA.