Filmový klub: November prináša príležitosť vzdelávať sa a objavovať

November bude fantastický mesiac pre všetkých filmových nadšencov a všetky odvážne duše, ktoré majú chuť niečo objavovať. Mohli by sme si ho rozdeliť do troch etáp. Začiatok sa bude niesť v znamení festivalovej prehliadky Be2Can, stred mesiaca bude patriť fanúšikom hudby – Jazz Blues Jamboree a november bude vrcholiť dynamickou a strhujúcou prednáškou filmového kritika Petra Konečného na tému – Filmy, ktoré vám môžu zmeniť život.

Be2Can v našom kine

V novembri nás čaká výberová prehliadka prvotriednych festivalových filmov z troch najprestížnejších svetových festivalov – Berlinále, Benátky a Cannes (z toho názov Be2Can). Do nášho kina sa konkrétne dostanú nasledujúce 4 tituly.

Zbohom synu (dráma, Čína) – utorok 5.11. o 19:30

Záber z filmu

Niektoré stretnutia sú len na chvíľu, niektoré rozlúčky môžu zabrať celý život. Snímka Zbohom, synu je znamenite vystavanou rodinnou ságou, ktorá zachytáva transformáciu čínskej spoločnosti prostredníctvom príbehu manželského páru postihnutého osudovou tragédiou. Film, ktorý je práve tak emotívnou melodrámou ako prenikavou štúdiou kultúrnych a politických premien, sleduje svojich hrdinov v priebehu troch desaťročí – od otrasov čínskej kultúrnej revolúcie 80. rokov minulého storočia až po problematickú prosperitu súčasného čínskeho turbokapitalizmu. Neokázalý, mimoriadne dojemný a výborne nasnímaný film Zbohom, synu je dôkazom, že veľké city nepotrebujú veľké gestá.


Mladý Ahmed (dráma, Belgicko, Francúzsko) – streda 6.11. o 19:30

Záber z filmu

Ahmed je trinásťročný chlapec, ktorý navonok pôsobí ako dokonalý stroj ovládaný doktrínou čistého islamu. Pod vplyvom bigotného imáma sa uzatvára do ideologickej ulity. Život v liberálnej belgickej spoločnosti sa pre neho mení na sled odmietania a nenávisti, ktoré si projektuje predovšetkým do osoby priateľskej a otvorenej učiteľky. Fanatická viera dovedie Ahmeda až ku krajnému činu. Bratia Dardennovci, majstri sociálneho realizmu, vo svojom novom filme skúmajú, ako hlboko pod nánosom náboženskej doktríny sa ukrýva ľudskosť a čo môže zvrátiť náboženský fanatizmus – výchova, sociálna otvorenosť alebo prvá láska.

Synonymá (dráma, Francúzsko, Izrael, Nemecko) – utorok 12.11. o 19:30

Záber z filmu

Yoav, izraelský mladík, ktorý práve prišiel do Paríža, sa z dosť komických dôvodov ocitne nahý a bez všetkých osobných vecí v kúpeľni prázdneho a chladného bytu. Zachránia ho Emile a Caroline, pár, ktorý býva o poschodie vyššie. Yoav dostane peniaze a oblečenie, aby mohol začať nový život. Aj keď uteká pred svojou rodnou krajinou, ktorú považuje za „odpornú, páchnucu, obscénnu a vulgárnu“, pred svojou identitou v prenikavej a ostrej satire Nadava Lapida uniknúť nedokáže. Je jedno, akým jazykom hovoríte, niektorých rodných synoným sa proste zbaviť nedá.


Narušiteľ systému (dráma, Nemecko) streda 13.11. o 19:30

Záber z filmu

Deväťročná Benni – dievča s problémovým správaním a tvárou anjela – je v spisoch vedená ako „narušiteľ systému“. Dievča, ktoré nezapadá do štruktúry nemeckých sociálnych služieb, je plné neovládateľnej zloby, namierenej proti každému, kto je v jej svete prekážkou návratu domov k matke. Tá ju však, bohužiaľ, nezvláda ani v Benniných dobrých obdobiach. Existuje aspoň jeden človek, ktorý by bol schopný dať dievčatku bezpodmienečnú lásku? Strhujúci debut režisérky Nory Fingscheidt, ktorý poháňa vpred fenomenálny výkon mladučkej Heleny Zengel, je príbehom o neutíšiteľnej zlosti i túžbe po skutočnom cite, o limitoch systému starostlivosti o dieťa aj o hraniciach osobnej slobody.Cieľom prehliadky je dostať k divákom filmy, ktoré umožňujú nahliadnuť do aktuálneho festivalového diania, ktoré v bežnej distribúcii chýba. Tak si niektorý vyberte a objavte kinematografiu, ktorá vás možno prekvapí, šokuje a poskytne priestor na hodnotenie, rozmýšľanie. Len upozorňujem, že na Be2Can filmy platí vstupenka v plnom rozsahu 5 eur, nakoľko distribútor zatiaľ neschválil zľavu pre klubových divákov.

Večer filmov, ktoré vám môžu zmeniť život

27.november (streda) POZOR: začiatok je o 19:00

Plagát podujatia
Určite si nenechajte újsť jedinečnú príležitosť vidieť nášho najznámejšieho filmového kritika Petra Konečného na pódiu Kina Mier. Pozývame vás na Večer filmov, ktoré vám môžu zmeniť život. Pôjde o audio-vizuálnu prednášku spojenú s ukážkami pre divákov 16+ . Ako sme už zvyknutí, bude to inteligentná zábava a aj dávka zaujímavých informácií zo sveta kinematografie. Akcia sa uskutoční pod záštitou primátora a keď máte možnosť, určite si nenechajte kúpu lístka na poslednú chvíľu. Lístky sú už v predaji na stránke kina, v pokladni alebo napíšte pre rezerváciu organizátorke na eva.labayova@gmail.com. Cena lístka je 5 eur, pre členov Filmového klubu 3 eurá.