Prečo sa ísť pozrieť na výstavu Grafiky od Braňa Kunčáka?

Jeden z obrazov na výstave.

„Ani neviem, či si grafiky našli mňa, alebo ja grafiky…“ povedal Braňo na úvod vernisáže svojej prvej výstavy.

MUDr. Branislav Kunčák, so svojou rodinou – manželkou Simonou, synmi Matejom a Jakubom, dcéra Saška, študujúca na vysokej škole, na fotke chýba.

Spoznali sme sa pred pár rokmi, pre mňa vtedy známy ako lekár, už úspešný gastroenterológ, ale hlavne človek so srdcom na správnom mieste, vždy usmiaty a ochotný pomôcť. No ako výtvarníka, umelca ho poznalo len blízke okolie. Ako sám prezradil, odmalička rád postával pred obrazmi, s údivom vnímal všetku tú umeleckú atmosféru a dnes je rád a hrdý, že kus umenia, svojho vnútra môže transformovať do svojich rytín.  Na výstave v Regionálnom osvetovom stredisku umelec predstavil prierez svojej tvorby od začiatočných rytín, čierno-bielych grafík až po súčasné, už zväčša, farebné práce realizované tlačou z výšky, monotýpiou, rytím do drevenej dosky alebo linolea. Inšpirácie hľadá vo svojom okolí, rodine, každodenných reflexiách…

Braňo je príkladom človeka, ktorý cíti potrebu duševného nasycovania sa a realizácie svojho talentu, motorického jemnocitu, ktorý naplno využíva ako pri každodennej práci, poslaní lekára, gastroenterológa, tak i rozvíjania svojho prirodzeného talentu, ktorý v ňom odjakživa driemal a teraz sa naplno rozvinul. Je obdivuhodné, ako sám hovorí, že našiel úzke prepojenie a spoločné menovatele svojej práce i výtvarnej záľuby.

Výstava je zárukou skvelého umeleckého zážitku pre malých i veľkých. Tak, ako slávny A. de Saint – Exupery povedal:  „Len srdcom vidí človek správne, to podstatné je očiam neviditeľné.“ Každý si tu nájde ten kúsok svojho sveta stvárneného a videného očami a srdcom človeka, umelca, o ktorom ešte budeme počuť a nebojím sa povedať i za hranicami nášho mesta!

Výstava je verejnosti sprístupnená do 25. 10. 2019. Vrele odporúčam a prajem neopakovateľný umelecký zážitok!

PaedDr. Beáta Nociarová

Autor článku: PaedDr. Beáta Nociarová

Profesorka Gymnázia v Nových Zámkoch.

Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor: