Helga Varga Bach: Je pre mňa radosť a česť spievať pre Nové Zámky

Speváčka Helga Varga Bach počas vystúpenia. Zdroj fotografie: Martina Zuzana Šimkovičová

Sopranistka Helga Varga Bach, ktorá žije a pôsobí v Nových Zámkoch, vystúpi so súborom Ensemble Ricercata 30. augusta v Kostole Povýšenia sv. Kríža. Uvedú program Říkadla nazvaný podľa skladby Leoša Janáčka. Speváčka v rozhovore približuje, čo všetko takému koncertu predchádza, či máva pred vstupom na pódium trému, a prezrádza aj to, kde rada trávi čas v Nových Zámkoch.


Čím tieto dni žijete? Aké je vaše leto 2020?

Tieto dni prežívam v kruhu svojej najbližšej rodiny, teda manžela a dvoch už dorastajúcich detí – dcéry Lujzy a syna Borbása. Tohtoročné leto je naozaj oddychové. Keďže nemám veľa koncertov, mám viac času aj na seba, na svoj vnútorný rast a sebazdokonaľovanie v rôznych smeroch. Cvičím, študujem repertoár nasledujúcich koncertov a zdokonaľujem sa v speváckej technike – chodím na pravidelný hlasový koučing.

Chýbalo vám počas pandémie koncertovanie?

Ostatný koncert s Ensemble Ricercata sme odohrali 2. februára v Hainburgu. Počas pandémie mi odpadlo množstvo termínov nielen s Ricercatou, ale aj so Solamente Naturali, Le Nuove Musiche a ďalšími hudobnými telesami.

Helga Varga Bach. Zdroj fotografie: Martin Hruboš
Počas koronakrízy som asi tri mesiace vôbec nespievala. Bola som tesne po zápale priedušiek a spievať sa mi ani nežiadalo. Tento nenútený hlasový oddych mi dobre padol. Aj tak som mala veľa inej práce: vyučovala som online a pomáhala som svojmu synovi s jeho školskými povinnosťami.

Ensemble Ricercata je tento rok rezidenčným súborom mesta Nové Zámky. Čo to znamená pre s a čo to znamená pre Nové Zámky?

Je pre nás veľká radosť a česť byť rezidenčným súborom mesta Nové Zámky v rámci projektu Vzdušné Zámky 2020. Obzvlášť pre mňa, nakoľko som sa tu narodila, a pôsobím ako pedagogička spevu na miestnej Základnej umeleckej škole.Ensemble Ricercata môže poslucháčom a poslucháčkam priniesť nezvyčajný zážitok z hudby, niečo úplne nové a vysoko hodnotné. Sprístupní ju formou zaujímavých dramaturgií a obohatí o spoznanie domácej a svetovej súčasnej komornej tvorby.

Priblížite nám skúšobný proces koncertu, ktorý zažijeme v Nových Zámkoch?

Na prvom mieste je vždy individuálna príprava umelca. Neskôr na skúškach postupne pracujeme na spoločnej súhre a správnej výpovedi skladby. Skladba Leoša Janáčka Říkadla, ktorú v Nových Zámkoch uvedieme, má zložitú a premenlivú rytmiku a expresívnu melodiku, takže je mimoriadne náročná na súborovú súhru.

Ako vyzerá čas pred koncertom? Akým spôsobom sa pripravujete na svoj výkon?Speváčka Helga Varga Bach počas vystúpenia. Zdroj fotografie: Jaroslav Ľaš

Dve hodiny pred koncertom sa zdržiavam v koncertnej sále, kde väčšinou ešte prebieha proces generálky, alebo som už po hlavnej skúške a oddychujem v samote. Snažím sa očistiť svoj vnútorný svet od myšlienok, starostí a radostí reálneho života a vtesnávam sa do atmosféry či charakteru danej skladby. Naberám vnútornú energiu. Niekoľko minút pred koncertom nastáva akési zhustenie vzduchu, koncentrácia a modlitba. Trému mám vždy, ale takú zdravú, už odľahčenú.

Čo počúvate, keď nespievate?

Vo všeobecnosti – okrem koncertov a skúšok –  študujem aj nový repertoár, čiže som v neprestajnom kolobehu spievania. Ak mám len trochu voľného času, rada sa zaoberám aj inými vecami. Keď nespievam, počúvam hudbu klasickú, najradšej renesančnú a barokovú.

Aké sú vaše obľúbené miesta v Nových Zámkoch a v okolí?

Moje obľúbené miesto je náš dom v Komoči, kde žijeme. Druhým obľúbeným zákutím je naša usadlosť, na ktorej máme kone, množstvo iných zvierat a všade naokolo krásnu prírodu. Je tam pokoj, žiadny signál, elektrina, voda, ani susedia. Jednoducho miesto, kde je človek veľmi rád. Ešte by som spomenala rieku Váh pri mojej rodnej dedinke Zemné. Trávime tam veľa času, hlavne v letnom období. Je tam nádherná pláž a čistá voda.

Ďakujem za rozhovor.

Helga Varga Bach a Ensemble Ricercata srdečne pozývajú na druhý z cyklu komorných koncertov v Nových Zámkoch. Uskutoční sa 30. 8. 2020 o 19.00 v Kostole Povýšenia sv. Kríža.Účinkuje: Helga Varga Bach – soprán, Ronald Šebesta – klarinet, David Danel – husle, viola, Ivan Šiller, umelecký vedúci – klavír

Program: Leoš Janáček, Dárius Milhaud, Robert Kolář

Projekt Ensemble Ricercata – rezidenčný súbor mesta Nové Zámky 2020 podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobný fond, s podporou SOZA.