Jakab, Kobielsky, Latinák, Kemka a Miezga zahrajú Na koho to slovo padne v Nových Zámkoch

Plagát podujatia.

Už viac ako dve desaťročia ich spája jedna hra. Jakab, Kobielsky, Latinák, Kemka a Miezga majú stále srandu s Na koho to slovo padne.

Jedna z najúspešnejších slovenských divadelných hier Na koho to slovo padne postavená na pätici oduševnených výkonov príde na pódium novozámockého Domu kultúry. Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab a Vladimír Kobielsky sa v pondelok 20. septembra predstavia v grotesknom príbehu piatich indivíduí uzavretých v jednej miestnosti v spoločnosti jedného revolvera.

Inscenácia Na koho to slovo padne

Kto ho má, ten má moc. Avšak každý má o nej svoju vlastnú predstavu. Predstavenie, ktoré sa môže pýšiť cenou DOSKY ako Objav sezóny, vypáli jeden gag za druhým.

Akú najhlúpejšiu vec spraví vaša postava? Za čo by ste jej dali facku?

Róbert Jakab: Mám na ňom rád, že z neho srší takzvaná inteligentná spravodlivosť a facku by som mu dal za to, ako sa nakoniec, keď dostane do rúk moc, zachová.

Vladimír Kobielsky: Milujem moju postavu, lebo trpí sklerózou a každým rokom sa mi hrá ľahšie, dokonca v istých momentoch až nehrám. (smiech) Fackať by som sa nefackal, už len z úcty k tým 20 rokom, ktoré spolu prežívame.

Inscenácia Na koho to slovo padne

S kým by ste si chceli vymeniť postavu?

Róbert Jakab: Z času na čas koketujeme s tým, že keď nás to už nebude baviť, tak si pomeníme postavy. Ale zatiaľ máme čo robiť, aby sme sa čo najlepšie vysporiadali každý s tou svojou. (smiech)

Vladimír Kobielsky: Vymieňať by som sa nechcel, charaktery nám sadli ako uliate, a načo sa zbytočne trápiť.

S Na koho to slovo padne ste začínali za študentských čias, vraj ste s hrou prešli aj základnú vojenskú službu. To musela byť celkom veselá služba.

Róbert Jakab: Na vojne sme zažili naozaj aj kopec srandy. Napríklad, keď sme hrali v Kežmarku, tak vojaci podľa pomýlených plagátov očakávali, že príde zmiešané zoskupenie s dievčatami. Keď videli, že nakoniec prišlo päť chlapov, bolo to pre nich obrovské sklamanie, čo nám aj dávali aj veľmi neskryte rôznymi pokrikmi pocítiť.

Popritom veselo konzumovali čipsy ako v kine. Z jeden a pol hodinového predstavenia sme nakoniec urobili 35-minútové. (smiech)

Inscenácia Na koho to slovo padne

Vladimír Kobielsky: Prežili sme to spolu. Tam sme predstavenie menili podľa diváka a okolností. Hlavne dĺžka predstavenia sa odvíjala podľa pozornosti niektorých chlapcov, ktorí videli divadlo prvý raz v živote. A ak sa stalo, že nie posledný raz, aspoň jednému z nich, tak to celé malo zmysel. (úsmev)

Na koho to slovo padne

Inscenácia pôvodne vznikla ako ročníková práca na Vysokej škole múzických umení pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Naštudovali ju piati mladí herci Latinák, Kemka, Miezga, Jakab a Kobielsky v réžii Petra Mankoveckého. Dramaturgiu vytvoril Peter Pavlac, autorom pôvodnej hry je maďarský spisovateľ, dramaturg a dramatik Gábor Görgey.

Inscenácia Na koho to slovo padne

Neskôr si ju pod krídla vzalo Divadlo Astorka Korzo´90. Za dve desaťročia precestovala inscenácia svet a s úspechom ju uviedli v USA, Austrálii, Srbsku, Maďarsku či vo Francúzsku.

Vstupenky už sú v predaji

Kedy? 20.9. (pondelok) podujatie štartuje o 19tej hodine.

Kde? Dom kultúry, Hlavné námestie 7, Nové Zámky

Vstupenky: bit.ly/NaKohoToSlovo2009

Udalosť na Facebook-u: www.fb.com/events/315344789752949

Autor článku: Tlačová Správa

Obsah je tlačovou správou.

Zdieľajte článok: