Včera bola odhalená socha pápeža Jána Pavla II v Nových Zámkoch

Včera o 19-tej hodine bola slávnostne odhalená socha pápeža Jána Pavla II, ktorú mesto venoval Mons. Zoltán Ďurčo. Socha mala byť pôvodne odhalená 5.júla, ale z dôvodu ochorenia dekana sa termín posunul.Autorom sochy je akademický sochár Peter Meszároš a jej hodnota je 10 500 EUR. Socha sa nachádza v centre mesta, pri Kostole povýšenia Sv. kríža. Na jej slávnostnom otvorení sa zišli desiatky ľudí.

Kto bol Ján Pavol II?
Narodil sa 18.mája 1920 vo Wadowiciach pri Krakove. Bol poľský duchovný a 264. rímsky pápež (v období 1978 – 2005), prvý netaliansky pápež od roku 1522 a najmladší od roku 1846. Bol taktiež Teológ, intelektuál, básnik, dramatik, profesionálny filozof vyškolený vo fenomenologickej tradícii, ktorá sa snažila pokresťančiť existencializmus; na druhej strane zbožný človek milujúci kultúru ľudového katolicizmu, kostoly, zázraky, púte, svätých, ruženec a Matku Božiu. Jeho viac ako 100 zahraničných ciest pritiahlo veľké množstvá ľudí (niektoré stretnutia boli vôbec najmasovejšie v histórii). Týmito cestami prešiel väčšiu vzdialenosť ako ostatní pápeži dohromady. Ľudia sa na neho pozerali ako na most zbližujúci rôzne národy a náboženstvá, na čo sa počas svojho pontifikátu najviac sústredil. Slovensko navštívil v roku 1990, 1995 a 2003. Zomrel 2.apríla 2005 vo Vatikáne.

Pre zobrazenie fotografii z odhalenia sochy kliknite sem (www.novezamky.sk).

Zdroj: www.novezamky.sk, www.wikipedia.org
Richard Prutkay

Autor článku: Richard Prutkay

Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce v Som Novozámčan a Teen Media.

Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor:

1 komentár k príspevku “Včera bola odhalená socha pápeža Jána Pavla II v Nových Zámkoch

Komentáre sú uzavreté.