Včera bola odhalená socha pápeža Jána Pavla II v Nových Zámkoch

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Včera o 19.hodine bola slávnostne odhalená socha pápeža Jána Pavla II, ktorú mesto venoval Mons. Zoltán Ďurčo. Socha mala byť pôvodne odhalená 5.júla, ale z dôvodu ochorenia dekana sa termín posunul. Autorom sochy je akademický sochár Peter Meszároš a jej hodnota je 10500 EUR. Socha sa nachádza v centre mesta, pri Kostole povýšenia Sv. kríža. 

Kto bol Ján Pavol II?

Narodil sa 18.mája 1920 vo Wadowiciach pri Krakove. Bol poľský duchovný a 264. rímsky pápež (v období 1978 – 2005), prvý netaliansky pápež od roku 1522 a najmladší od roku 1846. Bol taktiež Teológ, intelektuál, básnik, dramatik, profesionálny filozof vyškolený vo fenomenologickej tradícii, ktorá sa snažila pokresťančiť existencializmus; na druhej strane zbožný človek milujúci kultúru ľudového katolicizmu, kostoly, zázraky, púte, svätých, ruženec a Matku Božiu. Jeho viac ako 100 zahraničných ciest pritiahlo veľké množstvá ľudí (niektoré stretnutia boli vôbec najmasovejšie v histórii). Týmito cestami prešiel väčšiu vzdialenosť ako ostatní pápeži dohromady. Ľudia sa na neho pozerali ako na most zbližujúci rôzne národy a náboženstvá, na čo sa počas svojho pontifikátu najviac sústredil. Slovensko navštívil v roku 1990, 1995 a 2003. Zomrel 2.apríla 2005 vo Vatikáne.

Pre zobrazenie fotografii z odhalenia sochy kliknite sem ( www.novezamky.sk).

Zdroj: www.novezamky.sk, www.wikipedia.org
Zdroj Fotografie: : www.novezamky.sk
Richard Prutkay

Autor článku: Richard Prutkay

Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce v Som Novozámčan (bývalá RTTV Slovakia).

Vytlačiť článok
Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor:

Pre najaktuálnejšie spravodajstvo nás sledujte na FaceBook-u:

One thought on “Včera bola odhalená socha pápeža Jána Pavla II v Nových Zámkoch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *