Kino ponúka októbrové novinky a fantastické dokumenty

Nastúpila jeseň a obdobie chladnejších dní, ale v kine nám bude poriadne horúco. Čaká nás niekoľko nezabudnuteľných večerov a šokujúcich dokumentov. Pripravila som rýchly prehľad utorkových a stredajších filmov v programe kina, aby ste si vedeli pohodlne prečítať a naplánovať, na ktoré sa vyberiete.

1.10. – Skutok sa stal (slovenský dokumentárny film)

Ak ste v septembri nestihli zachytiť, že SKUTOK SA STAL, tak to môžete ešte napraviť. Skutok sa stal je silným dokumentárnym odkazom, ktorý prinesie slovenským divákom aj nové a dôležité súvislosti a odhalenia. Mladá režisérka Barbora Berezňákoveá podáva správu o stave našej krajiny cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov – Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha (to je presne ten, ktorého náš Kapitán nerozlišuje ani vizuálne). Film premietame v utorok 1.10. – Skutok sa stal. Viac info o príbehu a pozadí na www.skutoksastal.sk

2.10. – Nech je svetlo (MP 15, slovenský film) !premiéra!

Hneď nasledujúci deň nás čaká premiéra nového slovenského filmu Marka Škopa – NECH JE SVETLO. Príbeh filmu už asi poznáte: Milan (40) má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba. Pozývame vás na premiéru snímky Nech je svetlo do Kina Mier dňa 2. októbra 2019 o 19:30. Projekcie sa zúčastní a film uvedie skvelý Milan Ondrík, ktorý si z Karlových Varov odniesol cenu za najlepší mužský herecký výkon. Film bude zastupovať našu kinematografiu v boji o Oskara v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film.


8.10. – Florencino kníhkupectvo (anglicky s titulkami)

Film je nakrútený podľa predlohy románu Penelope Fitzgerald The Bookshop. Anglicko 1959. Do malého ospalého mestečka východného Anglicka prichádza Florence Green – vdova, stále plná života – sa rozhodne otvoriť prvé kníhkupectvo v mestečku. Bojuje s depresiou, chladom a značnou apatiou miestnych obyvateľov. Sama sa snaží vytvoriť a priniesť niečo nové, v čom sa jej čoskoro začína dariť a jej život sa pomaly mení k lepšiemu. Systematicky sa snaží “vychovať“ tak trochu obmedzených miestnych obyvateľov, ktorí vďaka nej nachádzajú cestu k najlepšej súčasnej literatúre, vrátane Nabokovej škandalóznej Lolity a knihy 451 stupňov Fahrenheita od Raya Bradburyho, ktoré im začínajú otvárať oči a prebúdzať emócie. Florencine aktivity a angažovanosť jej časom prinášajú spriaznenú dušu a spojenca v postave pána Brundisha. Táto spoločenská revolúcia jej však postupne vytvára aj zúrivých nepriateľov: vyvoláva nevraživosť u miestnych obchodníkov…

9.10. – Chvenie (MP 15, španielsky s českými titulkami)

V rodine milovaného brata, syna a manžela Pabla zavládne zdesenie: Pablo sa totiž zamiloval do iného muža a spochybňuje tak všetky hodnoty, ktorými táto hlboko veriaca rodina žije. Navzdory odporu príbuzných sa Pablo nasťahuje k svojmu milencovi, ktorý je úzko spojený s mestskou subkultúrou a vedie úplne inú, oslobodenú existenciu. Pablo stratí svoj starý domov, ale v novom sa nikdy úplne neusadí – jeho prianie zjednotiť dva rozdielny svety, sa ukáže ako slepá ulička. Príbuzní sú navyše presvedčení, že Pablo sa môže „uzdraviť“ a s pomocou rigidnej komunity robia všetko, aby sa márnotratný syn napravil. A to za akúkoľvek cenu.


15.10. – Hluché dni (slovenský dokumentárny film)

Pozorujú svoje okolie bez toho, aby mu úplne rozumeli. Snívajú svoj vlastný svet, ktorému zas úplne nerozumie ich okolie. Bez reči, v tichu, v porozumení bez slov, ale aj vo vylúčenosti sa odohrávajú štyri filmové i ľudské príbehy nepočujúcich detí žijúcich v rómskych osadách. Dokumentárny režisér Pavol Pekarčík počas dní strávených v osadách pozoroval život protagonistov a zbieral malé detaily a nuansy, ktoré vytvorili poéziu a základný pocit filmu. „Čriepky“ však bolo potrebné ešte poskladať do ucelenejšieho príbehu. Preto sa rozhodol do filmu vložiť aj hrané prvky, výsledkom čoho je hybridný žáner. Štyri príbehy o nepočujúcich rómskych deťoch: o Sandre, ktorá miluje futbal a Ronaldinha, Mariánovi, ktorý sa chce stať rušňovodičom a zároveň Van Dammom, Alene a Reném, ktorí sa obávajú, že sa im narodí hluché dieťa, a súrodencoch Romanovi, Kristiánovi a Karmen, ktorí snívajú o záchode a skutočnej obývačke.

16.10. – Ukradnutý štát (slovenský dokumentárny film)

Film výraznej filmárky Zuzany Piussi, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na dôležité spoločenské témy. Dramatické rozprávanie o novom type spoločenského zriadenia, v ktorom tradičné štátne štruktúry nahrádza mafia s oligarchiou. A o tom, ako urobiť, že sa o tom verejnost nič nedozvie. Kauza Gorila predstavovala prelom v moderných dejinách Slovenska. Diera do steny konšpiračného bytu znamenala zároveň dieru do fasády demokratického štátu a vládnutia. Viedla nakoniec k pádu slovenskej vlády, ale vyniesla k vláde späť Roberta Fica, hoci bol tiež významným aktérom týchto aktivít. Túto periódu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica. Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi práve tohto filmu. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a natáčanie nabralo iný smer.Vo filme vystupujú advokáti, blogeri, novinári a (bývalí?) agenti spravodajských služieb. Výsledný tvar reflektuje mechanismy ovplyvňovania štátu aj verejnej mienky prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo naopak poskytovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť …

22.10. – Stratený domov (slovenský dokumentárny film)

Po tom čo sa rozsiahlych území na severe Sýrie a Iraku zmocnila teroristická organizácia “Islamský štát”, vypukla najväčšia migračná kríza, od konca druhej svetovej vojny. Základným kameňom spoločnosti je rodina, a tento film ukazuje, ako rýchlo vie byť ohrozená, keď vonku zúri vojna. Film sleduje osudy mladých slovenských záchranárov, ktorí sa rozhodli zapojiť do najväčšej bojovej operácie v moderných dejinách, veľkú bitku o hlavné mesto samozvaného kalifátu Mosul. Ďalšími hrdinami filmu sú dvaja jezídi z Iracko- Sýrskeho pohraničia Sindžár, kde Islamský štát spáchal genocídu. Zatiaľ čo oni sa zúfalo snažia dostať rodiny do bezpečia, Oliver a Matej tie svoje dobrovoľne opúšťajú a riskujú životy pri výkone svojej profesie.
Ja osobne si tento dokument určite pozriem, nakoľko som ho nestihla na festivale Cinematik v Piešťanoch, kde sa mi kryl s iným filmom v programe.

23.10. – BATAstories (slovenský dokumentárny film)

Celovečerný dokumentárny film o výrobe a predaji topánok a obuvníctve. Zachytáva dôležité míľniky aj omyly spojené s budovaním veľkolepého rodinného baťovského impéria. Vo filme sa cieľavedome prelínajú tri hlavné roviny rozprávania: životopisná – sleduje osudy zakladateľov firmy, súčasná – mapuje aktuálny stav globálneho kapitalizmu (jeho priekopníkom bol aj Tomáš Baťa) a spomienková – postavená na výpovediach českých a slovenských „baťamanov“ roztrúsených po celom svete. V originálnom formálnom spracovaní predostiera dokument komplexný pohľad na globálny charakter podnikania rodiny Baťovcov. Nesústredí sa len na československé korene a pôsobenie firmy Baťa v našich končinách, ale snaží sa postihnúť fenomén Baťa v medzinárodnom kontexte. Spolu s kamerou okrem Československa navštívime aj miesta, kde firma pôsobila alebo stále pôsobí. Indiu, Keňu, Francúzsko či Brazíliu.

29.10. – Daphne (anglicky s titulkami)

Volá sa Daphne, má 31 rokov, je Londýnčanka. Je krásna, šikovná a nádejná šéfkuchárka. Rušné dni, hektické noci, priatelia, milenci – to všetko sú vítané rozptýlenia popri neustálom a plazivom pocite, že jej život sa nejako zasekol. Nie je schopná nadviazať dlhodobý vzťah, má sebadeštruktívne sklony a tendenciu riešiť problémy alkoholom. Po sérii nečakaných udalostí sa pád na úplné dno rýchlo blíži. Dokáže sa od neho Daphne odraziť a zmeniť svoj život?

30.10. – Liyana (MP 12, anglicky so slovenskými titulkami)

Odporúčame pre rodiny s deťmi. Každé dieťa sa vo svojom živote stretne so situáciami, ktoré v ňom môžu zanechať traumy. Pre dospelých zdanlivo banálne situácie, bývajú pre deti neriešiteľné a ťažko uchopiteľné. Film môže byť akýmsi návodom naučiť sa komunikovať a zdieľať svoje pocity cez obrazy. Rodičia sa môžu naučiť vypočuť si svoje deti a naladiť sa aj na neverbálnu komunikáciu, prostredníctvom ktorej častokrát deti “volajú o pomoc”. Rozvíjanie a upevňovanie vzťahu medzi deťmi a rodičmi, prípadne medzi učiteľmi a deťmi je jedným zo základných poslaní a stavebných kameňov edukatívneho projektu FILMY PRE ŠKOLY, kam tento film jednoznačne patrí. Príbeh: Svahilské dievča sa vydáva na nebezpečnú cestu, aby zachránila jej dvoch mladších bratov. Animovaný africký film sa rodí cez predstavy piatich detí zo sirotinca. Pod dohľadom lektorky spolupracujú, aby vytvorili príbeh o vytrvalosti, ktorý je tvorený ich najhoršími spomienkami a najkrajšími snami.


Na záver: Posledný štvrťrok začína a už teraz je jasné, že záujem o členstvo vo Filmovom klube sa oproti minulému roku zvýšilo o neuveriteľných 67 %. Ak ste tak ešte neurobili, využite možnosť získať peknú knižku za členstvo v klube. Odkladajte si lístky z utorkového a stredajšieho premietania a keď ich budete mať spolu 4, tak sa ohláste pri pokladni.

Želám vám v nadchádzajúcom chladnejšom a sychravom počasí pevné zdravie, veľa energie a verím, že sa vám 2-3 krát podarí vybehnúť v októbri aj do kina a dať šancu niektorým zo spomínaných filmov.

Eva Labayová

Autor článku: Eva Labayová

Vedúca filmového klubu pri kine Mier.

Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor: