Klavirista Ivan Šiller bude hrať v Nových Zámkoch už túto nedeľu

Ivan Šiller. Zdroj: Martin Hruboš

Známy klavirista Ivan Šiller, ktorý bol nominovaný aj na Krištáľové krídlo bude v rámci cyklu komorných koncertov Ensemble Ricercata hrať aj v Nových Zámkoch.

Ivan Šiller študoval hru na klavír v Bratislave, Gente, USA, Kanade a Nemecku. Počas svojej kariéry klaviristu bol nominovaný na cenu za umenie Nadácie Tatra banky, na Krištáľové krídlo a cenu Radio Head Awards. Zaoberá sa najmä interpretáciou súčasnej hudby, pričom predsedá slovenskej sekcii Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu.

Počuť ho budete môcť aj v Nových Zámkoch už túto nedeľu, kedy bude o 19-tej hodine hrať v kostole Povýšenia sv. Kríža. Pre novozámocké publikum si pripravil unikátny zoznam skladieb, ktoré budú v kostole znieť. Budú to skladby Martina Burlasa Koľajnice bez vlakov a Uspávanky pre klávesový nástroj, Etudy pre klavír Philippa Glassa, Silvestrovove a Ligetiho Bagately.

Martin Burlas nazval túto koncertnú dramaturgiu „od minimalizmu k maximalizmu a naspäť”.Ivan Šiller taktiež túto jeseň vydá nové CD na ktorom zaznejú aj spomínaný štyria umelci. Môj prvotný zámer bol nahrať skladby Martina Burlasa. Často hrávam so súbormi VENI a Cluster jeho ansámblové skladby, ale s jeho kompozíciami pre klavír sólo ma zoznámil až môj kamarát Fero Király,“ hovorí o nedeľnom koncerte ale aj novom CD Ivan Šiller.

Šiller očakáva, že návštevníkom koncertu v dramaturgií prekvapí najmä cyklus troch Ligetiho Bagatel. „Martinova hudba ma hneď zaujala. Martina som sa potom opýtal, s akými ďalšími autormi chce byť spojený na CD. On spontánne povedal mená Glass a Silvestrov. Ja som následne vybral konkrétne skladby, ktoré sa mi k jeho Uspávankám a ku Koľajniciam bez vlakov hodili a dramaturgia bola hotová,“ pokračuje v opise dramaturgie koncertu Ivan Šiller.

Nové Zámky nie sú pre klaviristu cudzím mestom

Mesto Nové Zámky nie je pre Ivana Šillera neznámiu, prvý krát v meste pôsobil na projekte komorných koncertov pred približne trinástimi rokmi. „Ľudí a mesto mám veľmi rád,” hovorí Šiller. Okrem komorných koncertov sa v Galérií Ernesta Zmetáka angažoval aj na woekshopoch pre deti a stredoškolákov. „Máme tu stabilné, veľmi vnímavé publikum. Po koncertoch sa vždy rozprávame nielen o hudbe,” hovorí.

Ivan Šiller taktiež pôsobí ako klavirista a umelecký vedúci súboru Ensemble Ricercata, ktorý je rezidenčným súborom mesta. „Je to prirodzený výsledok môjho dlhoročného tunajšieho umeleckého pôsobenia. Teší ma, že sme získali grant a s kolegyňou a kolegami tu odohráme štyri koncerty. Jeden z nich dokonca aj s orchestrom Ensemble Diversa z Brna,“ hovorí o súbore Šiller.