Klimatologička Miriam Jarošová: Lesné požiare v rôznych častiach sveta sa týkajú všetkých

Ilustračná foto

Počas letných dní vypuklo tento rok mnoho požiarov vo viacerých krajinách. V médiách sa často spomínali požiare v amazonskom prales, na Sibíri aj na Kanárskych ostrovoch. Aký dopad majú takéto rozsiahle požiare na životné prostredie či na človeka? O tejto téme sme sa porozprávali so slovenskou klimatologičkou a meteorologičkou Miriam Jarošovou.

Slovenská klimatologička a meteorologička Miriam Jarošová.

Požiare sú vo veľkom množstve nežiadúce. Vplývajú na zdravie človeka a životné prostredie. Ako konkrétne však môžu uškodiť našej klíme?

Horenie je zložitý fyzikálno -chemický proces, ktorý je na jednej strane žiadúci, keď si kúrime v zimných mesiacoch, ale môže priniesť až materiálne škody, keď horí nekontrolovateľne. Lesné požiare ovplyvňujú často mikroklímu prostredia, ak horí na menšej ploche, môžu ovplyvniť napr. dohľadnosť, ale môžu priniesť napr. aj zrážky. Čím dlhšie oheň horí, tým sa stávajú životné podmienky horšie a horšie. Problémy začínajú mať ľudia trpiaci na astmu a kardio-vaskulárne ochorenia. Vzhľadom na poveternostné podmienky sa potom môže dym z požiarov preniesť až niekoľko tisíc kilometrov od ohniska a ovplyvniť tak životné podmienky na väčšom území.

Mnohé továrne spaľovaním produkujú oxidy dusíka a oxidy síry, z ktorých vznikajú kyslé dažde. Môže aj lesný požiar vyvolať dažde tohto typu?

Áno, aj požiar môže vyvolať tzv. kyslé dažde, pretože sa znečisťujúce látky dokážu prúdením v atmosfére dostať aj ďaleko od ohnísk požiarov. Kyslé dažde sa týmto spôsobom môžu dostať napríklad až nad Grécko alebo Škandináviu. V prípade veľkých prírodných katastrof sme naozaj všetci na jednej lodi a neznamená to, že keď nehorí u nás, alebo v našom najbližšom susedstve, že nás sa to netýka.

Môže veľké množstvo požiarov prispieť ku globálnemu otepľovaniu?

Áno, čím viac znečisťujúcich látok sa nachádza v ovzduší, tým je vyššia koncentrácia CO2, a tým vyšší vplyv to má na procesy v atmosfére. Tento vplyv však môže trvať dlho. Pri spomínaných požiaroch sa topí aj trvalo zamrznutá pôda a z nej sa do atmosféry uvoľňuje aj metán, ďalší nebezpečný plyn. Požiare na Sibíri sú teda nebezpečné pre celú Zem.

V médiách rezonovala informácia, že požiare na Sibíri vyprodukovali okolo 79 megaton oxidu uhličitého. Aké následky má takéto množstvo látky na Zem?

Spomínané množstvo je rovnako veľké ako vyprodukuje Belgicko za 1 rok. Už z toho je vidieť, aké obrovské množstvo znečisťujúcich látok sa do ovzdušia dostalo. Čím viac nečistôt, drobných látok alebo plynov, tým vyššia šanca na zvyšujúce sa nebezpečenstvo nepriaznivých účinkov na klimatický systém Zeme. Tieto požiare totiž priamo ohrozujú ľadovce v Arktíde. Treba povedať, že lesy horia na Sibíri pravidelne, ale v takej veľkej miere sa to ešte nestalo.

Je možné obnoviť lesy na SIbíri, ktoré boli zdevastované požiarmi?

Požiare poškodili veľkú časť lesov, ale spôsobili aj veľké materiálne škody pre obyvateľstvo. Vedci z Ruskej akadémie vied tvrdia, že obnova lesov po požiaroch bude trvať najmenej 100 rokov.

Stručne o požiaroch

Najprv ego, potom záchrana lesov

Situácia s veľkým množstvom požiarov v amazonskom pralese si vyžiadala aj neodkladné rokovanie zástupcov G7. Lídri siedmych krajín sa zhodli na tom, že poskytnú pomoc krajinám zasiahnutým požiarmi v Amazónii. Francúzsky prezident Emanuel Macron upriamil pozornosť na konkrétne opatrenia, čo však rozhnevalo brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý to vnímal ako miešanie sa do vnútorných záležitostí krajiny. Napätie medzi dvoma prezidentmi vyvolalo aj pokles obľúbenosti Bolsonara medzi obyvateľmi Brazílie. Bolsonaro však tvrdí, že ochrana pralesa brzdí rozvoj hospodárstva, uviedla agentúra AP.

Aká je príčina požiarov?

Za vznikom požiaru je často ľudský faktor alebo aj vysoké teploty. V Amazónii za rozsiahle požiare môžu aj farmári. Niektorí však ohne zakladali legálne s povolením od úradov životného prostredia. Počet zaznamenaných požiarov v amazonskom dažďovom pralese sa vyšplhal na 73 tisíc, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2018, uviedla INPE (Národný inštitút vesmírneho výskumu, poznámka red.). Bolsonaro však koncom augusta podpísal výnos zakazujúci legálne vypaľovanie porastov na 60 dní.

Pomohol aj DiCaprio

Pomocnú ruku na obnovu amazonského pralesa poskytla aj Británia, a to v hodnote 10 miliónov libier, čo v prepočte znamená približne 11,06 milióna eur. Do záchrany sa zapojila aj environmentálna organizácia amerického herca Leonarda DiCapria. Stanica BBC informovala o tom, že organizácia Earth Alliance venuje 5 miliónov dolárov (viac ako 4,5 milióna eur) miestnym skupinám a domorodým skupinám usilujúcim sa o ochranu Amazónie.

Náročný terén v Rusku

Oheň na Sibíri zničil už viac ako 400 tisíc hektárov lesa. Letecký prieskum v Rusku odhalil, že mnoho požiarov vzniklo pri cestách, čím je pravdepodobnejšie zavinenie človekom, uviedol denník SME. Terén ruskej tajgy neuľahčil hasičom prácu. Na niektoré miesta neboli navrhnuté prístupové cesty a hasičov bolo potrebné vysadiť pomocou vrtuľníkov.