Koronavírus ovplyvnil chod nemocníc. Ako sa s vírusovou situáciou vysporiadala novozámocká nemocnica?

Na snímke budova Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch. Foto: Viktória Záčeková

Režim nemocníc na Slovensku sa počas šírenia nového koronavírusu zmenil. Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch taktiež reagovala na opatrenia a nariadenia vlády. Počas náročnej situácie spojenou so šírením pandémie si nemocnica prešla aj zmenou vedenia. Dokázala nemocnica dostatočne rýchlo zareagovať na nariadenia vlády, a aká atmosféra panovala v nemocnici, sme sa pýtali hovorcu a marketingového manažéra FNsP v Nových Zámkoch Jána Bačeka.

Novozámocká fakultná nemocnica podľa Jána Bačeka zareagovala na nariadenia vlády včas. „Nemocnica v Nových Zámkoch bola medzi prvými nemocnicami, ktorá zaviedla filter pacientov, pre verejnosť známy aj ako červený stan,“ hovorí Baček. Keďže nemocnica vo svojom doterajšom pôsobení nemala infektologické oddelenie, bola potrebná reprofilizácia oddelení.  „Z toho dôvodu sa v časti FBLR (fyziatrie, bal­neo­lógie a liečebnej reha­bi­litácie, poznámka redakcie) vybudovala červená zóna pre pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19,“ uviedol hovorca.

Niektoré nemocnice sa sťažovali na nedostatok ochranných prostriedkov na začiatku vypuknutia pandémie nového koronavírusu. Napríklad hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová uviedla pre TASR, že druhá dodávka od Štátnych hmotných rezerv SR nebude stačiť na úplné zabezpečenie zdravotníkov v kraji. Fakultná nemocnica podľa hovorcu však nečakala na pomoc od štátu: „Nemocnica od vyhlásenia núdzového stavu po vlastnej línii zabezpečovala všetky ochranné pomôcky pre zamestnancov a pacientov, preto sme ich vždy mali dostatok. Naše pracovníčky práčovne šili rúška pre zdravotnícky personál a dokonca s ich výrobou a distribúciou nám pomáhala aj verejnosť a darcovia.“

Napriek dostatočne rýchlej reakcii a zabezpečeniu ochranných prostriedkov sa v nemocnici vyskytli osoby pozitívne testované na ochorenie COVID-19. Najprv išlo o 4 zamestnancov Kliniky vnútorného lekárstva 1, ktorí nemali príznaky ochorenia ani žiadne zdravotné ťažkosti. Neskôr sa počet nakazených novým koronavírusom zvýšil na 14 .  „Našťastie sa nám tento komunitný prenos podarilo včas odhaliť a zastaviť. Musíme však povedať, že nemocnica do dnešného dňa nemala hospitalizovaného žiadneho pacienta pozitívneho na COVID-19,“ dodal Baček.

Aj keď situácia s pozitívne testovanými zamestnancami podľa Jána Bačeka spôsobila nemocnici „menšie vrásky na čele“, nenastala panika. “ Každý zamestnanec sa svojej úlohy ujal zodpovedne, vedenie FNsP Nové Zámky zriadilo krízový štáb zložený z členov vedenia nemocnice a verejného zdravotníka nemocnice. Oni na dennej báze riešili menšie a väčšie prekážky,“ povedal hovorca Baček.

Okrem iného, nemocnica v období koronavírusu riešila aj zmeny vo vedení. Miesta vtedajších troch riaditeľov boli nahradené jedným postom, ktorý v súčasnosti zastáva Daniel Žingor. Na prvý pohľad mohla táto reorganizácia vyzerať ako ďalšia komplikácia počas boja proti šírenia koronavírusu, ale podľa Bačeka nemala negatívny vplyv na chod nemocnice. „Nové vedenie sa svojej úlohy zhostilo v mimoriadne zložitej situácii. O to bol prístup nového vedenia nemocnice zodpovednejší, vďaka čomu teraz môžeme prehlásiť, že v nemocnici nenastali žiadne komplikácie a teraz sa môžeme plne sústrediť na návrat do normálneho režimu,“ povedal Ján Baček.