AKTUÁLNE: Nové Zámky sa stali mestom Kultúry pre rok 2020

Prezentácia mesta Nové Zámky. Zdroj: Richard Prutkay

Projekt „Vzdušné Zámky“ sa dnes obhájil pred komisiou Fondu na podporu umenia a Nové Zámky sa tak stali novým Mestom Kultúry. 

Každý občas sníva, fantazíruje, prekračuje svoj tieň aj pomyselné limity, stavia vzdušné zámky. Tie nám okrem nadzmyslových obrazov vedia ukázať aj akými by sme mohli byť, čo všetko by sme mohli dokázať, či ako zvládneme prekonávanie aj tých najťažších prekážok.“ píšu organizátori. 

Takto poeticky uviedla programová rada na čele s Pavlom Strážayom tento ambiciózny projekt. Kedže zvíťazil, bude podporený Fondom na podporu umenia.

Prezentácia mesta Nové Zámky.

Projekt „Vzdušné Zámky“ je zameraný na regeneráciu mesta kultúrou, na podloženie základov pre nové kultúrne podujatia a mnoho ďalšieho. V rámci tohoto projektu sa v Nových Zámkoch zorganizuje množstvo kultúrnych podujatí a festivalov, nachádzajú sa v ňom i dlhodobé ciele na podporu kultúry aj po roku 2020. Okrem titulu získalo mesto aj finančnú podporu v hodnote 300-tisíc eur na podporu Kultúry. Tento rok sa do projektu zapojilo až 38 subjektov, ako napríklad Galéria Ernesta Zmetáka alebo komunitné centrum Kompas.

„Programy sú svojím obsahom a smerovaním zamerané na odlišné cieľové skupiny (vekové, kultúrne a národnostné) a vytvárajú priestor pre dialógy, konvergencie, spoznávanie rôznych kultúr, názorov a odlišných umeleckých smerov. Cieľom je vzájomné spoznávanie sa, stieranie umelých rozdielov, vyvracanie predsudkov, vytváranie slobodných diskusných fór, mediácia medzigeneračných, medzikultúrnych, národnostných a iných dialógov, podpora vzájomnej rovnosti v rôznorodosti, tolerancie a uvoľňovanie sociálnych a kultúrnych slučiek.“ píšu organizátori na Facebookových stránkach projektu.

Dnes prebiehal už druhý ročník tejto dotácie. Nové Zámky sa o titul uchádzali i minulý rok, no nezískali ho.

Ostatní finalisti

Prezentácia mesta Stará Ľubovňa.

Do dnešného finále boja o titul Mesto Kultúry sa dostali okrem Nových Zámkov i mestá Spišská Nová  Ves a Stará Ľubovňa. Aj oni sa dnes odprezentovali a ukázali svoje projekty verejne.

FOTOGALÉRIU K ČLÁNKU NÁJDETE TU.