Mesto Nové Zámky príde o viac ako dva milióny eur, znižuje sa rozpočet školstva

Ilustračná fotografia. Zdroj: archív Som Novozámčan

Mesto Nové Zámky kvôli situácií v súvislosti s koronavírusom príde o 2,4 milióna eur, s ktorými mestský rozpočet počítal. Bude to mať dopad aj na školy v meste.

V súvislosti s koronavírusom, kvôli ktorému bolo prijatých množstvo opatrení, medzi ktoré patrí uzatvorenie niektorých prevádzok či zrušenie podujatí, zaznamenáva ekonomika pokles aj na Slovensku. O peniaze prichádzajú, okrem štátu, aj samosprávy, ktorým štát zobral časť z tvz. podielových daní, ktoré dostávajú. Mestá stratili peniaze aj kvôli krízovým opatreniam, ktoré sú spojené s mnohými výdavkami.Mesto Nové Zámky príde kvôli krízovej situácií o milióny eur. Podľa najhoršieho scenára, ktorý vypracovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, by mohlo mesto prísť o 3,9 milióna eur z podielových daní. Tento scenár by sa našťastie naplniť nemal. „Podľa najskeptickejšieho variantu môže mesto Nové Zámky prísť na „podielových daniach“ o 3,9 milióna eur – podľa aprílovej prognózy sa však tento najhorší scenár nenaplní,“ informuje Mesto Nové Zámky na svojom webovom sídle.

Podielová daň je v Slovenskej republike daň z príjmu fyzických osôb, ktorú štát rozdeľuje samospráve daného územia podľa istého kľúča. Väčšina z tejto dane putuje mestám a obciam. Mesto Nové Zámky najpravdepodobnejšie príde o 2,4 milióna eur, ktoré malo mesto dostať v rámci tejto dane. „Aj tak však mestu bude v rozpočte chýbať približne 2,4 milióna eur daní z príjmu fyzických osôb,“ informuje mesto Nové Zámky.


Táto strata by mohla byť pre školy v meste likvidačná

V Nových Zámkoch ide štyridsať percent z podielových daní, ktoré mesto dostane, školstvu. Novozámocké školy by tak mali prísť o takmer milión eur. “ V rozpočte mesta by školstvu chýbalo 960-tisíc eur – čo by bolo likvidačné,“ informuje mesto. Mesto Nové Zámky aktuálne dúfa, že Minister školstva Branislav Gröhling zavedie opatrenia, ktoré by pomohli finančnej situácií v školstve.  Keby totiž školy v správe mesta Nové Zámky prišli o spomínaných 960-tisíc eur, mohlo by to byť likvidačné. „Preto mesto znížilo rozpočty škôl  a školských zariadení „len“ o cca 290 tisíc eur,“ informuje mesto Nové Zámky.Krízový rozpočet bude témou ďalšieho zasadnutia Mestského zastupiteľstva, na ktorom by mali poslanci riešiť aj situáciu vzniknutú v školstve. „Tieto a ďalšie opatrenia krízového rozpočtu budú predmetom májového rokovania mestského zastupiteľstva,“ informuje mesto Nové Zámky.