Mesto pokračuje v kastrácií mačiek, bude sa zaoberať aj holubmi

Ilustračná fotografia. Zdroj: Nice Guys (Pexels)

Mesto Nové Zámky začalo s kastráciou túlavých mačiek už minulý rok. Pokračovať v nej bude aj tento rok, pričom plánuje riešiť i problém s holubmi v meste.

Množenie pouličných mačiek je problémom i v Nových Zámkoch, venuje sa mu aj jeden z projektov participatívneho rozpočtu. Mesto začalo s kastráciou mačiek už koncom minulého roka, pričom cieľom kastrácie je zabrániť premnoženiu a znížiť množstvo mačiek, ktoré sa nachádzajú na sídliskách, ale i na iných miestach v meste.Kastrácia mačiek by mala teraz pokračovať a a Radnica už hľadá i dodávateľa. „Samospráva v tomto týždni vyhodnocuje súťaž na dodávateľa služby – kastrácia mačiek,“ informuje Mesto Nové Zámky v najnovších Novinkách z radnice.

Budú sa riešiť aj holuby

Mesto taktiež informuje, že plánuje riešiť i problém s holubmi, ktorí sa zdržiavajú najmä v centre mesta a na námestí. „Podľa informácií z webu mesta Martin môžu na miestach veľkých kolónií holubov vznikať problémy s trusom, výskytom chorôb a hlodavcov,“ informuje Mesto.

Holuby môžu byť taktiež prenášačmi niektorých chorôb, čo je taktiež jeden z dôvodov pre ktoré by sa mala situácia riešiť. „Vedci zistili prítomnosť baktérií druhu Chlamydophila psittaci a Campylobacter jejuni, ktoré môžu u človeka spôsobiť chrípkové symptómy alebo akútne hnačky,“ informuje Mesto Nové Zámky.Okrem prenosu chorôb môžu mestské holuby prenášať i rôzne parazity, plesne či mikróby. Sú taktiež častými prenášateľmi kliešťovej encefalitídy, ktorou sa môžu nakaziť od kliešťov.

Holuby v mnohých prípadoch prenášajú aj alergény, konkrétne roztoče. „V ich hniezdach prežíva celý rad druhov roztočov. Prach z hniezd obsahuje antigény z holubej krvi a trusu, ale taktiež ďalšie dráždivé súčasti, ako sú zlomky peria, baktérie a plesne,“ informuje Mesto.Holuby sú problémom takmer v každom meste na Slovensku i vo svete. Mnohí ich prezývajú „okrídlené potkany“. Mnohé mestá používajú na riešenie tohoto problému záchytné pasce, siete alebo aj otrávené krmivo. „Týmto spôsobom sa Nové Zámky uberať nechcú,“ klarifikuje Mestský úrad.Mesto apeluje aj na obyvateľov, keďže kŕmenie množenie holubov podporuje. „V prvom rade by však obyvatelia nemali mestské holuby (predovšetkým na Hlavnom námestí) kŕmiť,“ apeluje Mesto.

Richard Prutkay

Autor článku: Richard Prutkay

Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce v Som Novozámčan a Teen Media.

Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor: