Mestská polícia: Niektorí novozámčania stále nedodržujú preventívne opatrenia, opekali či hrali basketbal

Ilustračná fotografia. Zdroj: Richard Prutkay/Som Novozámčan

Už od piatka mestská polícia každodenne kontroluje dodržiavanie preventívnych opatrení, ktoré nariadil Ústredný krízový štáb SR a krízový štáb mesta Nové Zámky. Niektorí novozámčania tieto nariadenia nedodržujú. Policajti našli skupinky ľudí najmä na Čerešňovej ulici.„Od 13. marca príslušníci mestskej polície (MsP) v denných a nočných hodinách kontrolovali dodržiavanie preventívnych opatrení nariadených Úradom verejného zdravotníctva SR ako aj Krízovým štábom SR v súvislosti s pandémiou COVID-19,“ informuje Jozef Tököly, náčelník mestskej polície v Nových Zámkoch.

Počas víkendu kontrolovala mestská polícia prevádzky, ktoré mali byť zatvorené. Väčšina z nich nariadenie dodržala a nemala otvorené. Polícia musela upozorniť iba 4 podniky, ktoré nariadenie nedodržali. „Upozorňovali sme zodpovedné osoby v štyroch prevádzkach. Po upozornení boli podniky (až na jeden) zatvorené. Prípad nedodržania opatrení jedného obchodného reťazca bol postúpený na štátnu políciu,“ dodáva Jozef Tököly. Niektorí novozámčania nahlásili aj podniky, ktoré otvorené neboli. „Bolo zaevidovaných niekoľko neopodstatnených oznamov od občanov na otvorené prevádzky,“ informuje Tököly.Hliadky mestskej polície v Nových Zámkoch kontrolovali verejné priestranstvá, detské ihriská, psie výbehy a lesoparky. Napriek vyhláseným nariadeniam sa však našli novozámčania, ktorí nariadenia nerešpektovali a zdržiavali sa na verejných priestranstvách.

„Z areálu základnej školy na Nábrežnej musela byť vykázaná skupina mladých futbalistov, ktorí pravdepodobne stratili kontakt s realitou a ako uviedli, chceli si iba zatrénovať,“ informuje Jozef Tököly. Ľudia sa však zdržiavali najmä na Čerešňovej ulici. Mnohí tam napriek nariadeniam opekali či hrali basketbal. „Najväčší pohyb bol zistený na Čerešňovej ulici, kde si jedna skupinka opekala, druhá hrala basketbal, ďalšia cvičila a veľký pohyb bol zaregistrovaný na hrádzi, ako aj v samotnom lesoparku Berek,“ dodáva Tököly.Mestská polícia týchto ľudí upozornila, niektorí si z toho však ťažkú hlavu nerobili. „Hliadky MsP zistené osoby upozorňovali na mimoriadnu situáciu a s ňou prijaté opatrenia. Bohužiaľ nie všetci oslovení vzali upozornenie na vedomie. Krízový štáb SR, ani Úrad verejného zdravotníctva SR, do pondelka 16. marca voľný pohyb obyvateľov neobmedzil, čo je veľký problém pri účinnom boji proti pandémii COVID-19,“ informuje Jozef Tököly, náčelník mestskej polície v Nových Zámkoch.Kontroly týmto nekončia. Mestská polícia bude v kontrolách naďalej pokračovať. „V kontrolnej činnosti budeme pokračovať. Za danej situácie je našou prioritou kontrola dodržiavania preventívnych opatrení prijatých Krízovým štábom SR ako aj Úradom verejného zdravotníctva SR a samozrejme Krízovým štábom mesta Nové Zámky. Predpokladám, že opatrenia sa budú pritvrdzovať, nakoľko je stále veľa občanov nedisciplinovaných,“ informuje Jozef Tököly.Hliadková činnosť je v týchto dňoch posilnená na maximum. Mestská polícia v aktuálnej situácií spolupracuje s mestským úradom a štátnou políciou. Polícia je v kontakte aj so zdravotníckymi inštitúciami. „Sme v kontakte s vedením OR PZ SR Nové Zámky ako aj riaditeľom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Vzniknuté problémy ihneď konzultujeme a riešime,“ informuje Tököly.

Mestský policajti sa tiež chránia a nosia rúška. „Policajti dostali zatiaľ po dve plátené rúška, majú k dispozícii  dostatočné množstvo jednorazových rukavíc. Príslušníci v služobných vozidlách aj na stálej službe majú dezinfekčné prostriedky na ruky, kľučky, stôl, vnútorné priestory služobných vozidiel, priestory a zariadenie stálej služby,“ vysvetľuje Jozef Tököly.Aktuálne platí aj nariadenie, ktoré uzatvára všetky detské ihriská, viac o ňom sa dočítate tu. Koronavírusom je na Slovensku nakazených 97 ľudí. Ústredný krízový štáb odporúča obmedziť sociálne kontakty na minimum.

Ďalšie články o aktuálnej situácií v súvislosti s koronavírusom v Nových Zámkoch nájdete tu.