Nečakaný bronz z majstrovského polmaratónu družstiev

Na foto sú tieto držiteľky bronzu: zľava Hajnalka Zöld, Anita Gajdošíková a nad nimi Eva Blaškovičová. Foto: Martin Detvaj

Predovšetkým vďaka iniciatíve Miroslava Ozoráka, vlani oceneného Cenou primátora, z novozámockého triatlonového klubu a Martinovi Detvajovi z novozámockej bežeckej komunity postavil Atletický club Nové Zámky na Majstrovstvách Slovenska jednotlivcov a družstiev v polmaratóne predchádzajúcu nedeľu v Trnave nielen družstvo mužov, ale premiérovo aj družstvo žien.Práve tomuto trojčlennému družstvu žien sa podarilo získať bronzovú medailu, keď súčtom časov 5:20:20 skončilo na treťom mieste.

Síce v slnečnom, ale pomerne v chladnom a na Trnavu typickom veternom počasí sa Eve Blaškovičovej, Anite Gajdošíkovej a Hajnalke Zöld podarilo absolvovať celú náročnú trasu na vzdialenosti 21,5 kilometra.Pre AC Nové Zámky získali vôbec prvé medailové umiestnenie v tímovej súťaži žien v polmaratóne. Družstvo mužov oslabené predovšetkým o štart Gabriela Švajdu, ktorý bol na dlhodobo plánovanom zahraničnom sústredení obsadilo nakoniec 9.miesto tesne za bodovanou ôsmou či siedmou priečkou.

Muži štartovali v zložení Ľuboš Bogdányi, Matúš Kráľ, Miroslav Ozorkák, Milan Valko a Martin Detvaj.Najbližšie majstrovské súťaže dospelých a juniorov jednotlivcov a družstiev v behoch mimo dráhu budú až koncom septembra, pričom Majstrvstvá SR v behu na 10 kilometrov sa uskutočnia 24.9. v Prievidzi.

Tradičnú prvú októbrovú nedeľu budú v Košiciach Majstrovstvá SR v maratóne v rámci Medzinárodného maratónu mieru a poslednou súťažou budú Majstrovstvá SR v cezpoľnom behu 19.novembra v Dubnici nad Váhom.V týchto majstrovských súťažiach by mali oba kolektívy štartovať v oveľa silnejšom zložení aj s Gabrielom Švajdom, Jánom Döményom, Imrichom Magyarom, Janou Šimunkovou, ale i Danou Janečkovou.

Aj s pomocou hosťujúcich kvalitných pretekárov z Čiech by mohli ženy atakovať vyššie medailové umiestnenia a tak isto by mal mať medailové ambície aj kolektív mužov.

V behu na 10 km na ceste a v cezpoľnom behu budú mať aj juniori v zložení Gergö Szarka, Tadeáš Valent, Bence Fonód s hosťujúcim českým pretekárom predpoklady na vylepšenie vlaňajšieho tretieho miesta z majstrovského cezpoľného behu.