Nemocnica otestovala svojich zamestnancov a ich rodiny, väčšina Covid lôžok je obsadená

Na snímke budova Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch. Foto: Viktória Záčeková

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch sa tiež zapojila do celoplošného testovania. Otestovala svojich zamestnancov aj ich rodiny. Kapacita lôžok pre pacientov s COVID-19 je využitá na 75 percent.V obciach a mestách aktuálne prebieha plošné testovanie obyvateľstva. Len v meste Nové Zámky je otvorených deväť odberných miest. Zapojiť sa do testovania rozhodla aj Fakultná nemocxnica v Nových Zámkoch. „Na základe uznesenia krízového štábu FNsP Nové Zámky zo dňa 19.1.2021 sa uskutočňuje testovanie zamestnancov nemocnice a ich rodinných príslušníkov,“ informuje Ján Baček, hovorca FNsP Nové Zámky.

Zamestnancov začali testovať krátko po rozhodnutí krízového štábu Fakultnej nemocnice. Všetkých zamestnancov nemocnica otestovala vo štvrtok a v piatok. „Testovanie zdravotníckych pracovníkov v službe bolo realizované priamo na oddeleniach a klinikách. Zamestnanci technicko – hospodárskych úsekov, administratívy, Nitrazdroju, Fornetti, Clintonu a Metrostavu boli testovaní v MOM-kách, v presne vyčlenených časoch,“ hovorí Ján Baček.Tí zamestnanci, ktorí sa testovania v tieto dni nezúčastnili sa mohli otestovať v sobotu, 23. januára. Vedenie nemocnice sa rozhodlo pripraviť pre zamestnancov aj testovanie ich rodín. „Vedenie FNsP Nové Zámky sa už aj pri prvom celoplošnom testovaní snažilo poskytnúť zamestnancom určitý benefit a to, že aj ich rodinných príslušníci sa môžu otestovať v nemocnici,“ približuje Ján Baček, hovorca Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Testovanie rodinných príslušníkov zamestnancov prebieha počas dnešného dňa. „Na testovanie budú vyčlenené 4 odberové miesta (biela MOM, modrá MOM a 2 tímy na centrálnej sterilizácii),“ informuje Ján Baček. Počas aktuálneho testovania už rodinný príslušní nedostanú certifikát, ako tomu bolo v prvej vlne. „Otestovaní budú len tí rodinní príslušníci, ktorí sa pred vykonaním testu preukážu vyplneným formulárom, tzv. Potvrdením o vykonaní testu,“ konštatuje Ján Baček.

Nemocnicu zasiahla pandémia koronavírusuPandémia zasiahla aj nemocnicu v Nových Zámkoch. Množstvo lekárov je kvôli koronavírusu práce neschopných. „Vo FNsP Nové Zámky je ku 20.1.2020 (streda) 191 zamestnancov na OČR, v karanténe, alebo PN. Z tohto počtu je 65 zamestnancov Covid pozitívnych,“ informuje Ján Baček, hovorca Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Vysoká je aj obsadenosť lôžok pre pacientov s koronavírusom. Voľná je iba jedna tretina. „Zo 183 Covid lôžok je 138 obsadených, čo predstavuje 75% obsadenosť. Na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny je 16 pacientov, 10 z nich je na umelej pľúcnej ventilácii a 6 na neinvazívnej ventilácii pľúc,“ informuje Ján Baček.