Nemocnica spúšťa ambulantnú starostlivosť, návštevy sú stále zakázané a rodí sa s rúškom

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky. Zdroj: archív Som NovozámčanNemocnica v Nových Zámkoch spustila plánované operácie už minulý týždeň. Od pondelka sa obnovuje aj ambulantná starostlivosť. V nemocnici však stále platia prísne pravidlá v súvislosti s koronavírusom.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky už 30. apríla oznámila, že začína opäť vykonávať plánované operácie, ktoré boli na základe vládnych opatrení pozastavené.  „FNsP Nové Zámky od 30.4.2020 poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť. To znamená, že sa vykonávajú aj plánované operácie, no s prísnymi pravidlami na ochranu verejného zdravia,“ povedal Ján Baček, hovorca FNsP Nové Zámky.Ľudí, ktorí čakali na operáciu, prosí nemocnica o trpezlivosť. Plánované operácie a zákroky sa budú riadiť klinickým protokolom. „V preklade to znamená, že pacientov si postupne kontaktujú jednotlivé oddelenia a kliniky s presnými inštrukciami,“ hovorí Baček.

Nemocnica v Nových Zámkoch však stále nefunguje tak ako predtým, predoperačná ambulancia je momentálne uzatvorená. „Predoperačná interná ambulancia pri Urgentnom príjme I. typu je zatvorená, našim pacientom ale vieme priamo v nemocnici poskytnúť všetky potrebné predoperačné vyšetrenia,“ informuje Ján Baček.

Nemocnica spúšťa ambulantnú starostlivosť

Čoskoro bude možné ísť do nemocnice okrem plánovaných operácií aj na ambulantné vyšetrenie. Nemocnica sa rozhodla znova otvoriť aj ambulancie. „Od pondelka 11.5.2020 sa vo FNsP NZ spúšťa ambulantná starostlivosť,“ informuje hovorca nemocnice, Ján Baček.Opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 sa postupne uvoľňujú,  v však nemocnici naďalej platia prísne pravidlá, ktoré majú zabrániť šíreniu nákazy. „Pokiaľ ide o vstup do nemocnice, tak to sa nemení. Každý pacient musí prejsť cez červený stan, kde prebieha triedenie všetkých pacientov,“ povedal Baček.  V červenom stane pri nemocnici sa pacientom meria teplota, podpisujú dotazník ohľadom cestovateľskej anamnézy a tak ďalej.

Vo fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch už od 9.februára zákaz návštev pacientov na lôžkových oddeleniach, zatiaľ zostáva v platnosti. Platia taktiež prísne pravidlá ohľadom pôrodov, ktoré sú bez otca a matka musí mať rúško. „Naďalej platí zákaz návštev v nemocnici a rovnako naďalej platí, že manželia pri pôrodoch nesmú byť a rodičky majú na ústach rúško,“ povedal pre spravodajský portál Som Novozámčan Ján Baček.U štrnástich zamestnancov nemocnice bol pred dvoma týždňami potvrdený koronavírus. Jednalo sa o zdravotníckych i nezdravotníckych zamestnancov. Odvtedy našťastie nové prípady nepribudli. „Odpoveď na počet nakazených zamestnancov je nie, to znamená, že od našej poslednej návštevy nepribudol žiadny ďalší zamestnanec, ktorý by bol covid pozitívny,“ informuje hovorca FNsP Nové Zámky, Ján Baček.