Nemocnicu v Nových Zámkoch navštívil minister, 14 zamestnancov má koronavírus

Minister zdravotníctva v nemocnici v Nových Zámkoch.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí navštívil v sobotu Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Nové Zámky, prišiel sa pozrieť na jej fungovanie. Vedenie nemocnice potvrdilo, že štrnásť zamestnancov má pozitívny test na koronavírus.

Minister zdravotníctva Slovenskej republiky Marek Krajčí navštívil v sobotu Fakultnú nemocnicu Nitra a Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Nové Zámky. Prišiel sa pozrieť na fungovanie nemocníc v súvislosti s rozšírením koronavírusu. „Som veľmi rád, že som dnes mohol navštíviť aj túto fakultnú nemocnicu. Jednu z kľúčových štátnych nemocníc v tomto regióne,“ povedal Marek Krajčí krátko po návšteve FNsP Nové Zámky. Minister plánuje navštíviť aj ďalšie nemocnice.Nákaza je v novozámockom regióne podľa regionálneho hygienika a ministra zvládnutá dobre, umožňuje to využívať nemocnicu v Nových Zámkoch ako takzvanú bielu nemocnicu. „O to som spokojnejší, že aj regionálny hygienik potvrdil, že v tomto regióne je nákaza COVID-19 veľmi dobre zvládnutá. Máme tu úplné minimum prípadov. To nám umožňuje viacmenej túto nemocnicu využívať do veľkej miery ako bielu.“ hovorí Krajčí. Podľa ministra zdravotníctva je dobre zvládnuté aj riešenie infektologickej časti nemocnice. „Kľúčové oddelenia a infektologická časť, kde budú hospitalizovaní pozitívni pacienti, toto riešenie je tu tiež celkom dobre zvládnuté,“ skonštatoval Marek Krajčí.Nemocnica len nedávno prešla organizačnými zmenami, kedy trojicu riaditeľov nahradil jeden. Novým riaditeľom fakultnej nemocnice sa stal Daniel Žingor. „Svoju funkciu zastávam dva dni. V tejto krátkej dobe som sa snažil oboznámiť s celým procesom prípravy nemocnice na takzvanú červenobielu nemocnicu,“ povedal Daniel Žingor.  Nemocnica je momentálne rozdelená na dve časti. Jedna je pre infikovaných pacientov, druhá pre tých, ktorí majú test negatívny.Nový riaditeľ pochválil predošlé vedenie za postavenie červeného stanu. „Musím pochváliť aj predchádzajúce vedenie aj organizáciu, ktorá dokázala zabezpečiť červený stan. Boli sme jedni z prvých, ktorí mali vybudovanú triediacu zónu,“ hovorí Žingor. Zmenu vedenia nemocnice minister odôvodnil reformovaním zdravotníctva. „My reformujeme slovenské zdravotníctvo. Ako ste si všimli, rozhodli sme sa štatutárne orgány, ktoré boli zabezpečené troma osobami, meniť za jednoosobové štatutárne orgány,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Štrnásť zamestnancov nemocnice v Nových Zámkoch má koronavírus
Prvých nakazených zamestnancov hlásila Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky pred týždňom. Jednalo sa o štyroch pracovníkov Kliniky vnútorného lekárstva. Na stredajšej tlačovej konferencií boli oznámené ďalšie štyri pozitívne prípady. Člen krízového štábu nemocnice dnes informoval o ďalších pozitívnych prípadoch. „Boli to (zamestnanci, pozn. red.) z technického úseku, z kuchyne. Tak isto tam boli z internej kliniky, z psychiatrie a z vlastnej ochrany,“ povedal Peter Hoppan, verejný zdravotník a člen krízového štábu FNsP Nové Zámky.Ani jeden zo zamestnancov nemal klinické príznaky ochorenia a všetci sú aktuálne v poriadku. „Ani jeden nemal klinický prejav. My sme so všetkými v kontakte,“ povedal Hoppan. Zamestnanci nemocnice taktiež majú za povinnosť informovať nemocnicu, ak by sa u nich objavili príznaky. „Tak isto sú poučení, nielen tí, ktorí sú v karanténe aj ostatní zamestnanci. Zamestnanci sú poučení, že pokiaľ by sa prejavili klinické prejavy, prostredníctvom svojho nadriadeného majú oznamovať túto skutočnosť . Majú to za povinnosť,“ informuje Peter Hoppan.

Nemocnica už vykonala 1073 testov u zamestnancov. Zanedlho by mali byť pretestovaní všetci zamestnanci. „Vykonali sme 1073 testov, ešte zhruba dvesto až tristo sa potrebuje zrealizovať. Tým pádom budú úplne všetci zamestnanci v podstate pretestovaní a situácia bude úspešne za nami,“ povedal Minister zdravotníctva Slovenskej republiky Marek Krajčí z politickej strany OĽANO.Chod nemocnice však ohrozený nie je. „Myslím si, že aktuálne (chod nemocnice, pozn. red) ohrozený nie je. Dokonca aj prvá klinika, ktorá bola uzavretá, už nie je. Fungujú všetky kliniky naplno. V polke týždňa plánujeme postupne zvážiť aj tú operatívu,“ hovorí nový riaditeľ nemocnice Daniel Žingor. V nemocnici sa momentálne nenachádza ani jeden pacient s koronavírusom. „Momentálne vo fakultnej nemocnici ani jedného pacienta nemáme COVID pozitívneho, dokonca ani suspektného možno v tomto čase,“ povedal Peter Hoppan.