Novozámocký región predstavia čarovné zábery

Novozámocký región predstaví fotopublikácia s čarovnými zábermi od miestnych fotografov. Je prvou svojho druhu.

Vydavatelia knižnej edície Slovensko z neba vytvorili publikáciu o Nových Zámkoch z netradičného pohľadu, čiže z oblakov. Tentoraz sa rozhodli vytvoriť dielo, do ktorého sa môžu zapojiť aj miestni novozámockí fotografi. Tým, že v tomto regióne žijú, poznajú ho do takej miery, že sa im daný objekt, prírodná scenéria či kultúrno-historická pamiatka ukáže v netradičnom a očarujúcom svetle. Takto zachytené zábery budú zviditeľnené v unikátnej pripravovanej publikácii Čarovné Nové Zámky a okolie.

Prvá svojho druhu

Edícia Čarovné Slovensko poukazuje na jedinečnosť a impozantnosť regiónov nášho Slovenska v rôznych smeroch. Čarovnými zábermi približuje a zároveň predstavuje prírodno-historickú krásu miest i život v rozličných regiónoch.

Avšak fotopublikácia Čarovné Nové Zámky a okolie bude prvou okresnou knihou tejto edície, ktorá predstaví najväčšie mesto Podunajska – Nové Zámky a desiatky obcí v jeho okolí.

Autor knihy Martin Kmeť hovorí, že odteraz budú mať svoje zábery aj menšie mestá na Slovensku. „Mnoho miestnych fotografov má jedinečné až umelecké zábery na svoje mesto či obec. No nevedia, ako ich môžu využiť. Dávame im teda možnosť zapojiť sa do tohto projektu, kde majú možnosť svoju prácu odprezentovať,“  dodáva Kmeť.

Čarovné zábery

Novozámocký región sa označuje aj ako krajina vody, kultúrne i hospodárske centrum južnej časti Slovenska. Už od počiatku vo svojej histórii zažívajú Nové Zámky známosť a slávu. Vystavali ich ako sídlo mocného opevnenia v časoch tureckých výbojov. A veru, šesťuholníková zámocká pevnosť, ktorá vyrástla na pravom brehu rieky Nitra, sa razom zaradila k najmodernejším opevneným stavbám vtedajšej Európy.

„Kniha bude obsahovať viac než sto unikátnych záberov. Nebude to len pohľad na typické Hlavné námestie v Nových Zámkoch, či pozoruhodný kaštieľ v Palárikove. Čitateľ v nej nájde aj menej známe, možno pre niekoho nepoznané prírodné skvosty či zaujímavé miesta po kultúrno-historickej stránke. Čarovné zábery priblížia aj to, ako výnimočne môže vyzerať zdanlivo fádna krajina južných rovín. Nedajte sa však zmiasť. Aj tento región má v sebe nepoznané kúzlo,“ približuje Martin Kmeť.

Mozaika obcí a života ľudí

Podľa slov Renáty Kolenčíkovej, ako spoluautorky knihy a manažérky projektu, bude táto čarovná kniha inšpiráciou pre navštívenie tejto úžasne teplej krajiny, popretkávanej mozaikou rozmanitého prírodného prostredia mnohými čitateľmi.

„V knihe budú čarovné fotografie neobyčajných momentov novozámockych zákutí doplnené v textovej časti knihy informáciami nielen o samotnom meste a obciach, ale aj o rôznych inštitúciách, spoločnostiach a regionálnych podnikoch pôsobiacich v okrese. Všetky články ako aj epické popisy k fotografiám, budú v slovenskom aj v anglickom jazyku,“ spresňuje Renáta Kolenčíková.

Súčasťou sa môže stať aj široká verejnosť

Podľa slov Renáty Kolenčíkovej, ktorá je súčasťou tvorivého tímu a pohybuje sa priamo v regióne, je možné, aby sa na vytvorení publikácie spolupodieľali aj samosprávy, kultúrne inštitúcie či regionálne podniky. „Sme vďační za každý podnet pre tvorbu tejto čarovnej publikácie. Aj takýmto spôsobom dávame možnosť zviditeľniť a prezentovať sa aj súkromným podnikateľom či rôznym iným inštitúciám.“ Koho zaujali tieto riadky, môže kontaktovať Renátu Kolenčíkovú prostredníctvom emailu kolencikova@cbs.sk a dať námet na jedinečné miesto či dôležitú ľudskú činnosť vo svojom okolí, ktorá stojí za upriamenie pozornosti.

Zdroj: CBS spol, s.r.o.