Osamelí seniori z Nových Zámkov dostali SOS tlačidlá, ktoré môžu zachraňovať životy

Ilustračná fotografia. Zdroj: www.pexels.com

Seniori a ohrozené osoby dostali od Mestskej polície a Mestského úradu SOS tlačidlá, ktorými si v prípade núdze môžu rýchlo privolať pomoc. Tlačidlá už boli aktivované.

Referát sociálnych vecí Mestského úradu v spolupráci s Mestskou políciu Nové Zámky nedávno odovzdali ohrozeným ľudom SOS tlačidlá, ktoré slúžia na privolanie pomoci. „Dňa 05.05.2020 MsP Nové Zámky v spolupráci s MsÚ – referátom sociálnych vecí odovzdala do užívania prvých 10 kusov SOS tlačidiel SeniAngel osamoteným seniorom a ohrozeným osobám,“ povedal náčelník Mestskej polície Nové Zámky Jozef Tököly.Jedná sa o tlačidlá typu SeniAngel od českej firmy so sídlom v Olomouci. Tieto zariadenia majú možnosť GPS lokalizácie či spätného volania a sú odolné proti vode. Obsahujú aj pádový senzor, ktorý pri páde automaticky privolá pomoc. Hlavnou funkciu tlačidla je však jednoduché privolanie pomoci jedným stlačením. „Tlačidlo má všestranné využitie. Primárne je určené pre seniorov a osamelé osoby, pretože im dodáva určitú istotu včasnej pomoci. Uplatnenie však nájde aj u osôb telesne alebo zdravotne postihnutých, detí či turistov. V neposlednom rade medzi užívateľov patrí tiež účastníci cestnej premávky, najmä motorkári a profesionálni vodiči, predovšetkým tí, ktorí zaisťujú nočné rozvozy.“ píše sa na stránkach výrobcu.

Tlačidlá sú už v prevádzke

Pri odovzdávaní tlačidiel boli seniori informovaní o spôsobe ich používania. Prístroje sú momentálne už aj aktivované a v činnosti. „Príslušníci MsP SOS tlačidlá na miestach užívania aktivovali a poučili užívateľov o spôsobe ich používania v prípade vzniknutých problémov,“ povedal Jozef Tököly. Seniori si už vyskúšali používanie týchto tlačidiel, otestované bolo aj spojenie tlačidiel so stálou mestskou políciou. „Tlačidlá si užívatelia úspešne vyskúšali a komunikácia so stálou službou MsP prebehla bez závad,“ informuje Tököly.Tieto zariadenia určite pomôžu svojim majiteľom. Náčelník mestskej polície dúfa, že zariadenia nebudú musieť byť často využívané. „Nezostáva nám nič iné ako veriť, že SOS tlačidlá budú užívateľmi čo najmenej využívané a v prípade ak sa tlačidlá použijú, pomôžu pri záchrane života a zdravia ohrozenej osoby,“ povedal Jozef Tököly.