Akým vývojom prešli peniaze? To vám ukáže nová výstava v múzeu

V priebehu júna a júla 2019 bude v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch návštevníkom sprístupnená výstava prezentujúca dejiny peňazí na našom území od najstarších čias až po dnešok.Na výstave v Múzeu Jána Thaina bude prezentovaný výber najzaujímavejších zbierkových predmetov a hromadných nálezov z Levického okresu. Bude tu vystavená časť keltského pokladu z Levíc, ktorý patrí medzi najcennejšie nálezy uložené v múzeu. Ide o zlatý statér a strieborné tetradrachmy razené v 2. storočí p. n. l. Ich výnimočnosť spočíva v značke, ktorá bola akýmsi neskôr pridaným bezpečnostným prvkom, ktorý overoval ich pravosť.

Plagát výstavy. Foto: Múzeum Jána Thaina

Okrem tohto pokladu tu bude vystavený aj hromadný nález mincí zo Želiezoviec, Šaroviec a Bátoviec. K pozoruhodným minciam patria aj razby Arpádovských panovníkov. V zbierkach múzea sa nachádza okrem iných aj minca kráľa Štefana I., Ladislava I. a Bela IV. Vzácnym kúskom je zlatý florén Mateja Korvína razený v kremnickej mincovni. Produkcia kremnickej mincovne je bohato zastúpená v zbierkach najmä z obdobia Habsburskej dynastie.

K najzaujímavejším súborom z obdobia panovania Habsburgovcov patrí poklad mincí Leopolda I. zo Šaroviec, alebo vzácny toliar Ferdinanda II. z roku 1634, ktorý bol vyrazený v Sedmohradsku. Množstvom mincí bude zastúpená aj Mária Terézia, František I. alebo František Jozef. Medzi bankovkami bude vystavený 2-gulden z roku 1800 – najstaršia bankovka v zbierkach múzea.

Výstava pokračuje prezentáciou mincí a bankoviek Československej republiky, od jej vzniku až po rozpad. Nevynecháva ani obdobie druhej svetovej vojny a vojnovej Slovenskej republiky. Prezentácia numizmatiky samozrejme zachytáva aj prechod z korunovej meny na Euro. Týmto sa dostávame až do súčasnosti. Najmladšou mincou prezentovanou na výstave je 100 € zlatá minca na 400. výročie korunovácie Ferdinanda II. v Bratislave, ktorá bola vydaná v roku 2018.K ďalším pokladom výstavy patria pamätné medaily. V zbierkach múzea je niekoľko stovák medailí a vyznamenaní. Raritou je renesančný falzifikát antického medailónu, alebo strieborná medaila Oslobodenia Budína z roku 1686. Prezentujeme aj súbor skúšobných odrazkov známeho tvorcu medailí a akademického sochára Ladislava Snopka.

Výstavu spestruje súbor pokladničiek, cechových truhlíc, peňaženiek a drobností, v ktorých si ľudia skrývajú svoje poklady.

Pôjde už o piatu reinštaláciu výstavy prezentujúcej najzaujímavejšie predmety z numizmatickej zbierky Tekovského múzea v Leviciach, doplnenej o výber predmincových platidiel z fondu archeológie a predmetmi od súkromných zberateľov. Výstava bude prístupná do 20. júla 2019.

Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 30. mája 2019 so začiatkom o 16.00 hod. Reportáž o tejto výstave vám prinesieme už čoskoro na našom Facebook-u a YouTube.

Autorom výstavy je Mgr. Peter Pleva z Tekovského múzea v Leviciach.

Zdroj: Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch