Podľa náčelníka Mestskej polície sú Novozámčania pri dodržiavaní opatrení disciplinovaní

Ilustračná fotografia. Zdroj: www.novezamky.sk

Mestská polícia v Nových Zámkoch už od vyhlásenia preventívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu stráži ich dodržiavanie v meste. Podľa náčelníka MsP boli Novozámčania v dodržiavaní preventívnych opatrení a nariadení disciplinovaní.Už od polovice marca, kedy boli vyhlásené prvé vládne opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 kontroluje ich dodržiavanie aj mestská polícia v Nových Zámkoch. „V dodržiavaní preventívnych opatrení nariadených Úradom verejného zdravotníctva SR ako aj nariadení Ústredného krízového štábu SR boli Novozámčania disciplinovaní,“ hovorí Jozef Tököly, náčelník MsP Nové Zámky.

Napriek tomu musela polícia niekoľko prípadov porušovania mimoriadnych opatrení riešiť. „Vždy sa nájde niekto, kto si chce situáciu uľahčiť a porušovať prijaté preventívne opatrenia,“ povedal pre spravodajský portál Som Novozámčan Jozef Tököly. Väčšinu týchto prípadov sa podarilo vyriešiť upozornením. „Hliadky MsP osoby upozorňovali. Upozornenia boli akceptované a k väčším problémom neprichádzalo,“ informuje Jozef Tököly.Nosenie rúška je na verejných priestranstvách povinné od 21. apríla. Neskôr bola udelená výnimka pre pohyb v prírode, kde nie je povinné mať prekrytú tvár. V meste je však nosenie rúšok povinné. Mestská polícia zatiaľ pokutu v súvislosti s nenosením rúška neudelila. „Hliadky MsP pokuty za rúška neukladali, nakoľko výzvy boli uposlúchnuté a závady boli ihneď odstraňované,“ hovorí Jozef Tököly, náčelník MsP Nové Zámky.

Problémy pri nosení rúška sú najmä s ľuďmi bez domova a s asociálmi. „Samostatnou kapitolou, ako som sa už viackrát vyjadroval, sú bezdomovci a neprispôsobiví asociáli, s ktorými boli a sú problémy,“ hovorí  Tököly. Problémy riešia poučovaním týchto ľudí o dôležitosti nosenia rúšok. „Tieto problémy riešime opakovaným poučovaním, vysvetľovaním situácie v ktorej je nevyhnutnosť rúška používať,“ hovorí Jozef Tököly.Nedávno ste si mohli prečítať článok o otvorení krízového centra pre ľudí bez domova. Toto krízové centrum poskytuje ochranné pomôcky, jedlo či osobnú hygienu pre ľudí bez domova. Činnosť tohoto centra vyzdvihuje aj náčelník Mestskej polície. „Treba zdôrazniť, že sa mestu podarilo zriadiť denné krízové centrum“ na Sihoti /bývalý Šport hotel/, ktoré je od 28.04.2020 v plnej prevádzke. Centrum je možné využiť od 09,00 h. do 17,00 h. v pracovných dňoch,“ hovorí Tököly.

O zariadenie prejavujú ľudia bez domova záujem. „Sme veľmi radi, že o toto zariadenie je značný záujem. Títo ľudia využívajú možnosť výmeny ochranných prostriedkov. Využívajú, po dohode s pracovníkmi centra, sprchy a toalety,“ povedal Tököly. Aj v tomto centre platia opatrenia proti šíreniu koronavírusu. „V rámci bezpečnostných opatrení je každému, kto príde do zariadenia odmeraná teplota. Vydáva sa teplé jedlo. Vytvorili sa dočasne dôstojné podmienky na prežitie krízového obdobia,“ povedal Jozef Tököly.

Po zmiernení opatrení sa začali Novozámčania viac pohybovať vonku

Premiér Slovenskej republiky Igor Matovič predstavil 20. apríla štvorfázový plán otvárania ekonomiky. V rámci tohoto plánu sa prísne opatrenia a nariadenia postupne uvoľňujú. V stredu začína druhá a tretia fáza, ktoré boli nakoniec spojené. Po zmiernení opatrení začali Novozámčania chodiť viac na športoviská či do prírody. „Po zmiernení preventívnych opatrení obyvatelia začali využívať vo zvýšenej miere športoviská, lesoparky,“ povedal Tököly.Ľudia začali viac chodiť aj na verejné priestranstvá. Ak sa vytvorili väčšie skupinky, metská polícia zasahovala, keďže hromadné stretávanie je stále zakázané. „Zaznamenali sme zvýšený pohyb na verejných priestranstvách. V maximálnej miere využívame kamery KBS. V prípade ak sme zistili, že sa vytvárajú skupinky, hliadky MsP ihneď zasahovali,“ informuje Jozef Tököly.

Situácia v meste, vrátane dopravy, sa začína postupne vracať do normálneho stavu. „Situácia v doprave, pohyb motorových vozidiel a parkovanie na parkoviskách v centre mesta sa vracia do pôvodného stavu,“ povedal Tököly. V rámci štvorfázového plánu sa postupne otvárajú ďalšie prevádzky, od stredy budú už otvorené napríklad aj kaderníctva.Mestská polícia nemusela riešiť problémy s nedodržiavaním hygienických opatrení v otvorených prevádzkach. „V povolených prevádzkach, obchodoch si veľmi dobre plnili a plnia svoje úlohy poverení zamestnanci či SBS, ktorí kontrolujú pred vstupom do prevádzky dodržiavanie opatrení,“ hovorí Jozef Tököly.Podľa náčelníka mestskej polície v Nových Zámkoch prišli opatrenia proti šíreniu koronavírusu včas. „Nezostáva nám nič iné ako čakať na ďalší vývoj situácie. Myslím si, že sa preventívne opatrenia prijali včas a občania nášho mesta ako aj celého Slovenska ich význam pochopili,“ povedal Tököly. Zdôrazňuje však, že je dôležité byť disciplinovaný a opatrenia ďalej dodržiavať. „Netreba podceniť situáciu a musíme sa správať disciplinovane až do odvolania opatrení,“ povedal Jozef Tököly, náčelník MsP Nové Zámky.