Porciunkula začína už vo štvrtok, čaká vás koncert skupiny Polemic a mnoho ďalšieho

Ilustračná fotografia (Porciunkula, 2016). Zdroj: www.novezamky.sk

Každoročný Novozámocký jarmok Porciunkula sa uskutoční i tento rok. Tešiť sa môžete na súťaž vo varení guláša, Hand Made trh a iné podujatia a koncerty.

Množstvo Novozámčanov sa už teší na každoročný letný Novozámocký jarmok, ktorý prinesie hudbu, možnosť nakúpiť veci od množstva predajcov a mnoho ďalšieho. Porciunkula tento rok potrvá tri dni, tento štvrtok, piatok a sobotu (25-27.7.2019).Za tento čas sa predstaví niekoľko domácich i zahraničných kapiel, ako Polemic či Wolf Kati. Koncerty potrvajú niekedy až do polnoci. Okrem hudby či stánkov prináša Porciunkula i sprievodné podujatia v podobe Hand Made trhu či súťaže vo varení guláša. Taktiež, počas celého podujatia budú na námestí stánky s jedlom i iným tovarom.

Miestom konania je opäť Hlavné námestie, pričom každoročná súťaž vo varení guláša sa uskutoční v sobotu v Bernolákovom parku. Prihlasovanie na súťaž vo varení guláša nájdete tu. Celé podujatie odštartuje DJ Vynkel a DJ Laci štvrtkovou oldies party, ktorá sa začína o 19:00 na Hlavnom námestí.

Kvôli Porciunkule sa počas troch dní autom ani na bicykli na námestie a priľahlé ulice nedostanete. „NOVOVITAL, p.o. oznamuje občanom, že v dňoch 25.-27.7.2019 dôjde k uzávierke Hlavného námestia a časti ulíc Komárňanská a Petőfiho, z dôvodu konania kultúrno-spoločenského podujatia Porciunkula 2019,“ informuje Novovital.

Pôvod a vznik Porciunkuly

Porciunkula (alebo aj Porcinkula) sú tradičné kresťanské oslavy, ktoré sú spájané s rádom františkánov. Cirkevné oslavy, hody, sa konajú 1. a 2. augusta vo všetkých kostoloch, ktoré majú spojitosť k františkánskemu a kapucínskemu rádu. Počas najbližšieho víkendu sa konajú rovnomenné jarmočné oslavy,“ píše encyklopédia wikipedia.org.Pre Františkánov je Porciunkula jedným z najväčších sviatkov. Samotný názov je skomoleninou talianskeho pomenovania pre miesta kaplniek Panny Márie. V kostoloch sa slávi prvého a druhého augusta. „Dátum 2. august 1216 je dňom, v ktorý svätý František získal od vtedy novozvoleného pápeža Honoriusa III. privilégium dávať veriacim odpustky v kaplnke Anjelskej Panny Marie v Assisi, ktorej zľudovený názov je Porciunkula,“ píše sa na wikipedia.org.

Zaujímavosťou je, že v súčasnosti sa Porciunkula slávi na Slovensku iba v Nových Zámkoch.


Program podujatia

Program. Zdroj: www.novezamky.sk

ŠTVRTOK

 • (19:00 – 22:00)- Letná oldies party

PIATOK

 • (19:00) – E. T. Band
 • Príhovor primátora Mgr. art. Otokara Kleina
 • (21:00) – Vidiek
 • (22:30) – Wolf Kati (HU)

SOBOTA

 • (9:00) – Súťaž vo varení guláša (Bernolákov Park)
 • (13:00) – Súťaž vo varení guláša – vyhodnotenie (Bernolákov Park)
 • (15:00) – Súťaž vo varení guláša – ukončenie podujatia (Bernolákov Park)
 • (19:00) TR BAND (Tomáš Rédey Band)
 • (21:00) – Polemic
 • (22:30) – Irigy Hónaljmirigy (HU)
Zdroj: www.novezamky.sk, www.wikipedia.org