Dážď počas Porcinkuly nepokazil ľuďom náladu a ani chuť súťažiť vo varení guláša

Námestie počas Porciunkuly.

Na tradičnom podujatí ani tento rok nechýbala súťaž vo varení guláša. Jednotlivé tímy si stánky rozložili na Bernolákovom námestí. Počasie návštevníkom zo začiatku dňa prialo, neskôr sa strhol dážď. Aká bola atmosféra počas daždivého počasia?

Sobotňajší program Porcinkuly na Bernolákovom námestí sa niesol v duchu dobrej nálady a súťaženia. Priatelia, firmy a politické strany rozložili svoje stanovištia už v priebehu skorého rána a o pol siedmej boli prípravy na varenie guláša v plnom prúde.Medzi stánkami súťažiacich boli aj stánky s občerstvením, hračkami a ručne vyrábanými výrobkami. Súčasťou bol aj kultúrny program a Fotopark. Chodník lemovali zábery z fotoaparátov umelcov aj amatérov.

Vyhradenú časť chodníka zdobili po oboch bokoch fotografie. Návštevníci mohli hlasovať za tú najlepšiu, tak že k nej pripli štipec, ktorý dostali na začiatku prehliadky.

Spev nemohol chýbať

Na námestí sa zišlo mnoho obyvateľov aj návštevníkov, ktorý si prišli vychutnať atmosféru tohto tradičného podujatia. Z návštevnosti sa tešila aj vedúca odboru kultúry na mestskom úrade Katarína Hozlárová: „Teší ma, že takéto podujatie patrí k tradíciám nášho mesta, a že mnohí, nielen obyvatelia Nových Zámkov, ale aj návštevníci sem prichádzajú práve kvôli tejto akcii.“O zábavu sa okrem kultúrneho programu starali aj jednotlivé stánky súťažiacich. Matičiarky si napríklad popri varení guláša spievali slovenské piesne. „Je to krásna tradícia. Ľudia sa potrebujú baviť a stretávať sa s priateľmi aj na takýchto podujatiach. Veď už v starom Ríme sa hovorilo, že ľuďom treba iba hudbu a chlieb,“ zhodnotila atmosféru návštevníčka Vierka.

Variť srdcom

Primátor mesta Nové Zámky Otakar Klein so svojím synom počas súťaže vo varení guláša.

Pri kotlíku sme našli aj primátora Otakara Kleina so svojim synom. Podľa primátora bude každý jeden guláš chutiť výborne. „Myslím si, že všetky družstvá varia zo srdca, a to je to najpodstatnejšie,“ povedal.

Primátor podujatie hodnotil veľmi pozitívne: „Podľa mňa je nálada fantastická, prešiel som už celý park a pozrel si aj stánky s hand made výrobkami. Guláš sa tu všade už vo veľkom varí.“„Ľudia sa bavia, tešia, usmievajú a to je najdôležitejšie. Verím, že slnečné počasie nám vydrží a dúfam, že nebude pršať, aby tá dobrá atmosféra a nálada vydržali až do večera,“ dokončil primátor.

Napriek počasiu sa ľudia bavili

Dvojica súťažiacich sa nepodvolila daždivému počasiu a usilovne pokračovali vo varení.

Avšak dážď, ktorí si asi nikto z prítomných neželal, prišiel veľmi rýchlo. Ľudia sa snažili skryť pod stánky či stromy a program naďalej pokračoval. Súťažiacich upršané počasie neodradilo a ďalej kmitali pri kotlíkoch.  Niektorých návštevníkov počasie omrzelo a z podujatia odchádzali, ale tí, čo zostali sa bavili naďalej.

„Napriek tomu, že počasie nám opäť ukázalo svoju moc, si myslím, že takéto akcie majú veľký význam a prispievajú k tomu, že obyvatelia sa stmeľujú, stretávajú. Ako môžeme vidieť, ľudia sa vedia zabaviť a spievať aj počas toho ako prší. Takže neodradilo to ľudí, zostali tu, naďalej sa rozprávajú a bavia,“ vyjadrila sa Hozlárová.