Preneste sa na chvíľu do obdobia konca Druhej Svetovej Vojny

Zdroj: www.novezamky.sk

Mesto Nové Zámky v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Tyrnau a občianskym združením Za troma mostami organizuje v dňoch 5. a 6. apríla podujatie Koniec vojny v Nových Zámkoch.V piatok od 10. hodiny bude v Dome Kultúry beseda s priamymi účastníkmi udalostí konca vojny. O 12. hodine sa budete môcť pozrieť na kladenie vencov pri Pamätníku obetiam násilia. V Dome Kultúry bude taktiež prebiehať výstava fotografií a dokumentov o bombardovaní mesta Nové Zámky počas II. sv. vojny. Výstava bude prístupná v piatok 5. 4. v čase 10.00 – 18.00 h, v sobotu 6.4. v čase 10.00 – 15.00 h.

Opäť si budeme môcť pozrieť i bojové ukážky

V sobotu 6. 4. od 14.00 h bude na Sihoti sv. Alžbety bojová ukážka z II. sv. vojny. Do bojovej ukážky sa má zapojiť približne dvesto účastníkov z dvadsiatich klubov vojenskej histórie od Bratislavy po Košíc, vrátane dvoch klubov z Maďarska. V akcii budú vojaci Červenej armády, zdravotníci Červenej armády, vojaci a žandári Wehrmachtu, zdravotníci Wehrmachtu a Nemeckého Červeného kríža, lekári Waffen SS, vojaci a žandári Maďarskej kráľovskej armády.Súčasťou ukážky má byť trinásť áut a bojových vozidiel, dve lietadlá, kanóny, mínomet, guľomet a pechotné zbrane. Verejnosť si bude môcť prezrieť historické zbrane a vojenskú techniku. Počas ukážky bude vjazd vozidiel verejnosti na Sihoť zakázaný.

Plán s možnosťami parkovania v okolí.     

Počas ukážky sa diváci môžu zdržovať len v priestore ohraničenom páskami. Minulý rok sa bojové ukážky konali pri hrádzi neďaleko Nábrežnej ulice a bolo naozaj plno, preto vám odporúčame prísť radšej skôr a chytiť si dobré miesta.

PROGRAM

Zdroj: www.novezamky.sk