Novozámčanka vyzýva mesto aby riešilo spolunažívanie psíčkarov i nepsíčkarov, aby sa vytratilo travičstvo!

V našom meste žije množstvo psíčkarov, no nie všetci si plnia svoje povinnosti. Novozámčanka  Miriam  Keszegova sa rozhodla to zmeniť a napísala otvorený list správe mesta.  Pretože následkom nevychovaných psíčkarov sú ulice špinavé od výkalov a voľne behajúci psy na miestach, ktoré nie sú na to určené. Niektorý ľudia sa dokonca uchýlili k nelegálnemu travičstvu ! V liste spomína aj, že by tento jed mohli zjesť deti a nemalo by to dobré následky. Meste nedávno vybudovalo niekoľko psích parkov, ktoré majú riešiť aj tieto problémy.

Ako sa píše v liste,

“ Už ako niekto spomenul na FB , v civile – necivile, ak si niekto  zaslúži pokutu, nech ju dostane.“

Mnoho ľudí však nariadenia a zákon –  č. 282/2002 Z.z nedodržiava a tým dostávajú do problémov i slušných psíčkarov. Dôkazom toho je prípad, kedy neznámy páchateľ nastražil jed na psov. V liste sa spomína aj tento prípad:

„Ja verím, že existuje na spolužitie chlpáčov a ľudí aj iné riešenie ako toto, že niekto sa snaží vyhubiť psíkov v celom meste a je naozaj na čase aby mesto a jeho obyvatelia prestali byť ľahostajní voči tomuto závažnému problému.“

Jej cieľom je, aby psíčkari i nepsíčkari nažívali spolu v mieri:

Som si istá , že Mesto v spolupráci s Mestskou políciou, ďalšími mestskými zložkami a hlavne v spolupráci s jeho obyvateľmi  vie nájsť riešenie na to , aby sa v meste nastolil poriadok tak, aby ľudia a aj chlpáči spolunažívali v pokoji, nerušene a v mieri!!!!

Taktiež navrhla niekoľko pravidiel, ktoré by sa mali zaviesť a ich dodržiavanie by sa malo kontrolovať:

PRAVIDLO 1. 

VENČENIE MIMO PSÍCH PARKOV/IHRÍSK MÁ BYŤ POVOLENÉ IBA NA VODÍTKU A IBA S
NÁHUBKOM. Toto je naozaj ZAKLADNÁ povinnosť, ktorá by mala byť samozrejmosťou nezávisle od veľkosti psej rasy. Pravdepodobne veľa psíčkarov sa nad týmto pravidlom zarazí ( podotýkam, že aj ja sama mám jedného psíka), ale toto pravidlo by malo byť jedno z 3 alfa a omega – pravidiel. Časom si ľudia na to zvyknú a bude to potom už samozrejmosť pre väčšinu psíčkarov. 

PRAVIDLO 2.

Prvé pravidlo NEMÁ ŽIADNY ZMYSEL BEZ TOHTO DRUHÉHO PRAVIDLA a tým je vybudovanie  PSÍCH OHRANIČENÝCH MESTSKÝCH PARKOV/ IHRÍSK. Psí park/ihrisko  =  MALÝ PARK V PARKU. Je to nejaká plocha ohraničená  asi 1m vysokým plotom vo vnútri nejakej zelenej plochy/parku. V rámci tohto psieho parku môžu psíkovia mať voľný výbeh bez vodítka a bez náhubku.

Na záver prikladáme celý list so súhlasom autorky: #listpsinovezamky.pdf

My iba sprostredkúvame návrhy pani Keszegovej, list je jej vlastníctvom a zverejňujeme ho s písomným povolením. Nezodpovedáme za obsah tohto listu, ani za citácie z neho.