Hokej, Bybylon armád, Novozámockí fotografi a mnoho ďalšieho

Ilustračná fotografia – letecký záber na mesto Nové Zámky. Zdroj: archív Som Novozámčan

Výstavy, diskusie, ale aj podujatia v rámci Vzdušných Zámkov, budúci týždeň sa nudiť určite nebudete. V utorok a piatok budete môcť ísť na hokej, počas celého týždňa si budete môcť pozrieť viacero výstav.

Babylon armád (5.3.2020)

Od 6. marca do konca mája 2020 bude pri príležitosti 75. výročia skončenia 2. svetovej vojny v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch návštevníkom sprístupnená výstava približujúca vojnové udalosti na juhozápadnom Slovensku od decembra 1944 do apríla 1945. Výstava je zameraná predovšetkým na militárie, predstavuje návštevníkovi širokú škálu najpoužívanejších pechotných i protitankových zbraní, munície, ako i výstroja bojujúcich strán. Popri tom sa venuje aj problematike propagandy a prostredníctvom dobových nariadení a vyhlášok približuje vybrané aspekty vplyvov vojny na obyvateľstvo Nových Zámkov, ktoré boli ako dôležitý železničný uzol v posledných mesiacoch pred oslobodením postihnuté tromi ničivými bombardovaniami. Výstava bude prístupná do 28. mája 2020.


The Happy Girl. The Unhappy Girl. (30.1.2020 – 21.3.2020)

Grafiku Britských ostrovov 18. a 19. storočia zo zbierky Ernesta Zmetáka a Danice Zmetákovej si budete môcť pozrieť od piatka až do 21.marca. Po súbornej prehliadke početnej zbierky starej talianskej grafiky z daru Ernesta Zmetáka a Danice Zmetákovej výstavný program galérie pokračuje komornou výstavou grafických listov, ktoré vznikli na Britských ostrovoch alebo s týmto územím súvisia. Kolekcia pozostáva z viac ako 60 diel anglických a írskych majstrov, rytcov alebo autorov predlôh, činných v 18. a 19. storočí nielen na historickom území ostrovnej monarchie, ale tiež na európskom kontinente alebo boli určené na export do Spojených štátov. Výstava sa koná pod záštitou Britského veľvyslanectva na Slovensku a je súčasťou programu Vzdušné Zámky – Mesto kultúry 2020.  Výstavu si môžete pozrieť v Galérií Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch.

Stopy sv.Cyrila a Metoda na území Nitrianskeho kraja (24.2.2020 – 21.3.2020)

Pre milovníkov histórie a kultúrnych pamiatok bude je období do 21. marca 2020 v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch sprístupnená aj fotografická výstava „Stopy sv. Cyrila a Metoda na území Nitrianskeho kraja“, ktorá vznikla z iniciatívy Obchodnej akadémie Šurany, v rámci cezhraničného projektu „Partnerstvo a aktívne inštitucionálne siete Cyrilo-metodskej cesty v moravsko-slovenskom pohraničí“. Výstava približuje fotografiami a základnými historickými faktami obce a mestá regiónu,  kde je predpoklad že sa pohybovali, šírili vieru, písmo a slovanskú kultúru sv. Cyril a Metod a  ich žiaci. Cez výstavné panely sa návštevník výstavy prenesie do Nitry, Močenku, Nových Zámkov, Bojnej, Topoľčianok, Malých Kosíh a ďalších lokalít, oboznámi sa so stavebnými pamiatkami a stručnou  históriou obcí a miest.


Novozámockí fotografi (6.3.2020 – 6.4.2020)

Výstava s názvom Novozámocký fotografi: Známy Neznámi si môžete až do 6.4.2020 pozrieť v Mini galérií v Kine Mier. Výstavu vám v rámci Vzdušných Zámkoch prináša fotoklub Hexagon.

Austrália v obrazoch (18.2 – 20.3.2020)

Výstava Daniela Mareka s názvom Austrália v obrazoch bude prebiehať od utorka až do 20.3.2020. Nahliadnuť na diela umelca je možné v priestoroch Knižnice Antona Bernoláka.

Šport

Hokej (10.3.2020, 13.3.2020)
HC Mikron Nové Zámky si v utorok o pol siedmej zahrá proti MAC ÚJBUDA . Zápas sa uskutoční na Zimnom Štadióne. Na hokej sa budete môcť ísť pozrieť aj v piatok o 18-tej hodine, kedy si HC Mikron Nové Zámky zahrá proti HC 07 Detva na Zimnom štadióne.

Deti na hokej (15.3.2020)

Chcete svoje deti zoznámiť s hokejom? V nedeľu budete mať príležitosť. Od 11:15 bude na Zimnom štadióne prebiehať podujatie Deti na hokej. Podujatie je zamerané na dešti vo veku 5 až 10 rokov a ich rodičov. Priniesť si treba zimné rukavice, teplé oblečenie, prilbu a korčule (je možné si ich aj požičať). Každé dieťa dostane hokejový zošit, diplom, upomienkové predmety. Bude pripravené aj občerstvenie a teplý čas. Vstup je zdarma.

Chcete, aby vám už žiadne novinky neušli? Prihláste sa na odber Novozámockého Newslettera.

Pre najaktuálnejšie spravodajstvo nás sledujte na FaceBook-u:

Ak už si vyberiete ktorékoľvek z týchto podujatí, želáme vám príjemnú zábavu!

Kliknutím na názov podujatia zobrazíte plagát/viac informácií.

Viete o podujatí, ktoré tu nie je? Napíšte nám na info@somnovozamcan.sk Ďakujeme!

Zdroj: www.novezamky.sk, Galéria Ernesta Zmetáka, www.vzdusnezamky.sk