Reštart Vzdušných Zámkov a mnoho ďalšieho sa uskutoční už budúci týždeň

Hlavné Námestie, Nové Zámky (Ilustračná fotografia). Zdroj: www.novezamky.sk

V najnovšom programe kultúrnych podujatí na budúci týždeň sa dozviete viac o obnovení Vzdušných Zámkov, ale aj o výstavách v múzeu či galérií.

Po nútenej prestávke, ktorú spôsobili opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 sa aj v Nových Zámkoch postupne obnovuje kultúrny život.  Nové Zámky sú mestom Kultúry roku 2020, počas opatrení boli však podujatia zrušené.

V dnešnom programe kultúrnych podujatí, ktorý je prvým, ktorý vyšiel od marca, sa dočítate aj o podujatí, ktoré má byť reštartom Vzdušných Zámkov. Tie budú pravdepodobne pokračovať aj v prvých mesiacoch budúceho roka, aby sa stihli všetky podujatia.


A predsa sa sníva! (3.7.2020)

Podujatie A predsa sa sníva bude reštartom ambiciózneho projektu – Vzdušné Zámky. Jedná sa o hudobný piknik na ktorom vystúpi skupina Kinsfolk, ktorá bude hrať dánsky folk a pop. Ďalšími hudobníkmi, ktorí sa predstavia budú Graeme Mark a The Natives. Zavíta aj nestarnúca legenda, skupina Vidiek.

Podujatie sa uskutoční v piatok o 16-tej hodine na kopci pri Červenom moste, čiže na priestore medzi Nábrežnou a hrádzou.

Mediátor Luzsicza (16.6 – 15.8.2020)

Výstava s názvom Mediátor Luzsicza mapuje umelecko-organizátorské aktivity Lajosa Luzsiczu na slovensko-maďarskej
scéne.  Tento rok uplynulo 100 rokov od jeho narodenia v roku 1920. Luzsicza odišiel na večný odpočinok v roku 2005.

„Výstava prevedie (návštevníka, pozn. red.) jeho dráhou v metaforickom oblúku od študentských čias, po záverečnú fázu – v dialógu so súčasníkmi. Jej bonusom je fotodokumentácia z archívu galérie – prezentovaná prvýkrát,“ informuje o výstave jej kurátorka Helena Markusková. Výstavu si môžete pozrieť v Galérií Ernesta Zmetáka na Björnsonovej ulici do 15. augusta.

Od chmeľu po pivo (12.6.2020 – 6.8.2020)

Pivo pozná takmer každý a tento nápoj ľudia pijú už po stáročia. Nová výstava v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch návštevníkom ukáže históriu a výrobný proces tohoto známeho nápoja.„Prostredníctvom informačných panelov oboznámi so stručnou históriou piva, pivovarníctva, pohostinských zariadení a jeho úlohou v rôznych historických obdobiach. Súčasťou výstavy sú i predmety zo zbierkového fondu Tribečského múzea, ktoré celý súbor dopĺňajú,“ informuje o výstave Múzeum Jána Thaina. Výstavu si môžete pozrieť do 6. augusta.

Spomienková slávnosť k sviatku svätého Cyrila a Metoda (5.7.2020)

Sviatok vierozvestcov Cyrila a Metoda sa už blíži. Pri tejto príležitosti sa rozhodlo mesto Nové Zámky zorganizovať spomienkovú slávnosť s kultúrnym programom.

V programe vystúpi Vokálny zbor Enthea, Divadlo Paradox a folklórny súbor Matičiarik. Súčasťou programu bude aj kladenie vencov pri pamätníku týchto vierozvestcov.Spomienková slávnosť k príležitosti sviatku svätých Cyrila a Metoda sa uskutoční v deň sviatku, 5. júla, o 17-tej hodine pri súsoší na námestí Františkánov vedľa Františkánskeho kláštora.

To je z programu kultúrnych podujatí v Nových Zámkoch na budúci týždeň všetko. V rámci obnovených Vzdušných Zámkov čaká návštevníkov mnoho ďalších podujatí, okrem budúco týždňového reštartu. Všetky podujatia, ktoré prebiehajú v rámci vzdušných Zámkov nájdete na www.vzdusnezamky.sk.

Chcete, aby vám už žiadne novinky neušli? Prihláste sa na odber Novozámockého Newslettera.

Pre najaktuálnejšie spravodajstvo nás sledujte na FaceBook-u:

Ak už si vyberiete ktorékoľvek z týchto podujatí, želáme vám príjemnú zábavu!

Kliknutím na názov podujatia zobrazíte plagát/viac informácií.

Viete o podujatí, ktoré tu nie je? Napíšte nám na info@somnovozamcan.sk Ďakujeme!

Zdroj: www.novezamky.sk, Galéria Ernesta Zmetáka, www.vzdusnezamky.sk, Múzeum Jána Thaina