ROZHOVOR: Iniciatíva Za Slušné Slovensko prišla i do Nových Zámkov

Fotografia zo stánku Za Slušné Slovensko v Nových Zámkoch. Na fotografii je Juraj Šeliga.

Dnes, 25.2.2019, prišli do Nových Zámkov organizátori projektu Za Slušné Slovensko. Vidieť ste ich mohli na Hlavnom Námestí od 12:30 do 14:30. 

Pred rokom otriasla celým Slovenskom vražda mladého novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, Martiny Kušnírovej. Krátko potom vyšli na svetlo rôzne kauzy. Odvtedy sa na Slovensku organizovalo množstvo protestov, niekoľko i v Nových Zámkoch. Posledný bol minulý štvrtok, ten sa konal pri príležitosti prvého výročia vraždy, Novozámčania si uctili ich pamiatku. Dnes sme sa rozprávali s jedným z organizátorov, Jurajom Šeligom.

Prečo ste sa rozhodli prísť práve do Nových Zámkov?

Pretože v Nových Zámkoch je živá komunita ľudí, ktorí sa zaujímajú o to, čo sa v spoločnosti deje a o veci verejné. Dôkazom toho boli aj zhromaždenia Za slušné Slovensko, ktoré sa tu konali. Chceli sme na našej ceste po Slovensku prejsť naozaj celým Slovenskom v rámci možností, aké máme. V Nových Zámkoch je i maďarská komunita, ktorú sme nechceli obísť, aj preto tu dnes sme.

Kto protesty financuje a kto stojí za projektom?

Za Slušné Slovensko je neformálna skupina ľudí, ktorí nevedeli mlčať po vražde Jána a Martiny. Sú to ľudia od študentov, cez zamestnaných, až po dôchodcov. Iniciatíva je financovaná z transparentného účtu, kde môžete nájsť všetky dary, ktoré nám ľudia poslali. Sú to ľudia zo Slovenska, priemerný dar je 30 EUR. Rovnako sú na transparentnom účte vidieť aj všetky výdavky, takže viete, kam peniaze idú.

Prišlo sa pozrieť veľa Novozámčanov?

Stojíme tu hodinu a už sme rozdali okolo 100-150 kusov novín, ľudia vypĺňajú dotazníky. Nemám to spočítané, ale ľudia sa zastavujú a debatujú, je tu milá atmosféra.

Čo je cieľom projektu?

Iniciatíva Za Slušné Slovensko vznikla, keď zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú a  vyplávalo na povrch množstvo káuz, prepojení a korupcie. Všetci, čo sme zhromaždenia organizovali, ale i tí čo stáli na Námestiach si povedali, že nemôžu zostať ticho. Chceme slušnejšiu a spravodlivejšiu krajinu.  Časť tej práce sa dá „odrobiť“ na námestiach, ale veľká časť musí ísť cez voľby. Iniciatíva má za cieľ zmenu Slovenska na slušnejšiu a spravodlivejšiu krajinu. To znamená, že ľudia pôjdu voliť a budú voliť politikov, ktorí majú jasný plán, jasný program, nie sú populisti ani extrémisti, ale chcú krajinu posunúť dopredu. Samozrejme, je to vždy na ľuďoch, nikomu nediktujeme, koho má voliť. Je to o tom, aby ľudia začali žiadať a apelovať už na kandidátov i na politikov, aby bola politika službou. Toto je cieľ a preto iniciatíva Za Slušné Slovensko existuje.

Iniciatíva začala pred rokom, čo sa podľa Vás podarilo zmeniť?

Na jednej strane personálne otázky, musel odstúpiť bývalý premiér Fico, Kaliňák, Gašpar, Krajner a ďalší, ktorí nesú politickú zodpovednosť za stav, v akom Slovensko je. Nedokončený článok Jána Kuciaka ukázal informácie o prepojení medzi stranou Smer a talianskou mafiou, o všetkých podozreniach. Potom je tu kultúrna zmena, ľudia sa začali zaujímať o veci verejné, išli voliť. Už v komunálnych voľbách volili zmenu. Bolo vidieť na výsledkoch, že sa v komunálnych voľbách dostal do politiky nový typ politikov, ktorí nie sú populisti, ale prichádzajú s programom a chcú krajinu posunúť dopredu. Ja si myslím, že ak to máme zhrnúť, Slováci pochopili, že oni majú v rukách moc  a že politici slúžia im, nie opačne a chcú si krajinu zobrať späť.

Čo sa týka mladých ľudí, myslíte si, že sa dostatočne zaujímajú o politiku?

Ja myslím, že to samozrejme môže byť lepšie, ale aj na zhromaždeniach bola väčšina mladých ľudí. Na školách sa vedú mnohé diskusie, prichádzajú mladí ľudia a zaujímajú sa o to, čo sa deje. Je to posun, ale netreba sa s tým uspokojiť a treba stále pracovať na tom, aby čoraz viac mladých ľudí malo záujem o veci verejné, o to v akej krajine žije a aby išli voliť. Máme pred sebou ešte veľa práce, volebná účasť mladých ľudí stále môže ísť omnoho vyššie.

Veľa ľudí si povie, „veď nie je koho voliť“, čo si o tom myslíte?

Ja si myslím, že je koho voliť. Aj teraz v prezidentských voľbách je mnoho dobrých kandidátov, je tam aj podľa mňa veľmi dobrá kandidátka. Ľudia si majú z čoho vybrať. Ak si preštudujú ich programy, minulosť, pozrú si, ako vystupujú, myslím, že každý si tam niekoho nájde.

Čo si myslíte o proteste farmárov v Bratislave?

My stojíme za iniciatívou farmárov, pretože tí chlapi, aj tu z južného Slovenska, aj z východného Slovenska, samozrejme, i zo severu, prišli nie preto, že by sa chceli ukazovať, ale preto, že štát na nich kašle. Preto museli prísť a takto vyjadriť svoj názor. Vláda ich odignorovala –  to, ako zablokovali Bratislavu, bol znak zúfalstva. Je nám veľmi ľúto, že aj Peter Pellegrini, aj ministerka Matečná sa im otočili chrbtom. My ich podporujeme a dúfame, že po voľbách príde taká vláda, ktorá bude riešiť aj problémy slovenských farmárov.

Stránku iniciatívy Za Slušné Slovensko nájdete tu.