ROZHOVOR: NovoZámocké cyklojazdy pokračujú!

Už od roku 2017 sa v Nových Zámkoch organizujú cyklojazdy s cieľom ukázať, že aj v našom meste sú cyklisti. Chceli sme zistiť o týchto cyklojazdách viac a preto Vám prinášame rozhovor s organizátorkou a nadšenou cyklistkou Erikou Cserepes.

Kto je organizátorom, pomáha Vám niekto?

Od zrodenia nápadu mi pomáha kamarát Štefan Pivoda, ktorému môžem ďakovať, že v septembri 2017 reagoval pozitívne na môj nápad, zorganizovať v Nových Zámkoch hromadnú cyklojazdu Critical Mass. Aj so mnou to bolo tak, ako bežne s ľuďmi, ktorí sú síce nadšení a odhodlaní konať, no sami sa „neodvážia“ pustiť sa do niečoho nového. Ale stačil malý impulz, a on bol v správnej chvíli na správnom mieste, a k tomu aj so skúsenosťami z organizovania rôznych podujatí, festivalov v našom meste.

Prečo ste začali organizovať cyklojazdy?

Pojem Critical Mass je vo svete všeobecne známy – „hnutie“ vzniklo ešte v roku 1992 v San Franciscu a postupne sa rozšírilo po celom svete. Jedná sa o hromadné cyklojazdy po naplánovanej trase. Hlavná myšlienka je dostať cyklistiku a cyklistov do povedomia, poukazovať na dôležitosť budovania cyklistickej infraštruktúry a v neposlednom rade vytváranie komunity, zbližovanie ľudí, ktorí majú podobné koníčky.

Podľa mňa, takéto cyklojazdy poskytujú dobrú príležitosť, aby sme sa zviditeľnili ako komunita cyklistov, spoznávali nových ľudí s podobnými záujmami, aby sme spestrili svoje dni v tejto uponáhľanej dobe, inšpirovali ľudí, že chodiť na bicykli je „IN“…

Mali ste inšpiráciu/vzor? Ak áno, kto ním bol?

Vyzdvihla by som dva hlavné zdroje, ktoré ma inšpirovali.

Niekoľkokrát som bola na Critical Mass Budapest, dokonca do jazdy v roku 2013, ktorej sa zúčastnilo približne 100 000(!) ľudí, som sa zapojila aj ako dobrovoľníčka – pomáhali sme organizátorom pri zabezpečovaní plynulého chodu davu cyklistov. Bol to silný zážitok, úžasný pocit, že toľkých ľudí spojil tento fantastický vynález: bicykel.

Samozrejme, o takýchto číslach my nemôžeme snívať, takže mám aj inšpiráciu, ktorá je pre nás reálnejšia, ľahšie aplikovateľná. Jedná sa o Critical Mass Nitra a občianske združenie Rozbicyklujme Nitru. Nadšenci cyklistiky v Nitre už približne 7 rokov – úspešne – pracujú na tom, aby sa cyklistika stala populárnejšou, aby sa vytvárali podmienky pre bezpečnú jazdu a používanie bicykla v každodennom živote (cyklotrasy, stojany na bicykle a pod.).

Bola som na ich júlovej nočnej cyklojazde, ktorá ma natoľko nadchla, že som sa rozhodla, že takéto niečo „musíme“ spraviť aj v Nových Zámkoch – a výsledok, nevídaný záujem o akciu nám len potvrdil, že o takéto podujatia je v našom meste záujem.

Aká je účasť na cyklojazdách?

Zatiaľ sa účasť veľmi kolíše. Najväčší úspech sme zožali v septembri minulého roka, keď sa na nočnej cyklojazde zišlo cca. 140 ľudí. Ale počas decembrovej jazdy sme mali napríklad „rodinnú“ atmosféru, keď sme pedálovali „iba“ deviati. Samozrejme, organizátorov poteší čím väčšia účasť, ale ja som vďačná každému jednému cyklistovi, ktorý príde a podporí nás svojou účasťou a symbolicky aj cyklistiku v Nových Zámkoch. Treba si uvedomiť, že tieto jazdy nie sú len o zábave. Ich cieľom je vzbudiť pozornosť, aby kompetentní ľudia videli, že tematike „cyklo“ sa treba venovať, je o ňu záujem, je to pre koho robiť, a že my nechceme byť „problémoví“ občania, nerobíme „demonštrácie“ proti niekomu, ale snažíme sa o to, aby sme iniciovali kroky, ktoré sú žiadané, potrebné, užitočné, a majú slúžiť mnohým – bez toho, aby sme do toho vnášali politiku.

Naše akcie sú takpovediac ešte v plienkach, stále sa len učíme, čo a ako robiť lepšie, efektívnejšie, aby jazdy boli zaujímavé, bezpečné, aby ich ľudia vnímali ako niečo pozitívne a chceli sa ich zúčastniť. Inšpirujeme sa ostatnými, ktorí takéto jazdy robia už roky (ako vyššie spomínaná Nitra).

Kedy bude ďalšia a koľko ich bude?

Presný dátum ešte upresníme, ale určite bude mestská cyklojazda aj v januári. Pracujeme na tom, aby sme vytvorili tradíciu, nech sa ľuďom utkvie v pamäti a v povedomí, že takéto niečo tu máme, budeme mať každý mesiac. Čiže jedná sa o dlhodobý „projekt“. To znamená, že ročne minimálne 12 jázd Critical Mass. V letných mesiacoch – ako na spestrenie – večerné cyklojazdy, a možno pár „tematických“ jázd, napr. na Mikuláša, a podobne.

Účastníci sa menia, alebo sú to väčšinou rovnakí ľudia?

Teší nás, že sú ľudia, ktorých pravidelne vídame na našich cyklojazdách. Oni sú ako keby takým pevným základom, s ktorým sa dá rátať. Ale vždy sa objavia aj nové tváre, čo znamená, že myšlienka sa šíri, ľudia dávajú o nás vedieť aj svojím známym, kolegom, kamarátom… Verím tomu, že príchodom jari a teplejšieho počasia sa táto tendencia bude ďalej vyvíjať.

Aká veľká komunita okolo tejto iniciatívy vznikla?

Ťažko povedať nejaké konkrétne číslo. Nie sme občianske združenie, ani nejaký zaregistrovaný spolok so stálymi členmi. Skupina na Facebook-u: Novozámocký CykloParťák – Érsekújvári BringaTárs má momentálne 430 členov. Ale to číslo môže byť klamlivé – ako to už býva na sociálnych sieťach. Všetci určite nesledujú skupinu, ale na jazdy chodia aj takí ľudia, ktorí nie sú v skupine, možno ani na Facebook-u, ale dozvedeli sa od iných, že také niečo sa v Nových Zámkoch deje.

Aké máte plány do budúcnosti?

V skratke: pokračovať v tom, čo sme začali. Naďalej organizovať mestské cyklojazdy, možno do budúcna aj nejaké cyklotúry po okolí, alebo viem si predstaviť workshopy, prednášky… Zlepšovať sa, učiť sa zo svojich chýb, inšpirovať ľudí, aby si sadli na bicykel čím častejšie, byť dobrým príkladom, šíriť informácie o cyklistických podujatiach v našom regióne…

Chceli by ste ešte niečo povedať čitateľom?

Mojou ideou pri založení skupiny „Novozámocký CykloParťák – Érsekújvári BringaTárs“ bolo: SPÁJAŤ cyklistov z Nových Zámkov a z okolia. Vytvárať komunitu, poskytnúť „miesto“ pre ľudí, kde si môžu nájsť parťákov, cestu k ľuďom, ktorí majú podobné zmýšľanie, hobby. Bez ohľadu na to, akému druhu cyklistiky sa venujú, či si sadnú na bicykel len občas, alebo sa cyklistike venujú profesionálne.

Preto by som rada vyzvala ľudí, aby sa aktívne zapájali do diania v skupine – komunikovali, volali ľudí na jazdy, či už hromadné, alebo „súkromné“, určené pre menší počet účastníkov. Privítame aj konštruktívne názory, návrhy, nápady, ako to robiť lepšie, však nikto učený z neba nespadol.

Zdroj fotografie: Novozámocký CykloParťák – Érsekújvári BringaTárs