ROZHOVOR: „Je veľmi dôležité, že sa mladí ľudia vzdelávajú a získavajú mediálnu gramotnosť,“ hovorí novinár pracujúci v Holandsku

V rámci projektu Teen Media sa dňa 18.4.2019 uskutočnila prednáška o zahraničnom štýle novinárčiny.

Zúčastnili sa jej študenti zapojení do programu. Prednášajúcim bol Edward Jozef Szekeres, študent žurnalistiky na univerzite v holandskom meste Groningen. Pracuje ako novinár v danom meste v Holandsku. Je v zahraničí už takmer 9 rokov, do Nových Zámkov sa vracia iba občasne, ale verí, že raz sa sem vráti na stálo. Požiadali sme ho o rozhovor.

Ako ste sa dostali k novinárčine?

Úplnou náhodou, predtým som študoval právo a športový manažment. Učitelia, ale aj iní mi vždy hovorili, že mám veľmi dobré písomné vyjadrovanie. Do novín ma to vždy ťahalo, kupoval som si ich a mám veľmi rád vôňu čerstvo vytlačených novín. Nevedel som, čo robiť, keď som doštudoval, tak som si povedal, že predsa len skúsim novinárčinu. Prihlásil som sa na školu, prešiel som výberovým konaním a teraz som tam.

Baví Vás Vaša práca?

Veľmi. Je to náročná, ale i napĺňajúca a záživná práca. Baví ma ľuďom sprostredkúvať informácie, ku ktorým by sa inak nedostali, ale i sa nové informácie dozvedať a stretávať zaujímavých ľudí.

Ako ste sa dozvedeli o tomto projekte?

Dozvedel som sa o ňom prostredníctvom mestského úradu, skontaktoval som sa s Richardom Prutkayom (koordinátorom tímu v projekte Teen Media, pozn. red.), stretli sme sa a dohodli sme sa na forme možnej spolupráce. Z toho vznikla táto prednáška, kde som sprostredkoval svoje skúsenosti s novinárčinou v zahraničí, ktoré sú odlišné od tých, ktoré sú na Slovensku. Verím, že to rozšírilo obzory zúčastneným študentom.

Aké to bolo, vrátiť sa po dlhšom čase do Nových Zámkov?

Ja sa sem vraciam pravidelne, v lete a v zime na Vianoce. Teraz som sa vrátil iba kvôli svadbe. Je to vždy výnimočné, najmä preto, že si nemusím variť, pretože neznášam varenie a tu my varia (smiech). Užívam si to, mám tu i PlayStation a to si užívam tiež, takže som rád, že som doma.

Na čo bola zameraná táto prednáška?

Bola zameraná na predvedenie a prezentáciu štýlu žurnalistiky v zahraničí, prezentácia najnovších trendov na západe, konkrétne v Holandsku, ktoré poskytuje skoro najlepšie zázemie novinárom. Je to krajina, kde sa dá novinárčina robiť „plnými dúškami“ a do maximálneho potenciálu.

Čo tínedžerov najviac zaujalo?

Najviac ich zaujalo prechádzanie ich vlastných publikovaných textov a určitá spätná väzba na ich písanie. Videli rozdiely medzi tým, ako sa píše na Slovensku a ako sa píše v zahraničí. Naučili sa niečo nové a videli, že sa to dá robiť aj inak.

Ako by ste zhodnotili celý projekt?

Myslím si, že je to super vec. Je super, že sa ľudia o média zaujímajú hlavne v dnešnej dobe, kedy máme rôzne „alternatívne“ médiá a nepravdivé informácie.

Je veľmi dôležité, že sa mladí ľudia vzdelávajú a získavajú mediálnu gramotnosť, ktorá je jednou zo základným podmienok života v dnešnej spoločnosti a verím, že tento program im dokáže túto mediálnu gramotnosť dať.

Ďakujem za Váš čas, plánujete sa v budúcnosti podieľať na programe?

Samozrejme, ponúkam možnosť spätnej väzby a prechádzania textov, ktoré publikujú študenti. Veľmi rád im pomôžem v ďalšom rozvoji v písaní a publikovaní ich textov, kedykoľvek ma môžu skontaktovať.

Richard Prutkay

Autor článku: Richard Prutkay

Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce v Som Novozámčan a Teen Media.

Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor: