Seniori nad 75 rokov sa môžu prihlásiť na očkovanie v Nových Zámkoch

Prihlasovanie na očkovanie proti COVID-19. Zdroj: archív Som Novozámčan

Súčasťou aktuálnej tretej fázy očkovania proti COVID-19 je aj možnosť zaočkovať sa pre seniorov. Vakcinácia začala aj v nemocnici v Nových Zámkoch.

Slovenská republika spolu s mnohými inými krajinami spustila na konci decembra minulého roka očkovanie proti koronavírusu. Očkovanie je rozdelené do takzvaných fáz, ktoré určujú poradie občanov na očkovanie.Kým v prvej fáze sa mohli očkovať iba lekári a zdravotníci pracujúci s COVID pozitívnymi pacientami, dnes už je tomu inak. Ministerstvo zdravotníctva na čele s Marekom Krajčím spustilo tretiu fázu, ktorá mimo iného zahŕňa aj očkovanie pre ľuďí nad 75 rokov. Tí sú totiž jednou z ohrozených skupín.

„Každý týždeň zväčšujeme našu sieť a kapacity, zlepšujeme naše služby pre vás. Aj preto dnes otvárame očkovanie pre ďalšiu kategóriu ľudí, seniorov nad 75 rokov,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencií v priebehu minulého týždňa.

O očkovanie pre seniorov starších ako 75 rokov je veľký záujem. Mnoho termínov je už plných. Očkovať sa je možné aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Nových Zámkoch na Slovenskej ulici. Tá je jedným z aktuálnych 37-mich očkovacích centier v Slovenskej republike.

Ako sa prihlásiť na očkovanie?

Seniori vo veku vyššom ako 75 rokov vrátane, ako aj ďalší ľudia, ktorý majú na očkovanie nárok sa môžu prihlásiť cez webový portál Ministerstva zdravotníctva korona.gov.sk. Pomocou formulára v sekcií o očkovaní (nájdete ho aj kliknutím sem) je možné vyplniť prihlášku na očkovanie proti koronavírusu.Po vyplnení osobných údajov na webovej stránke je potrebné vybrať kategóriu do ktorej žiadateľ o očkovanie spadá. Je možné vybrať si zo všetkých skupín, ktoré majú na očkovanie nárok. Od zdravotníckych pracovníkov až po seniorov.

Očkovanie vo Fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch. Zdroj: archív Som Novzámčan

Následne je už potrebné iba vybrať miesto, kde chce byť žiadateľ očkovaný. Na výber sú všetky aktuálne očkovacie centrá. Medzi nimi je to aj Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch. Potom je už potrebné iba vybrať termín očkovania a formulár odoslať.

Prihlásiť sa je možné aj pomocou telefónnej linky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorá je určená pre ľudí, ktorým internetová forma žiadosti o očkovanie nevyhovuje. Informácie o očkovaní aj objednávanie prebieha cez telefónne číslo 0800 174 174.Ministerstvo však odporúča linku využívať iba v prípade, ak internetová registrácia nie je možná. „Call centrum ministerstva zdravotníctva je predovšetkým určené pre tých, ktorí nemajú prístup k internetu a nevedia si informácie dohľadať na stránkach verejnej správy,“ informuje MZSR.

Termíny v Nových Zámkoch sú obsadené

O očkovanie pre seniorov je po celom Slovensku veľký záujem. Termíny sa preto veľmi rýchlo míňajú. „Po otvorení registrácie na očkovanie proti COVID-19 pre ďalšiu vekovú skupinu došlo k preťaženiu call centra ministerstva zdravotníctva,“ informuje Ministerstvo zdravotníctva.

Zaočkovaných je momentálne už viac než 100-tisíc ľudí. „Väčšina nemocníc má už v tejto chvíli obsadené všetky termíny, ktoré zatiaľ otvorili. Vedenie ministerstvo zdravotníctva teší záujem o očkovanie, mrzí ho, ak majú záujemcovia problém nájsť voľný termín, preto prosí o trpezlivosť,“ informuje Ministerstvo.

Aktuálna obsadenosť termínov v Nových Zámkoch ku 31.1.20201. Zdroj: korona.gov.sk
Všetky voľné termíny na očkovanie sú momentálne obsadené aj v nemocnici v Nových Zámkoch. Všetky očkovacie centrá však pridajú aj ďalšie voľné termíny. „Jednotlivé nemocnice postupne pridávajú ďalšie termíny, celkové kapacity však súvisia aj s rýchlosťou dodávok vakcín,“ dodáva Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Pre aktuálne spravodajstvo ohľadom aktuálnej situácie v Nových Zámkoch sledujte Som Novozámčan na Facebooku alebo sa prihláste na odber Novozámockého newslettera.

Richard Prutkay

Autor článku: Richard Prutkay

Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce v Som Novozámčan a Teen Media.

Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor: