Septembrová kino ponuka je skutočne skvelá

Čaká nás fantastická úroda kvalitných filmov, z ktorých vyberáme zopár naozaj mimoriadnych, ktoré sa oplatí vidieť.

Slovenská tvorba bude bohato zastúpená, odporúčame každému aj kvôli „beztitulkovému“ komfortu – Kto je ďalší?, Svetozár Stračina, Skutok sa stal, Hodinárov učeň, Loli paradička, Afrika na Pionieri, Prípad Barnabáš Kos, Casino.sk. Okrem slovenskej kinematografie nás čakajú aj ďalšie skvelé snímky. Niektoré si teraz priblížime.


11.9. o 19:30 Svetozár Stračina

Nenechajte si ujsť nový dokument  PAVLA  BARABÁŠA o slovenskom hudobnom skladateľovi, zberateľovi ľudových piesní, organizátorovi folklórnych festivalov, o výnimočnom človeku – Svetozár Stračina. Vznikol o ňom film, ktorý si kladie za úlohu zmapovať ohromné dielo, ktoré po sebe zanechal.

13.9. o 19:30 Skutok sa stal

Dokumentárny film Skutok sa stal ponúkne pohľad a mapovanie slovenskej minulosti cez konkrétny príklad najväčšej spoločenskej kauzy 90-tych rokov cez príbeh troch kamarátov – Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha. Skutok sa stal je silným dokumentárnym odkazom, ktorý prinesie slovenským divákom aj nové a dôležité súvislosti a odhalenia. Film pojednáva aj o tom, ako to bolo naozaj s únosom prezidentovho syna, vraždou Róberta Remiáša a kauzou Technopol. A o tom, čo s tým má Marián Kočner.

18.9. od 19:30 Free Solo

Oskarový dokumentárny film na veľkom plátne. Snímka pojednáva o Alexovi Honnoldovi, 33-ročnom rodákovi zo Sacramenta, Kalifornia, USA, ktorý je považovaný za jedného z najlepších ale aj najodvážnejších horolezcov. Honnold sa rozhodol, aj napriek protestom rodiny a priateľov, zdolať 900 metrov vysokú vertikálnu stenu El Capitan bez akýchkoľvek istiacich a bezpečnostných lán. El Capitan je skalný útvar, obrovský žulový monolit nachádzajúci sa v Yosemitskom národnom parku v Kalifornii. Je vyhľadávaným miestom pre horolezcov, BASE jumperov, ale je dostupný aj pre pešiu turistiku. Podobne ako väčšina útvarov v údolí aj El Capitan bol vytvorený činnosťou ľadovca a má tak hladký povrch.Mnohí sa už pokúšali zdolať túto zvislú skalnú stenu, niektorým sa to ani pomocou istenia nepodarilo. Práve z toho dôvodu sa Honnoldov plán zdal pre jeho okolie nezodpovedným hazardom, no horolezec nenechal nič na náhodu. Sedem rokov sa pripravoval na túto zdanlivo neuskutočniteľnú výpravu, trénoval v Európe, Spojených štátoch, Číne a aj v Maroku. National Geografic ho sprevádzal počas lezenia a aj časti prípravy a práve tento dokument si budeme môcť čoskoro vychutnať na veľkom plátne.

24.9. od 19:30 Pomaľované vtáča

Silný príbeh mal svoju premiéru pred pár dňami na festivale v Benátkach a dostal standing ovations ale boli aj úteky zo sály. Nie každý divák tento film zvládne. V snahe uchrániť svoje dieťa pred vyhladzovaním Židov, posielajú ho rodičia k príbuznej na vidiek kdesi vo východnej Európe. Chlapcova teta však nečakane umiera a tak je dieťa nútené vydať sa na cestu a pretĺkať sa samo divokým a nepriateľským svetom, v ktorom platia len miestne pravidlá, predsudky a povery. Snahu chlapca o doslova fyzické prežitie vystrieda však po vojne iný boj. Boj, ktorého si ani nie je vedomý – boj so sebou samým, boj o svoju dušu, o svoju budúcnosť…

25.9. od 19:30 Prípad Barnabáš Kos

Satirická tragikomédia Prípad Barnabáš Kos, nakrútená podľa poviedky Petra Karvaša zo súboru Čert nespí, pranieruje (vždy aktuálne) prejavy byrokratizmu, pokrytectva a diletantstva. Film rozpráva príbeh nečakaného kariérneho vzostupu snaživého trianglistu Barnabáša Kosa, ktorý sa najmä pre svoju spoľahlivosť a nekonfliktnosť stane náhle riaditeľom symfonického orchestra. Skromný hudobník, ktorý nikdy nehral „prvé husle“ sa najprv bráni, časom však podlieha zvodom funkcie. Zatiaľ čo si užíva ochranu vyššie postavených a pochlebovanie podriadených, nielen dianie v orchestri postupne nadobúda kafkovsky absurdný charakter.Film bol digitálne reštaurovaný Slovenským filmovým ústavom.

28.9. od 17:00 Daždivý deň v New Yorku

Dvaja mladí ľudia prichádzajú do New Yourku na víkend. Nečakajú však, že zlé počasie sa im postará o sériu prekvapivých dobrodružstiev. Nová romantická komédia v réžií filmového mága Woodyho Allena. V hlavných rolách sa predstavia Timothée Chalamet, Elle Fanning, Jude Law, Selena Gomez, Diego Luna a Liev Schreiber.Veríme, že si z ponuky vyberiete. Pripomíname, že stále si viete zakúpiť v pokladni preukaz filmového klubu a za 4 lístky z utorkových a stredajších projekcií na vás čaká pri pokladni knižka z edície Panta rhei. S preukazom máte klubové filmy v stredu automaticky o 1 euro lacnejšie. Poznačte si do kalendára aj dôležitý októbrový dátum – 2.10. vás pozývame na premiéru slovenského filmu Nech je svetlo, ktorý príde osobne uviesť hlavný protagonista a najlepší herec z festivalu v Karlových Varoch – Milan Ondrík.