ROZHOVOR: „Písanie kníh vás neuživí“ hovorí spisovateľ

Zdroj: Richard Prutkay

Spisovatelia Ľuboš Jurík a Ľubo Olach predstavili študentom a verejnosti svoje knihy a odpovedali na ich otázky. 

Študentov prenáška zaujala. Zdroj: Richard Prutkay

Študenti Gymnázia v Nových Zámkoch sa v rámci vyučovania zúčastnili besedy so spisovateľmi  Ľubošom Juríkom a Ľubom Olachom, ktorí dohromady vydali už 50 kníh. Ľuboš Jurík má na konte 35 titulov, jedným z najznámejších je kniha Alexander Dubček / Rok dlhší ako storočie.Ľubo Olach vydal 15 publikácií, jeho najnovšou knihou je románovo spracovaný životopis Vavra Šrobára. Organizátorom besedy bol literárny klub Generácie, Nitriansky samosprávny kraj a Knižnica Antona Bernoláka.

Besedy sa konala v knižnici 22.mája o 11-tej pre študentov a raz o 16-tej pre verejnosť. Nižšie nájdete rozhovory s oboma spisovateľmi.


Ľuboš Jurík

Na aké žánre sa zameriavate v rámci vašej tvorby?

Toto je dosť náročná otázka, lebo tých žánrov je veľmi veľa. Ja sám sa zameriavam na viacero, od klasických poviedok cez romány, knihy dialógov so slovenskými, americkými, európskymi alebo českými spisovateľmi až po biografické romány.

Spisovateľ Ľuboš Jurík. Zdroj: Richard Prutkay

Niektoré vaše knihy, napríklad román o Alexandrovi Dubčekovi sú podložené mnohými historickými faktami. Ako prebieha u vás proces získavania poznatkov?

Každá jedna kniha by mala byť podložená dlhým výskumom a zbieraním materiálov, či už je to román o Dubčekovi alebo Ľudovítovi Štúrovi. Viete každý román, ktorý autor píše, a ktorý dáva do priestoru čitateľov, musí byť dôveryhodný. Nemôžete napísať knihu len tak, aby ste podali nejaké vymyslené fakty či súvislosti.

Bolo písanie kníh vašim detským snom?

To vám neviem povedať, ono ako keby to vo mne rástlo. Ja som sa stal spisovateľom, novinárom, publicistom, politológom z takej vnútornej potreby. Predstavte si, že v zime sa pozeráte na sklo a zrazu tam vidíte, ako tam vznikajú zvláštne kvety, neviete kde sa nabrali. Je to proste mráz, je tu, a tak je to pravdepodobne aj s ľudským osudom, pretože každý v sebe nosí svoje budúce povolanie a možno o tom ani nevie.

Máte v pláne písať ešte ďalšie knihy?
Pravdaže, aj keď zo samotného písania sa nedá vyžiť, lebo to nie je profesia, ktorá by vám vyniesla peniaze, ale v každom prípade budem pokračovať. Mám pripravené aj ďalšie projekty, ale o nich ešte nechcem hovoriť, pretože to nie je dobré. Nechávam si to radšej pre seba.Môžeme očakávať od vás ďalší bibliografický román alebo to bude niečo iné?

Mám takú predstavu, že by som napísal román o Štefánikovi, pretože o jeho osobe sa povedalo veľmi veľa nezmyslov a rád by som to uviedol na pravú mieru. Okrem toho mám rozrobené aj iné projekty ako napríklad už skoro dopísanú knihu o futbale. Totižto, tento rok má futbalový klub Slovan sté výročie vzniku. Ja som jednak veľký slovanista a dokonca som aj hrával za tento tím, a preto som si povedal, že napíšem knihu práve o futbale.

Ľubo Olach

Ako by ste charakterizovali vašu tvorbu?Je to veľmi dobrá tvorba (smiech). A teraz trochu vážnejšie… Moja tvorba je viac rozmerná, lebo píšem aj poéziu. Dosiaľ som vydal päť zbierok a chystám vydať aj ďalšiu. Istý čas som sa venoval populárnej a vážnej hudbe a v tom období som vydal román Rozhovory za oponou. Avšak gro mojej tvorby je zo súčasného politického sveta, kde čitateľa vediem do zákulisia vysokej politiky a vysokých úplatkov, aby vedeli, že ako to tu u nás chodí. Samozrejme mená sú vymyslené, ale príhody sú v podstate totožné. Píšem tam napríklad o privatizácii diaľnice R1 a Bratislavského letiska. Venujem sa teda aj týmto témam, ale napísal som aj životopisný román o Vavrovi Šrobárovi. Na jeseň mi zas vyjde knižka o Imrichovi Karvašovi, ktorý bol guvernérom Slovenskej národnej banky počas slovenského štátu. Je to veľmi zaujímavá osobnosť, ktorá prežila všetko, síce s podlomeným zdravím. Ale bohužiaľ, tak ako o Šrobárovi ani o Karvašovi sa nepíše a nehovorí, a preto som pokladal za svoju povinnosť napísať o nich.

Spisovateľ Ľubo Olach. Zdroj: Richard Prutkay

Písali o korupcii a podvodoch, stretli ste sa pri vydávaní kníh s negatívnymi reakciami?

Áno boli aj negatívne reakcie, lebo niektorí sa tam možno aj spoznali alebo spoznali bývalých ministrov. Vtedy sa ma pýtali tí jednotlivci či som písal o nich, tak som povedal, že mená sú predsa napísané jasne, že to nie ste vy, ale keď si to myslíte, tak ja s tým nič neurobím. Ale žiadne súdne spory som nemal, čiže „dobrá“ reklama knižky nebola. (smiech)

Čo ďalšie si od vás budú môcť čitatelia prečítať okrem spomínanej knihy o Imrichovi Karvašovi?Budúci rok by mala vyjsť knižka o svetoznámom baritonistovi Daliborovi Jenisovi pri príležitosti tridsiateho výročia jeho vstupu na opernú scénu. Je to človek, o ktorom sa nehovorí, ale keď v zahraničí poviete jeho meno, kultúrne založený človek vie, že kto to je a dokonca aj to, že je Slovák.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Autori článku: Viktória Záčeková, Richard Prutkay

Richard Prutkay

Autor článku: Richard Prutkay

Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce v Som Novozámčan a Teen Media.

Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor: