Talianska Grafika II v Galérií Ernesta Zmetáka: Čím je výstava zaujímavá?

V januári 2019 si pripomíname sto rokov od narodenia majstra Ernesta Zmetáka a v tomto roku oslavuje Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch 40 rokov odo dňa svojho založenia. Výstava Talianska grafika II je vstupnou bránou do tohto roka jubileí. Je tiež dôkazom majstrovho zaľúbenia v Stredomorí, zvlášť v Taliansku, a práve grafické listy talianskej proveniencie patria k tomu najvzácnejšiemu, čo daroval spolu so svojou manželkou štátu.

Náčrt cisárskej armády usadenej medzi Novými Zámkami a Komárnom pod vedením poľného maršála grófa Jeana Louisa Raduit de Souches ako spomienka pred uzavretím mieru [vo Vasvári] v roku 1664, 1664

Rímska dvojka v názve výstavy odkazuje na vlaňajšiu, v podstate rovnomennú prehliadku diel talianskych grafikov. Kým minulý rok vzbudili pozornosť ucelené grafické kolekcie Alessandra a Giovanniho Teminiovcov, ktorí v polovici 17. storočia pracovali pre vydavateľskú rodinu Remondiniovcov v Bassano del Grappa neďaleko Benátok, v tomto roku prevládajú iné kolekcie. Sú to najmä diela z 18. storočia, ktoré v Benátkach vydávala grafická dielňa Josefa Wagnera alebo početné ilustrácie z luxusných vydaní Vergíliovej Eneidy (Calcografia Remondiniana, Benátky, okolo 1800) alebo Oslobodeného Jeruzalema Torquata Tassa (Florencia, 1820). Unikátne sú dva grafické listy z polovice 16. storočia, ktoré zobrazujú nové usporiadanie osmanskej armády (Udine, po roku 1558) alebo pozície cisárskej armády v okolí Nových Zámkov (taliansky rytec, 1664). Obe výstavy sa stali príležitosťou zoznámiť verejnosť so všetkými grafickými dielami talianskej proveniencie do roku 1900, ktoré sa nachádzajú v zbierkovom fonde galérie.

Samson a Dalila, Benátky, začiatok 19. storočia

Prinášame vám aj rozhovor s kurátor výstavy Bc. Mgr. Martinom Šugárom, Ph.D. :

Prečo je výstava pre Novozámčanov zaujímavá?

Každá výstava, ktorá sa koná na pôde Galérie umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch,  je pre Novozámčanov zaujímavá. Táto najmä preto, že prezentuje druhú časť zbierky talianskej grafiky s aktualizovanými údajmi o dielach. Vznikol tak zaujímavý obraz o dejinách grafického umenia v Taliansku v 19. storočí. Hoci by sa na prvý pohľad zdalo, že táto téma má iba málo spoločného s našimi dejinami, opak je pravdou. Napríklad nové vydanie diela Torquata Tassa La Gerusalemme liberata (Oslobodený Jeruzalem; vyšiel tiež v českom preklade) inicioval knieža Mikuláš II. Esterházy z Galanty. Významný európsky mecenáš sa narodil 12. decembra 1765 vo Viedni a zomrel 25. novembra 1833 v lombardskom meste Como. Preslávil sa svojím veľkolepým dvorom, stavbami palácov, záhradami a tiež svojou povestnou umeleckou zbierkou, ktorá prispela k tomu, že dodnes je prezývaný „il Magnifico“. Luxusné dvojzväzkové vydanie klasickej talianskej literatúry predstavovalo vo svojej dobe vrchol typografického remesla, ktoré doboví recenzenti komentovali slovami „Magnifique édition“ (Graesse VI, 34). V zbierke Galérie umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch sa nachádza 9 ilustrácií uchovávaných ako samostatné listy. — Za zmienku stojí tiež grafický list od talianskeho anonyma z roku 1664, ktorý zachytáva náčrt cisárskej armády usadenej medzi Novými Zámkami a Komárnom pod vedením poľného maršála grófa Jeana Louisa Raduit de Souches. Vznikol ako spomienka na udalosti pred uzavretím mieru vo Vasvári v roku 1664. 

Je výstava zaujímavá pre školy?

Program pre školy organizujeme ku každému výstavnému podujatiu. Za posledné desaťročia sa vybudovali pevné vzťahy s niektorými pedagógmi pôsobiacich na základných alebo stredných školách v NZ. Tí naše programy pravidelne navštevujú. Informujeme ich priamo, alebo prostredníctvom našej webovej stránky či sociálnych sietí. Okrem toho srdečne sú pozvaní všetci Novozámčania na komentované prehliadky, ktoré sa budú konať vo štvrtok 21. februára a štvrtok 21. marca so začiatkom vždy o 17.00. Vstup na komentované prehliadky je zdarma. 

Výstava si môžete pozrieť do 23. marca 2019.

Ilustrácia — Torquato Tasso, La Gerusalemme liberata. Florencia : Giovanni Marenigh, 1820

 

Galéria pripravuje aj katalóg

Tohtoročná výstava nadväzuje na vlaňajšiu. Prezentované diela spolu s revidovanými poznatkami o nich by sme radi vydali zhrnuté do katalógu koncom tohto roka.“ dodal Martin Šugár.

Kto bol Ernest Zmeták a Danica Zmetáková?

Ernest Zmeták (1919 Nové Zámky — 2004 Bratislava) patrí k významným slovenským maliarom, ktorý svoje štúdium absolvoval na budapeštianskej akadémii výtvarných umení u Vilmosa AbaNováka, hoci pôvodne mal v roku 1938 nastúpiť na pražskú akadémiu. Do povedomia sa dostal aj ako zberateľ a znalec výtvarného umenia. Poslednou prehliadkou umelcovej tvorby a zberateľstva bola výstava Ernest Zmeták – posledný klasik, ktorá sa uskutočnila na pôde Slovenskej národnej galérie v Bratislave v roku 2011 a potom bola reinštalovaná v priestoroch domovskej galérie v Nových Zámkoch, ktorá uchováva podstatnú časť jeho pozostalosti.

Danica Zmetáková (1940 Bratislava) je historička a teoretička umenia, kurátorka početných výstav, ktorá dlhodobo pôsobila v Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Špecializovala sa na slovenskú a európsku kresbu a maľbu 19. storočia (z jej najdôležitejších bádateľských výsledkov spomeňme Ladislava Medňanského, Karola Ľudovita Libaya, Maximiliána Schurmanna alebo Friedricha Carla von Scheidlin). Je autorkou, resp. spoluautorkou viacerých monografií slovenských výtvarných umelcov (napr. Ernesta Zmetáka, Viliama Malíka, Kolomana Sokola, Františka Reichentála, Jozefa Kostku, Jána Želibského, Cypriána Majerníka, M. A. Bazovského, Martina Benku, Jána Mudrocha, Petra Michala Bohúňa, Júlia Koreszku a iných).

Cherubíni, Londýn, 1801

Viac o kurátorovi výstavy:

Martin Šugár (1974 Piešťany) je historik umenia a súdny znalec pre umelecké diela a starožitnosti. Štúdium absolvoval v Bratislave a Prahe. Pracoval ako kurátor zbierky starej kresby a grafiky v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Od roku 2016 sa ako historik umenia zaoberá dielami starého európskeho umenia v Galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch. V roku 2017 publikoval katalóg Z depozitára k rovnomennej výstave diel starého európskeho umenia z daru Ernesta Zmetáka a Danice Zmetákovej.

 
 
 
 

 

Zdroje: www.galerianz.sk, Tlačová správa Galérie Ernesta Zmetáka, Martin Šugár

 

Richard Prutkay

Autor článku: Richard Prutkay

Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce v Som Novozámčan a Teen Media.
Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor:

1 komentár k príspevku “Talianska Grafika II v Galérií Ernesta Zmetáka: Čím je výstava zaujímavá?

Komentáre sú uzavreté.