Testuje sa už aj v Nových Zámkoch, osem zamestnancov nemocnice má koronavírus

Odberné miesto na diagnostiku ochorenia COVID-19

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch je od utorka v sieti zariadení, v ktorých sa testuje na koronavírus. Osem zamestnancov nemocnice bolo pozitívne otestovaných na ochorenie COVID-19.

Nemocnica v Nových Zámkoch je od 21.4.2020 jedným zo zdravotníckych zariadení, v ktorých sú pacienti testovaní na koronavírus. Diagnostiku pre okres Nové Zámky teda už teraz zabezpečuje Fakultná nemocnica s poliklinikou. Testovanie prebieha v unimobunke, ktorá je umiestnená na parkovisku pred nemocnicou. „Vyšetrenie a odber vzorky budú prebiehať z vášho auta, ktorým prídete na parkovisko, pred budovou nemocnice, ale aj osobne (pešo),“ hovorí Ján Baček, hovorca FNsP  Nové Zámky.Požiadať o testovanie na ochorenie COVID-19 môžete prostredníctvom aplikácie Moje eZdravie. Po vyplnení formulára v aplikácií obdrží pacient COVID pas. Žiadateľa bude následne kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva, ktorý rozhodne, či bude otestovaný. Ak áno, ÚVZ pošle žiadateľovi o testovanie presné pokyny, čas a miesto, kde bude otestovaný. „FNsP Nové Zámky môže odobrať ster až po odsúhlasení ÚVZ, nie len pridelením COVID pasu. FNsP Nové Zámky sa musí riadiť presnými pokynmi ÚVZ testovania,“ informuje Baček.Testovanie pred nemocnicou prebieha každý pracovný deň. „Odhadujeme, že denne sa vykoná zhruba 30 vzoriek,“ hovorí Ján Baček. Odbery vykonávajú zamestnanci nemocnice v ochranných oblekoch. Výsledky testu sú potom oznámené prostredníctvom aplikácie alebo cez sms. Test je pre pacienta bezplatný, platí ho zdravotná poisťovňa. „Odbery sú hradené z prostriedkov zdravotnej poisťovne, čo znamená, že pacienti zaň nebudú platiť,“ informuje Baček. Aby ste boli otestovaní, musíte mať príznaky ochorenia alebo iný dôvod, prečo test potrebujete a musí vám ho schváliť Úrad verejného zdravotníctva. „Odber na vlastnú žiadosť a za hotovosť nie je možný,“ povedal Ján Baček.

Osem zamestnancov nemocnice má koronavírus

Vo včerajšom článku sme informovali o siedmich zamestnancoch Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch, ktorí majú pozitívny test na ochorenie COVID-19. Aktuálne pribudol ďalší zamestnanec s koronavírusom. „V kuchyni sú traja, na internej klinike sú štyria a jeden pribudol,“ informuje Peter Hoppan, verejný zdravotník a člen Krízového štábu nemocnice. Žiaden z nich príznaky ochorenia nemá. „Nikto z nich nie je chorý. Sme v úzkom kontakte a komunikujeme s nimi. Sú poučení, ale nielen oni v domácej karanténe, ale tak isto aj ostatní zamestnanci,“ hovorí Hoppan.Zatiaľ nie je známe odkiaľ sa zamestnanci Kliniky vnútorného lekárstva I nakazili. „Pravdepodobne to bol komunitný prenos. Zamestnanci odchádzajú mimo prácu, kde to mohli dostať , je to predmetom ďalšieho epidemiologického šetrenia,“ informuje Peter Hoppan. V monobloku nemocnice sa nenachádza žiaden pacient s koronavírusom. „Monoblok máme úplne čistý, nemáme tam ani jedného pacienta s koronavírusom,“ hovorí Peter Hoppan. Pacient s podozrením na ochorenie COVID-19 sa do monobloku nemocnice nedostane, dostáva sa do záchytných zón nemocnice.Nemocnica testuje pacientov aj zamestnancov, aby sa predišlo rozširovaniu nákazy. „Testujeme nielen pacientov, ale aj zamestnancov. Platia prísne opatrenia, čo sa týka respiračnej hygieny, ale takisto platia prísne opatrenia aj ohľadom oznamovacej povinnosti. Pokiaľ nastane diskomfort, stačí aj škrabanie v hrdle alebo zvýšená teplota, okamžite musia (zamestnanci, pozn. red.) kontaktovať svojho priameho nadriadeného. Následne sa celé testovanie vykoná opakovane,“ hovorí Hoppan.Kvôli aktuálnym opatreniam musí pacient pred vstupom do nemocnice prejsť dvojstupňovým filtrom. „Prvým filtrom je červený stan, kde meriame teplotu, zisťujeme cestovateľskú anamnézu, respiračnú triádu  a tak ďalej,“  hovorí Peter Hoppan. Ak prejde cez prvý filter, dostane sa pacient na Urgentný príjem. „Tu sa rozhodne či bude alebo nebude hospitalizovaný,“ povedal Peter Hoppan. Pre pacientov to podľa člena krízového štábu veľa nemení. „Pre pacienta to neznamená viacmenej nič, len treba, aby nám hovorili pravdu,“ hovorí Hoppan.

Tlačovú konferenciu k spusteniu odberného miesta na diagnostiku ochorenia COVID-19 sme vám priniesli naživo na Facebooku Som Novozámčan. Záznam zo živého vysielania nájdete nižšie. Články o aktuálnej situácií v súvislosti s koronavírusom v Nových Zámkoch nájdete tu. Prihláste sa aj na odber Novozámockého newslettera, aby vám nič neušlo.