Ako vyzerali Vianoce v 20.storočí? Príďte sa pozrieť do múzea Jána Thaina!

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch  uskutočňuje výstavu s vianočnou tematikou  zapožičaním si výstavy Vlastivedného múzea v Galante, ktorá vznikla minulý rok v spolupráci aj s našim múzeom.

Čím je výstava zaujímavá?

Súčasťou výstavy je i Betlehem.

Korene zvykov a foriem oslavovania vianočných sviatkov a ich atribútov siahajú do dávnych čias. Nová výstava poukazuje na ich premeny v priebehu 20. storočia, kedy sa čoraz viac z domácností vytrácali tradičné zvyky a kultúrne prvky, ktoré boli súčasťou slávenia tohto sviatku v ľudovom prostredí, a nahrádzali sa novými, importovanými. Niektoré zase pretrvávali, aj keď stratili svoj pôvodný magický, či symbolický význam. V priebehu 20. storočia mali na spôsob slávenia tohto najkrajšieho sviatku veľký vplyv spoločenské, hospodárske, politické a kultúrne zmeny. Na paneloch výstavy sa z hľadiska vývoja osláv vianočných sviatkov oboznámime s významom zimného slnovratu, s najvýznamnejšími udalosťami adventného a vianočného obdobia, ako boli predvianočné obchôdzky, vianočné vinšovanie, vianočné hry formou obchôdzky s Betlehemom. Neodmysliteľnými atribútmi Vianoc sú vianočný stromček a darček, tradičné pečivo, koláče a typické jedlá na vianočnom stole, ktoré dotvárajú atmosféru sviatkov. Zasielanie vianočných pozdravov má viac ako storočnú históriu. Z vianočných pohľadníc tu nájdete tie najkrajšie vyhotovené v priebehu 20. storočia zo zbierok Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch, Vlastivedného múzea v Galante a súkromných zberateľov. Medzi novšie prvky vianočných sviatkov patria adventný veniec a kalendár.

Vianočný stôl

Výstava nás v myšlienkach navráti do minulosti. Prostredníctvom vianočných predmetov a fotografií zo zbierok Vlastivedného múzea v Galante a tiež zapožičaných od súkromných osôb tu návštevníci môžu vidieť rôzne typy vianočných upomienkových predmetov, stromčekov, náradie na prípravu vianočných predmetov.

Pozrieť si ju môžete do začiatku januára: Slávnostné otvorenie výstavy Vianoce v 20. storočí sa uskutočnilo 6. decembra 2018. Výstava je verejnosti sprístupnená do 5. januára 2019.

FOTOGALÉRIA (pre otvorenie kliknite sem)

Zdroj: Múzeum Jána Thaina