Všetky podujatia do konca marca sú zrušené, platí zákaz návštev v nemocnici. Prečítajte si, aké opatrenia proti šíreniu COVID-19 platia v Nových Zámkoch

Ilustračná fotografia. Zdroj: CDC na Unsplash

Krízový štáb mesta Nové Zámky prijal v utorok niekoľko preventívnych opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19, ktoré sa začalo šíriť v decembri minulého roka v Číne. Jedným z opatrení je aj zrušenie všetkých podujatí v meste do konca marca.

AKTUALIZÁCIA 12.3.2020 o 22:02Na dnešnom rokovaní Ústredného krízového štábu boli zavedené nové opatrenia kvôli šíreniu koronavírusu. Aktuálne je už na Slovensku 16 prípadov. Všetky medzinárodné letiská budú uzavreté. Bolo nariadená povinná 14-dňová karanténa pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Všetky školy a školské zariadenia budú od pondelka dva týždne zatvorené. Primátor mesta Nové Zámky však odporúča uzatvorenie škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta už od 13. marca. Dohodlo sa aj zavedenie dočasných hraničných kontrol so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľskej republiky, na tejto hranici bude situácia priebežne monitorovaná. Zavedené bolo aj obmedzenie medzinárodnej a vnútroštátnej vlakovej i autobusovej prepravy, dopravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania. Krízový štáb taktiež nariadil zatvorenie barov, lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov a aquaparkov, sociálnych a kultúrnych zariadení. Cez víkend bude obmedzená i prevádzka obchodných centier, bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu.

— koniec aktualizácie–

Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky pre šírenie koronavírusu vydal viacero opatrení na ktoré reagoval aj krízový štáb mesta Nové Zámky. Ústredný krízový štáb vydal zákaz organizovania športových, kultúrnych aj verejných podujatí na celom území krajiny. Štáb taktiež nariadil povinnú dvojtýždňovú karanténu pre ľudí, ktorí prídu z postihnutých krajín, ktorými v súčasnosti sú Taliansko, Číny, Južná Kórea a Irán. Za nerešpektovanie nariadenej karantény môže byť udelená pokuta vo výške 1 650 Eur. Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky taktiež odporúča dobrovoľnú karanténu pre tých, ktorí majú klinické príznaky ochorenia.Na tieto opatrenia v utorok reagoval aj krízový štáb mesta Nové Zámky na čele s primátorom mesta. „S platnosťou od 10. marca predbežne do 31. marca sa rušia mestské kultúrne, spoločenské a športové akcie na území mesta Nové Zámky,“ informuje mesto Nové Zámky. Taktiež sa uzatvárajú sa mestské športoviská (zimný štadión, mestská plaváreň a športová hala Milenium), kino MIER a turisticko-informačná kancelária v dome kultúry.

V rámci odporúčania by ste sa mali vyhýbať miestam, kde sa stretáva veľké množstvo ľudí. „Mesto Nové Zámky odporúča, aby obyvatelia mesta zvážili návštevu mestskej tržnice, nákupných centier a miest, kde sa zdržiava väčší počet obyvateľov,“ informuje mesto Nové Zámky.

Základné školy a materské školy v právomoci mesta Nové Zámky zatiaľ ostávajú otvorené. Mesto Nové Zámky necháva prijatie ďalších prípadných opatrení a obmedzení na rozhodnutie riaditeľov škôl.

V rámci nariadenia sa rušia aj všetky podujatia v rámci roka kultúry – Vzdušných Zámkov, ktoré sa mali konať pred 31.marcom. „Do 31. marca sa rušia všetky podujatia naplánované v rámci projektu Mesto kultúry. O ďalšom vývoji a náhradných termínoch zrušených podujatí Vás budeme včas informovať,“ informuje mesto Nové Zámky. Zrušené sú aj bábkové predstavenia zo série Neboj sa, ktoré sa mali uskutočniť 15. a 29. marca.

Zákaz návštev v nemocnici

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu prijala aj Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky. Od 6.marca platí zákaz návštev a od 11.marca je obmedzená činnosť všetkých ambulancií v nemocnici. Od 7. marca platí zákaz návštev vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb.„Všetky plánované ambulantné vyšetrenia, ktoré znesú odklad, je potrebné odložiť a zároveň objednaných pacientov o uvedenom informovať. Predoperačná interná ambulancia pri Urgentnom príjme I. typu bude do odvolania zatvorená. Žiaci Strednej zdravotníckej školy v Nových Zámkoch a študenti Fakulty ošetrovateľstva a sociálnej práce sv. Ladislava sa nebudú zúčastňovať praktickej výučby na oddeleniach FNsP, ani absolvovať teoretickú výučbu v priestoroch nemocnice. Platí zákaz organizovania verejných podujatí a bohoslužieb v priestoroch FNsP. Pacienti ambulatnej časti fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (okrem pacientov s obmedzenou pohyblivosťou) budú prichádzať bočným vchodom,“ informuje FNsP.

Zrušené sú aj bohoslužby
Konferencia biskupov Slovenska informuje, že rešpektuje zákaz organizovania verejných podujatí z dôvodu šírenia koronavírusu. V kostoloch sa od utorka nasledujúce dva týždne neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby. Evanjelická cirkev augsburského vyznania tiež prijala podobné opatrenie. Služby Božie nebudú najmenej dva týždne, teda 15. a 22. marca.

Kultúrne organizácie sú zatvorené, nebudú tréningy niektorých športov

Väčšina kultúrnych organizácií v meste Nové Zámky je v rámci rozhodnutia krízového štábu mesta uzatvorená. „Galéria umenia Ernesta Zmetáka, Regionálne osvetové stredisko Nové Zámky, Knižnica Antona Bernoláka a Múzeum Jána Thaina sú pre verejnosť od 10. marca 2020  až do odvolania zatvorené. V rámci opatrení knižnica nebude posielať upomienky za oneskorené vrátenie vypožičaných kníh,“ informuje mesto Nové Zámky.

Csemadok a KultúrKorzo zrušili oslavy 15. marca. Organizácia Csemadok zrušila všetky programy plánované do 24. marca.  Kladenie vencov, ktoré sa malo konať 15.marca sa uskutoční v náhradnom termíne. Občianske združenie KultúrKorzo oznámilo, že koncert skupiny Ghymes plánovaný na 15. marec sa uskutoční 23. októbra 2020. Lístky, ktoré sú už zaplatené budú naďalej platné.HK Lokomotíva Nové Zámky sa rozhodlo preventívne zrušiť všetky tréningy, zatiaľ sú zrušené do 15.marca. Tanečná škola VIVA a Tanečná škola Keller Nové Zámky rušia tanečné hodiny taktiež do 15.marca.

Slovenský zväz ľadového hokeja rozhodol, že do 23. marca sa nebudú hrať a odkladajú sa hokejové zápasy vo všetkých súťažiach, ako aj všetky naplánované priateľské zápasy v ľadovom hokeji na území Slovenska. Nový termín zápasov zatiaľ známy nie je. Slovenský zväz hádzanej sa rozhodol zrušiť i plánovaný turnaj Final 4 Slovenského pohára mužov a žien, ktorý sa mal odohrať 14. a 15. marca 2020 v Bardejove, kde malo extraligové mužstvo MHC Štart Nové Zámky nastúpiť v semifinále. Rušia sa aj všetky súťažné zápasy organizované Slovenským zväzom ľadového hokeja a Slovenským zväzom hádzanej.

Preventívne opatrenia príjma Arriva aj Bytkomfort

Opatrenia firmy Arriva spočívajú v dezinfekcií v autobusoch verejnej dopravy. Pre všetky prevádzky ARRIVA na Slovensku boli objednané špeciálne dezinfekčné prístroje, ktoré sú bežne používané na sanitáciu v nemocniciach. Firma taktiež nakúpila dezinfekčné prostriedky pre vodičov.Firma Bytkomfort odporúča klintom, aby vykonávali platby cez Internet a nechodili osobne, ak to nie je nutné. Zákaznícke centrum zostáva otvorené, firma však žiada klientov o dodržiavanie odstupu a nepodávanie rúk.

Zdroj: www.novezamky.sk